Polskie Radio

Cyrkon – "świadek" narodzin Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 18:00
Naukowcy datują narodziny naszej planety na 4 miliardy 600 milionów lat temu. Ciągle jednak nie znamy szczegółów, jak powstawała Ziemia.
Cyrkon znaleziony w Birmie
Cyrkon znaleziony w BirmieFoto: Rob Lavinsky, iRocks.com – CC-BY-SA-3.0/Wikimedia

"Świadkami" jej narodzin są najstarsze minerały, które poszukiwane są i badane przez geologów od wielu lat. Według prof. Moniki Kusiak z Instytutu Geologicznego PAN, minerałem, za pomocą którego można dość precyzyjnie datować wiek skał, które "pamiętają" nawet to, co wydarzyło się na naszej planecie 4 miliardy lat temu, jest cyrkon, czyli krzemian cyrkonu występujący w wielu skałach w postaci maleńkich ziarenek.

Młoda polska uczona prowadząc we współpracy z badaczami z Australii, Niemiec i Szwecji badania na minerałach z Antarktyki, dokonała odkrycia w cyrkonie nanostruktur (nanokuleczek) metalicznego ołowiu. Badając nieregularność tych struktur doszła do wniosku, że mają one wpływ na wyniki datowania skał. To odkrycie zostało opublikowane  na początku kwietnia w prestiżowym amerykańskim piśmie PNAS (Proceedings of the National Academy od Science of the USA).
Gościem Wieczoru będzie prof. Monika Kusiak, które opowie, jak doszło do odkrycia i jakie znaczenie ma ono dla geochronologii.
***

Na "Wieczór odkrywców" we wtorek (28.04) o godz. 21.35 zaprasza Krzysztof Michalski.

asz/tj

Zobacz więcej na temat: geologia NAUKA
Czytaj także

Asteroidy, erupcje - czyli co grozi Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 23:45
Czy czeka nas zagłada? Jakie są najważniejsze zagrożenia kosmiczne i geologiczne dla naszej planety?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znalazłeś dziwną kość? Idź do geologa

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 19:11
Słuchacz radiowej Jedynki znalazł na swojej posesji dużą kość. Zastanawia się czy nie jest to znalezisko cenne na przykład dla muzeum. Janusz Weiss starał się dowiedzieć gdzie należy zgłosić się w tej sprawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patriotyzm jest starszy od ludzkiej mowy

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 21:11
I także jest zapisany w genach. O nim i innych dziwnych cechach Homo sapiens mówi dr Marcin Ryszkiewicz.
rozwiń zwiń