Polskie Radio

Krystyna Krahelska. Nieznane fakty

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 11:00
Poetka, etnograf, żołnierz AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego, w którym zginęła. Jej twarz spogląda na nas z pomnika warszawskiej Syrenki.
Pomnik Syreny, symbol Warszawy i ostatni pomnik dwudziestolecia międzywojennego. Wg projektu rzeźbiarki Ludwiki Nitschowej, odlany z brązu, ustawiony na Wybrzeżu Kościuszkowskim w kwietniu 1939 r. z inicjatywy prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego. Twarzy Syrenie użyczyła młoda poetka Krystyna Krahelska
Pomnik Syreny, symbol Warszawy i ostatni pomnik dwudziestolecia międzywojennego. Wg projektu rzeźbiarki Ludwiki Nitschowej, odlany z brązu, ustawiony na Wybrzeżu Kościuszkowskim w kwietniu 1939 r. z inicjatywy prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego. Twarzy Syrenie użyczyła młoda poetka Krystyna Krahelska Foto: PAP/CAF

Tę postać w "Wieczorze Odkrywców" przypomni Hanna Etemadi – autorka najnowszego filmu dokumentalnego o Krahelskiej, która przy okazji realizacji tego dokumentu odkryła nieznane fakty z życia poetki.

Zobacz serwis specjalny - Powstanie Warszwskie >>>

Zapraszamy do słuchania we wtorek 2 września o godz. 21.37. Audycję poprowadzi Katarzyna Kobylecka.

(asz)

Czytaj także

"63 dni życia i walki". Niesamowite zdjęcia z Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 11:00
W audycji "Moje Książki" porozmawiamy o wyjątkowej publikacji poświęconej bohaterom walki o Polskę. "63 dni życia i walki" to album z ponad 200 fotografiami z Powstania Warszawskiego, których autorami są m.in uczestnicy zrywu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ułańskie szable, kotek i portrety. Nieznane zdjęcia z Powstania Warszawskiego [galeria]

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 04:00
Album "63 dni życia i walki" pokazuje nieznane dotychczas sceny z 1944 roku. Zdjęcia dokumentują sposób w jaki powstańcy przygotowywali sobie jedzenie, dzieci pomagające lub walczące w powstaniu, grzebanie zmarłych. - Chcieliśmy wzbudzić emocje - mówi Andrzej Barecki, projektant graficzny albumu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawskie dzieci. "Piekło trwało dwa miesiące"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 17:26
Zdzisław - chłopak z Woli, Wisia, która mieszkała niedaleko Płyty Czerniakowskiej oraz Zofia ze Lwowa, którą los rzucił na powstańczy Żoliborz. Ludzie, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim, dzielą się wspomnieniami w audycji "Ślady na piasku".
rozwiń zwiń