Gospodarka

KNF proponuje: emerytura albo dom

KNF proponuje: emerytura albo dom

Emerytura albo dom – to nowa propozycja Komisji Nadzoru Finansowego. Pieniądze, które odkładamy na dodatkową emeryturę, miałyby stać się wkładem własnym przy zaciąganiu kredytu hipotecznego.

Oszczędzanie energii ważne dla Polski

Oszczędzanie energii ważne dla Polski

Unia Europejska narzuca Polakom obowiązek oszczędzania energii elektrycznej. Ma pomóc w tym ustawa o efektywności energetycznej. Brak wprowadzenia w niedługim czasie tej ustawy w życie będzie skutkował dla Polski wysokimi karami.

Społeczeństwo

Wybitny trener, niezły żartowniś, niezwykły człowiek

Wybitny trener, niezły żartowniś, niezwykły człowiek

W rzeczywistości miał 1,73 cm. Teraz może pochwalić się imponującym, 3,5-metrowym wzrostem. Przed Stadionem Narodowym w Warszawie odsłonięto pomnik legendy polskiej piłki nożnej, Kazimierza Górskiego. – Zainspirowała mnie fotografia, na której wyglądał jak tygrys – wspominał Marek Maślaniec, autor rzeźby.

Pilot musi mieć mocną psychikę

Pilot musi mieć mocną psychikę

Katastrofa lotnicza niemieckiego Airbusa A320 w Alpach i zachowanie drugiego pilota maszyny, wywołały dyskusję na temat kondycji psychicznej osób za sterami samolotów. – Pilot to nie kierowca PKS-u, musi być bardziej odporny – mówił w Polskim radiu 24 mjr Robert Drozdowski.

Świat

Wspólna armia państw arabskich

Wspólna armia państw arabskich

Liga Arabska też chce mieć swoje siły szybkiego reagowania. Mają być stawiane w stan gotowości, kiedy któreś z 22 państw ligi będzie zagrożone. – To wynik brutalizacji w tej części świata – tłumaczył w Polskim Radiu 24 prof. Radosław Bania.

Prezydent Ukrainy dyscyplinuje oligarchów

Prezydent Ukrainy dyscyplinuje oligarchów

Na Ukrainie trwa konflikt prezydenta Petro Poroszenki z oligarchami. Prezydent zdymisjonował gubernatora Dniepropietrowska Ihora Kołomojskiego, który nadużywał stanowiska do załatwiania swoich interesów. – Ukraina ma duży problem z oligarchami i ich apetytem na władzę – ocenił w Polskim Radiu 24 Jan Piekło.

Wiedza

Stop Janosikowe z nominacją

„Stop Janosikowe” z nominacją

Akcja „Stop Janosikowe” została nominowana do nagrody Prezydenta RP w ramach projektu „Obywatelska Inicjatywa Lokalna.” Inicjatywę poparło 157 tys. obywateli.

Kodowania uczą się nawet dzieci

Kodowania uczą się nawet dzieci

Kodowanie większości Polaków kojarzy się ze skomplikowaną metodą utajniania informacji. Europejski Tydzień z Internetem eksponuje nowe znaczenie terminu. – Kodowanie to bardzo pożyteczna sztuka. To nic innego jak programowanie – mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Koszowska z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Historia

Preludium Procesu Szesnastu

Preludium „Procesu Szesnastu”

27 marca 1945 roku w Pruszkowie funkcjonariusze NKWD aresztowali szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. – To była rzecz zupełnie niespotykana – oceniał w Polskim Radiu 24 Michał Kurkiewicz z IPN-u. Uprowadzeni wówczas politycy trzy miesiące później zostali osądzeni w Moskwie w pokazowym procesie. Oskarżono ich o zbrodnie przeciwko ZSRR.

Tygodnik Powszechny kończy 70 lat

Tygodnik Powszechny kończy 70 lat

„Tygodnik Powszechny” kończy w tym roku 70 lat i ciągle ma swoich czytelników. W piśmie publikowali m.in. Leopold Tyrmand, Paweł Jasienica i Stefan Kisielewski. Na łamach tygodnika ukazały się tak słynne teksty, jak „Biedni Polacy patrzą na getto” Jana Błońskiego i uzasadnienie pojednania biskupów polskich oraz niemieckich abp Bolesława Kominka.

Sport

Biegacze na start Rusza 10. Półmaraton PZU

Biegacze na start! Rusza 10. Półmaraton PZU

Półmaraton, krótszy o połowę od najdłuższego dystansu, i tak stanowi dla biegaczy nie lada wyzwanie. Swoich sił w pokonywaniu ponad 21 km spróbują w najbliższą niedzielę w Warszawie zawodnicy 10. Półmaratonu PZU. Podczas pierwszej edycji wystartował tysiąc biegaczy, dzisiaj to już 14 tys. osób.

Final Four siatkarskiej LM coraz bliżej

Final Four siatkarskiej LM coraz bliżej

Wśród czterech najlepszych drużyn tegorocznej Ligi Mistrzów znalazły się aż dwa kluby z Polski. W półfinale turnieju zmierzą się ze sobą Asseco Resovia Rzeszów i PGE Skra Bełchatów. – Szanse obu ekip oceniam 50/50 – mówił Paweł Papke, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Kultura

Konkurs: Pamiętamy o Osieckiej

Konkurs: Pamiętamy o Osieckiej

Mija 18 lat od śmierci Agnieszki Osieckiej, wybitnej poetki i autorki tekstów piosenek. Dzięki Fundacji Okularnicy i konkursowi, który organizuje, pamięć o artystce jest ciągle żywa. – Napisała ponad 2 tys. piosenek. Ta liczba onieśmiela – powiedziała w Polskim Radiu 24 Maja Raczyńska-Kaczmarek.

Janusz Kukuła o Teatrze Polskiego Radia

Janusz Kukuła o Teatrze Polskiego Radia

Teatr Polskiego Radia świętuje 54. Międzynarodowy Dzień Teatru. Rocznie Teatr Polskiego Radia przygotowuje około stu premier. W Polskim Radiu 24 o radiowym teatrze i jego charakterze opowiadał Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Zdrowie

Opowieści o transplantologii

Opowieści o transplantologii

Każdy człowiek może mieć wpływ na życie drugiej osoby. O chorobie, przeszczepach oraz dawcach szpiku kostnego mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Witkiewicz, autorka powieści "Pierwsza na liście”.

Pakiet onkologiczny do poprawki

Pakiet onkologiczny do poprawki

Lekarze nie są zadowoleni z pakietu onkologicznego. Lista zarzutów jest długa: problemy z diagnostyką, nadmierna biurokratyzacja, skomplikowany system informatyczny. – Musimy wiele poprawić, ale nie jest źle – uważa Iwona Schymalla, redaktor naczelna portalu medexpress.

Bądź z nami w kontakcie:

Nie przegap:

  • ►06:00 Poranek w PR24
  • ►09:15 Rocznica powrotu Gdańska do macierzy. Gość: dr Paweł Kosiński historyk
  • ►10:15 Cafe Armia

Komentarze

Andrzej Pomarański o wpływie katastrofy smoleńskiej na losy kampanii prezydenckiej

Andrzej Pomarański o wpływie katastrofy smoleńskiej na losy kampanii prezydenckiej

Najnowsze doniesienia w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej uwidoczniły podział polskiej sceny politycznej. Prawo i Sprawiedliwość skrytykowało wnioski Naczelnej Prokuratury Wojskowej. – Wyciąganie sprawy smoleńskiej szkodzi wizerunkowo partii Jarosława Kaczyńskiego – ocenił w Polskim Radiu 24 Andrzej Pomarański, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Public Relations.

    Na skróty