Polityka

Uchwała ws. Wołynia a relacje polsko-ukraińskie

Uchwała ws. Wołynia a relacje polsko-ukraińskie

Przegłosowanie przez polski parlament uchwały upamiętniającej ofiary ludobójstwa na Wołyniu w 1943 i 1944 wywołało na Ukrainie ostre komentarze. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Maciej Zaniewicz (Eastbook.eu).

Gospodarka

Rząd planuje reformę służby zdrowia

Rząd planuje reformę służby zdrowia

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował, że w ramach reformy służby zdrowia wszystkie osoby zostaną objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Obejmie ono także osoby zatrudnione w oparciu o tzw. umowy śmieciowe. O proponowanych zmianach dyskutowali o tym w Pulsie Gospodarki Kamil Maliszewski (DM mBanku), Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego) i Witold Gadomski (Gazeta Wyborcza).

Giełda źródłem finansowania wzrostu gospodarczego

Giełda źródłem finansowania wzrostu gospodarczego

Unia Europejska wydała raport, według którego gospodarki powinny dążyć do dywersyfikacji źródeł finansowania. – Kraje nie powinny opierać finansowania rozwoju gospodarczego tylko na bankach, lecz także powinny wspierać go giełdą – mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Aneta Hryckiewicz (Akademia Leona Koźmińskiego).

Społeczeństwo

Papież o polskiej historii na Wawelu

Papież o polskiej historii na Wawelu

Podczas drugiego Dnia Światowych Dni Młodzieży papież Franciszek odniósł się m.in. do polskiej historii, a także problemu migracji. O jego słowach dyskutowali w Polskim Radiu 24 ks. Bogdan Bartołd, Radosław Molenda (Tygodnik Idziemy) i Paweł Cywiński (Magazyn Kontakt).

Kronika ŚDM  podsumowanie drugiego dnia

Kronika ŚDM – podsumowanie drugiego dnia

Niespełna 10 minut trwało spotkanie papieża z młodzieżą zgromadzoną przed Pałacem Biskupim na Franciszkańskiej 3 w Krakowie. Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną przez Jana Pawła II, Franciszek pojawił się w Oknie Papieskim krótko po 21.00. Zgromadziły się tam tysiące wiernych.   

Świat

Gazociąg Turecki Potok jednak powstanie?

Gazociąg „Turecki Potok” jednak powstanie?

Minister gospodarki Turcji Nihat Zeybekci zapowiedział w Moskwie, że strona turecka jest gotowa do rozpoczęcia budowy pierwszej nitki gazociągu Turecki Potok (Turkish Stream). Zastrzegł, że przedstawiciele Turcji i Rosji wciąż omawiają ten temat. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentował dr Jerzy Targalski ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Świat w Południe: Seria zamachów w Europie

Świat w Południe: Seria zamachów w Europie

Francja i Niemcy w ostatnich dniach zmagają się z serią zamachów terrorystycznych. Jak oceniał w Świecie w Południe na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Cieślak z Collegium Civitas, kumulacja ataków nie jest zaplanowanym działaniem Państwa Islamskiego.

Wiedza

Reputacja polskich uczelni

Reputacja polskich uczelni

Uniwersytet Jagielloński to uczelnia o najwyższej reputacji w Polsce – wynika z najnowszego  rankingu Premium Brand. W Polskim Radiu 24 o wizerunku i renomie szkół wyższych mówił dr Tomasz Baran z Uniwersytetu Warszawskiego.

Łacina wróci do liceów?

Łacina wróci do liceów?

Instytut im. Lecha Kaczyńskiego wystosował list otwarty do minister edukacji Anny Zalewskiej i wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Jego autorzy chcą powrotu do liceów ogólnokształcących obowiązkowego nauczania języka łacińskiego. O potrzebie nauki łaciny mówił dr Edward Wojciech Stańczak z Akademii Humanistycznej im. Al. Gieysztora, sygnatariusz listu.

Historia

Solidarność Walcząca w dokumentach

Solidarność Walcząca w dokumentach

Instytut Pamięci Narodowej opublikował 365 dokumentów o Solidarności Walczącej – radykalnej opozycji antykomunistycznej w PRL. W większości jest to dokumentacja wytworzona przez wrocławską centralę. W Polskim Radiu 24 rozmowa o historii organizacji, programie oraz barwnej biografii jej twórcy i lidera – Kornela Morawieckiego.

Zapomniani polscy podróżnicy

Zapomniani polscy podróżnicy

Awanturnicy, badacze, szpiedzy i mnisi. Oto Polacy, którzy na przełomie dziejów docierali do nieznanych zakątków świata i odkrywali egzotyczne kultury. Współcześni podróżnicy. Są oni również bohaterami książki „Poza horyzont. Polscy podróżnicy” autorstwa Joanny Łenyk-Barszcz i Przemysława Barszcza, którzy opowiedzieli o najciekawszych historiach i niezwykłych przygodach odkrywców znad Wisły.

Sport

Piłka ręczna: Polacy przed występem w Rio

Piłka ręczna: Polacy przed występem w Rio

Reprezentanci Polski przygotowują się do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. W ostatnich dniach Biało-Czerwoni w spotkaniach kontrolnych dwukrotnie ulegli Katarczykom – 20:24 i 26:29. O szansach naszej kadry podczas zawodów w Brazylii mówił Marek Góralczyk ze Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Transfer Arkadiusza Milika do Napoli

Transfer Arkadiusza Milika do Napoli

Arkadiusz Milik ma przejść do włoskiego klubu Napoli za ponad 30 mln Euro. Transfer polskiego napastnika komentował w Polskim Radiu 24 Marcin Bratkowski (Przegląd Sportowy).

Kultura

Laureat nagrody Grand Press Photo o ŚDM

Laureat nagrody Grand Press Photo o ŚDM

- Nie jadę do Krakowa z konkretnym planem – powiedział w Polskim Radiu 24 fotograf i laureat nagrody Grand Press Photo Jakub Szymczuk. Odniósł się w ten sposób do Światowych Dni Młodzieży, które jako fotoreporter będzie dokumentował.

 Spojrzenia w Berlinie

„Spojrzenia” w Berlinie

W stolicy Niemiec prezentowana jest wystawa polskich artystów, wybranych spośród grona finalistów konkursu „Spojrzenia”. W Polskim Radiu 24 o ekspozycji mówiła Hanna Wróblewska z Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”.

Zdrowie

Czym jest medycyna paliatywna?

Czym jest medycyna paliatywna?

Medycyna paliatywna obejmuje leczenie i opiekę nad nieuleczalnie chorymi, w końcowym stadium choroby. Gościem Polskiego Radia 24 był dr Tomasz Dzierżanowski, lekarz.

Zapobieganie udarom mózgu

Zapobieganie udarom mózgu

Co 8 minut ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Choć można mu w prosty sposób zapobiegać, udar mózgu jest pierwszą przyczyną niepełnosprawności dorosłych Polaków. Mówił o tym w programie „Rozmowy o zdrowiu” fizjoterapeuta Adam Siger.

Bądź z nami w kontakcie:

Nie przegap:

  • ►11:15 Światowe Dni Młodzieży. Goście: Radosław Molenda, tygodnik Idziemy, Paweł Cywiński, magazyn Kontakt, dr Milena Kindziuk, UKSW i ks. Bogdan Bartołd
  • ►12:15 Magazyn Samorządowy: Kraków walczy ze smogiem. Gość: Marek Józefiak, Polska Zielona Sieć
  • ►12:38 Świat w Południe
  • ►13:15 Kronika Światowych Dni Młodzieży

Komentarze

Dr hab. Jacek Zaleśny o wymiarze dyplomatycznym ŚDM

Dr hab. Jacek Zaleśny o wymiarze dyplomatycznym ŚDM

- Żaden MSZ nie zrobi w ciągu roku tyle, co robią Polacy przez te kilka dni - podkreślił w kontekście trwających w Krakowie Światowych Dni Młodzieży dr hab. Jacek Zaleśny z Uniwersytetu Warszawskiego. Gość zaznaczył także, że ŚM to wydarzenie rangi dyplomatycznej.

    Audycje autorskie: