Polityka

Uchwała ws. Wołynia a relacje polsko-ukraińskie

Uchwała ws. Wołynia a relacje polsko-ukraińskie

Przegłosowanie przez polski parlament uchwały upamiętniającej ofiary ludobójstwa na Wołyniu w 1943 i 1944 wywołało na Ukrainie ostre komentarze. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Maciej Zaniewicz (Eastbook.eu).

Gospodarka

Ludzie Gospodarki: Krzysztof Tabiszewski i Łukasz Roguski

Ludzie Gospodarki: Krzysztof Tabiszewski i Łukasz Roguski

Carbon Workshop to firma zajmująca się projektowaniem między innymi z włókna węglowego. Jej współzałożyciele – Krzysztof Tabiszewski i Łukasz Roguski – byli gośćmi audycji Ludzie Gospodarki. O swoich początkach, rozwoju firmy i nowych projektach mówili w Polskim Radiu 24. 

Działania rządu ws. kredytów frankowych

Działania rządu ws. kredytów frankowych

Pojawiły się zapowiedzi dotyczące powrotu do kwestii frankowej. O tym, jak nowa ustawa wpłynie to na rating Polski i kto powinien ponieść za to odpowiedzialność dyskutowali w Pulsie Gospodarki Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), Marcin Izdebski (Fundacja Republikańska) i Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers).

Społeczeństwo

Sytuacja zawodowa kobiet na rynku pracy

Sytuacja zawodowa kobiet na rynku pracy

Choć rola kobiet na rynku pracy rośnie, nadal istnieją duże nierówności np. w ilości wysokich stanowisk zajmowanych przez kobiety w stosunku do mężczyzn. Dyskutowali o tym w programie Powiedzmy sobie jasno Grzegorz Baczewski (Konfederacja Lewiatan), Dominika Wróblewska (Krytyka Polityczna) i Marta Brzezińska - Waleszczyk (naTemat.pl).

ŚDM a promocja Polski

ŚDM a promocja Polski

Światowe Dni Młodzieży to nie tylko wielkie wydarzenie o charakterze religijnym, ale także doskonała okazja do promocji Polski. Nad Wisłę przybywają bowiem tysiące pielgrzymów z całego świata. O tym, jak wydarzenie może wpłynąć na wizerunek naszego kraju, w Polskim Radiu 24 mówił Robert Stępowski z portalu „MarketingMiejsca.com.pl”.  

Świat

Fala dramatycznych wydarzeń w Niemczech

Fala dramatycznych wydarzeń w Niemczech

Po wielu miesiącach spokoju fala dramatycznych wydarzeń dotarła do Niemiec. - Niemcy mają problem z polityką migracyjną i integracją uchodźców – powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Rak (Nowa Konfederacja).

USA: Przed konwencją Demokratów

USA: Przed konwencją Demokratów

Rozpoczyna się konwencja wyborcza Partii Demokratycznej, na której Hillary Clinton zostanie oficjalnie kandydatką Demokratów do Białego Domu. Tymczasem, w ostatnich dniach ugrupowanie boryka się z dużym problemem wizerunkowym. O sprawie w Polskim Radiu 24 mówiła Agata Szczęśniak z Uniwersytetu Warszawskiego.

Wiedza

Gdy wakacyjny wyjazd się nie udał

Gdy wakacyjny wyjazd się nie udał

Koniec lipca to czas, kiedy część Polaków już kończy swój wakacyjny wypoczynek. Jak mówiła w Polskim Radiu 24 Halina Kochalska z BIG InfoMonitor, w przypadku zastrzeżeń do jakości zorganizowanej przez biuro podróży wycieczki, warto złożyć reklamację.

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Po raz drugi w Szczebrzeszynie odbędzie się Festiwal Stolica Języka Polskiego. O wydarzeniu, które umożliwia jego uczestnikom liczne spotkania z polskimi literatami, mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Duda, pomysłodawca i producent Festiwalu.

Historia

Solidarność Walcząca w dokumentach

Solidarność Walcząca w dokumentach

Instytut Pamięci Narodowej opublikował 365 dokumentów o Solidarności Walczącej – radykalnej opozycji antykomunistycznej w PRL. W większości jest to dokumentacja wytworzona przez wrocławską centralę. W Polskim Radiu 24 rozmowa o historii organizacji, programie oraz barwnej biografii jej twórcy i lidera – Kornela Morawieckiego.

Zapomniani polscy podróżnicy

Zapomniani polscy podróżnicy

Awanturnicy, badacze, szpiedzy i mnisi. Oto Polacy, którzy na przełomie dziejów docierali do nieznanych zakątków świata i odkrywali egzotyczne kultury. Współcześni podróżnicy. Są oni również bohaterami książki „Poza horyzont. Polscy podróżnicy” autorstwa Joanny Łenyk-Barszcz i Przemysława Barszcza, którzy opowiedzieli o najciekawszych historiach i niezwykłych przygodach odkrywców znad Wisły.

Sport

Atmosfera przed IO w Rio

Atmosfera przed IO w Rio

Atmosfera przed Igrzyskami Olimpijskimi w Rio de Janeiro nie jest najlepsza. O przygotowaniach Brazylijczyków i sytuacji Rosjan mówił w Polskim Radiu 24 dr Robert Gawkowski, historyk sportu.

Chris Froome po raz trzeci zwycięzcą Tour de France

Chris Froome po raz trzeci zwycięzcą Tour de France

Brytyjczyk Chris Froome z ekipy Sky po raz trzeci wygrał Tour de France – największy wyścig kolarski świata. Najlepszym "góralem" został natomiast Rafał Majka z ekipy Tinkoff, powtarzając sukces sprzed dwóch lat. W Magazynie Sportowym imprezę podsumował Marek Bala z portalu naszosie.pl. Ocenił także występy polskich kolarzy w zakończonym niedawno Tour de Pologne.

Kultura

 Spojrzenia w Berlinie

„Spojrzenia” w Berlinie

W stolicy Niemiec prezentowana jest wystawa polskich artystów, wybranych spośród grona finalistów konkursu „Spojrzenia”. W Polskim Radiu 24 o ekspozycji mówiła Hanna Wróblewska z Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”.

Dziady w Teatrze Nowym w Poznaniu

„Dziady” w Teatrze Nowym w Poznaniu

Spektakl Teatru Nowego opiera się na tekście Adama Mickiewicza, ale swoją formą odbiega od oryginału „Dziadów”. Na scenie pojawiają się m.in. Marylin Monroe, bliźniaki z filmu "Lśnienie" czy Stephen Hawking. Z odtwórcą tej ostatniej roli, Mariuszem Puchalskim rozmawiała Katarzyna Oklińska.

Zdrowie

Zapobieganie udarom mózgu

Zapobieganie udarom mózgu

Co 8 minut ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Choć można mu w prosty sposób zapobiegać, udar mózgu jest pierwszą przyczyną niepełnosprawności dorosłych Polaków. Mówił o tym w programie „Rozmowy o zdrowiu” fizjoterapeuta Adam Siger.

Audyt Krajowego Rejestru Nowotworów

Audyt Krajowego Rejestru Nowotworów

Krajowy Rejestr Nowotworów informuje m.in. o ilości zachorowań na nowotwory, jak długo żyją pacjenci z poszczególnymi nowotworami oraz jaka jest populacja chorych na nowotwory. Ewa Borek z Fundacji My Pacjenci, która przeprowadziła audyt społeczny KRN, mówiła o jego wynikach.

Bądź z nami w kontakcie:

Nie przegap:

  • ►06:00 Poranek Polskiego Radia 24
  • ►09:15 Debata Poranka: twarze terroryzmu. Goście: dr Elżbieta Sideris, psycholog, dr Krzysztof Liedel, Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas i Dariusz Loranty, były negocjator policyjny
  • ►10:15 Puls Gospodarki: Założenia reformy systemu budżetowego. Goście: prof. Elżbieta Mączyńska, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Monika Kurtek, Bank Pocztowy, Wojciech Surmacz Gazeta Bankowa

Komentarze

Prof. Ewa Marciniak o Trybunale Konstytucyjnym

Prof. Ewa Marciniak o Trybunale Konstytucyjnym

W ostatnich dniach parlament zakończył prace nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. Teraz czeka ona na podpis prezydenta. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentowała prof. Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

    Audycje autorskie: