Polskie Radio

O współczesnym Ku Klux Klanie

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 22:00
Katarzyna Surmiak-Domańska, znana reporterka, poleciała do Harrison w stanie Arkansas. Spotkała tam ludzi, którzy przyznają, że są rasistami i prowadzą walkę o czystość białej rasy. Wzięła udział w corocznym spotkaniu jednego z… wielu Ku Klux Klanów. Porozmawiała z wieloma jego członkami – i nie tylko. Wróciła i o tym, co zobaczyła i usłyszała, napisała znakomitą książkę!
Audio
  • O współczesnym Ku Klux Klanie (Z najwyższej półki/Trójka)
Fragment okładki książki Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość Katarzyny Surmiak-Domańskiej
Fragment okładki książki "Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość" Katarzyny Surmiak-DomańskiejFoto: Wydawnictwo Czarne

Cytat na początek, długi, ale proszę przeczytać uważnie:

Tamtararara, bum bum! Krótki, elektryzujący dżingiel szykuje nas na coś mocnego, z dreszczykiem, tymczasem na ekran wskakuje chłopczyk, góra dziewięć lat, blondynek, koszula w kratę zapięta pod szyją. Na rękach chłopca szczeniaczek, bokserka ze słodką miną, w tle tapeta z ośnieżonymi choinkami.

- Cześć, jestem Andrew. A ten program jest dla wszystkich białych dzieciaków! - krzyczy Andrew, któremu pewnie powiedziano, żeby mówił śmiało. - Wiecie, że nasza bożonarodzeniowa konferencja bardzo się udała? Były kolędy, zabawy, piekliśmy ciasteczka, robiliśmy biały lukier na tort. Moja mama opowiadała nam, jak się robi lukier na gwiazdkowy tort. Że jeżeli do białego lukru dostanie się choć kropla innego koloru, to ten lukier już nigdy nie będzie biały. I tak samo jest z ludźmi. No, to by było na tyle. Do zobaczenia za tydzień. Bye, bye. - Andrew macha łapką pieska.

Odcinki programu The Andrew Show trwają od kilku do kilkunastu minut. "Oglądacie na Cartoon Network taki serial Tajemniczy Sobotowie? Tam jest chłopiec, Zak, który ma czarnego tatę i białą mamę. A może widzieliście nowy film z serii G.I. Joe? Jest tam taka scena, gdy biała kobieta i czarny mężczyzna się całują. To bardzo złe" - poucza chłopiec i głaszcze bokserkę.
Czasami zamiast pieska jest pacynka - małpka ubrana w niebieską koszulę i żółty krawat i wtedy Andrew daje się poznać jako brzuchomówca:

"Znacie Justina Biebera?"
"No jaaaasne! On jest gwiazdą pop!" - odpowiada grubym głosem pacynka.
"Nie ciebie pytam - karci ją żartem Andrew i zwraca się do widzów: - No dobrze. Ciekaw jestem, ilu z was uwierzyło, że Justin Bieber całował się ostatnio z czarną dziewczyną? Uwaga! Mieszanie ras jest złe. Jeżeli ludzie będą się mieszać, na świecie zabraknie białych dzieci".

(…) Jest odcinek o imigrantach:
"Na pewno słyszeliście o nowym prawie w Arizonie, które ma utrudnić Meksykanom przekraczanie granicy z naszym krajem. Wielu Meksykanom to się baaardzo nie spodobało – ironizuje dziewięciolatek. – Dlatego wymyślają mnóstwo szalonych sposobów. Na przykład jeden Meksykanin tak się skulił, że wcisnął się pod deskę rozdzielczą w samochodzie. A inny wlazł do wnętrza tylnego siedzenia. Czy ktoś mi powie, że to jest normalne?".

(…)A nawet odcinek o windzie:
"Dzisiaj powiem o kilku kłamstwach dotyczących czarnych ludzi. Jedno z nich dotyczy windy. Otóż rzekomo winda została wynaleziona przez Alexandra Milesa, czarnoskórego konstruktora z Minnesoty w 1887 roku. Prawda jest jednak taka, że to białoskóry Elisha Otis wynalazł dźwig osobowy zabezpieczony przed skutkami zerwania się liny i zaprezentował go na Wystawie Światowej w 1853 roku…".

Każdy program z cyklu The Andrew Show kończą napisy: "Białe dzieci są mniejszością w USA. Białe dzieci są mniejszością na świecie. Ratujmy białą rasę".

A to dopiero początek! Jak to się dzieje, że jawnie rasistowska organizacja odrodziła się - po raz kolejny - w Stanach Zjednoczonych i ma się dobrze? Dlaczego na zjazdach KKK pokazywane są filmy z Hitlerem, uczestnicy pozdrawiają się słowami "Sieg heil", fascynują się "Mein Kampf", twierdząc, że to ciekawa książka?

Co wiemy o KKK, o historii i kolejnych etapach jego istnienia?

Na te i inne pytanie odpowiedziała autorka książki, "Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość" - Katarzyna Surmiak-Domańska.

W audycji mieliśmy też… koszulki! To kolejna odsłona przedsięwzięcia "Pisarze na lato/pisarze na lata". Tym razem Zofia Nałkowska i Marek Hłasko! Lato, co prawda, powoli się kończy, ale babie (lato) jeszcze trwa, będzie więc na pewno szansa pokazać się w koszulce - pięknej - ze znanymi pisarzami. Co więcej, do nowych koszulek dołożyliśmy te z poprzednich lat, można więc było wygrać wielką paczkę (6 sztuk!).

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki
Prowadził: Michał Nogaś
Gość: Katarzyna Surmiak-Domańska (reporterka, pisarka)
Data emisji: 30.08.2015
Godzina emisji: 21.05

mn/mk

Zobacz więcej na temat: literatura Michał Nogaś
Czytaj także

Michał Nogaś poleca lektury na jesień

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 12:06
Przed nami nowy sezon wydawniczy. Na jakie książki, które wkrótce pojawią się na księgarnianych półkach, naprawdę warto czekać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie wojny Lary opisane przez Wojciecha Jagielskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 05:51
- Lara posłużyła mi nie tylko jako bohaterka, której coś się w życiu przydarzyło, ale również jako przewodniczka po syryjskiej wojnie - mówi Wojciech Jagielski, autor książki "Wszystkie wojny Lary".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Madonna w futrze" - turecka opowieść o samotności

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 10:03
W kolejnym odcinku "Trójkowego znaku jakości" polecamy słuchaczom Trójki powieść tureckiego pisarza Sabahattina Aliego. - Ta książka jest opowieścią o tym, że każdy z nas jest samotny - podsumowuje Michał Nogaś.
rozwiń zwiń