Polityka

Paulina Piechna-Więckiewicz (SLD) o wizycie Davida Camerona

Paulina Piechna-Więckiewicz (SLD) o wizycie Davida Camerona

Zasiłki dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, bezpieczeństwo w UE i rola instytucji unijnych. To główne tematy rozmów Davida Camerona z Beatą Szydło i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. O wizycie brytyjskiego premiera w Warszawie w Rozmowie Politycznej Polskiego Radia 24 mówiła Paulina Piechna-Więckiewicz, polityk Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Gospodarka

Polska Izba Handlu przeciw ustawie o sprzedaży detalicznej

Polska Izba Handlu przeciw ustawie o sprzedaży detalicznej

Polska Izba Handlu zapowiada manifestacje przed Sejmem. Handlowcy krytykują projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. O wątpliwościach wokół rządowej propozycji rozmawiali w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek i Rafał Momot.

Skandynawia wzorem wykorzystania zielonej energii

Skandynawia wzorem wykorzystania zielonej energii

Marcin Fronia z Norden Centrum mówił w Polskim Radiu 24, jak Polska może wzorować się na krajach skandynawskich we wdrażaniu energii z odnawialnych źródeł. Skandynawia przoduje w produkcji prądu z tzw. zielonej energii.

Społeczeństwo

90 lat Pielgrzyma Polskiego

90 lat Pielgrzyma Polskiego

Czasopismo Pielgrzym Polski świętuje swoje 90-lecie. O początkach, historii i charakterze pisma mówił w Kurierze Ekumenicznym pastor Zbigniew Kamiński, obecny redaktor naczelny Pielgrzyma Polskiego.

Jacek Santorski o relacjach w polskim biznesie

Jacek Santorski o relacjach w polskim biznesie

– Powodzenie polskiej gospodarki zawdzięczamy w dużej mierze relacjom cechującym kulturę feudalną – powiedział Jacek Santorski, psycholog biznesu. W audycji scharakteryzował relacje zachodzące w polskim biznesie na tle dawnego systemu folwarcznego, będącego jednym z wyróżników naszego kraju w ubiegłych stuleciach.

Świat

Ukraińska polityka historyczna

Ukraińska polityka historyczna

– Polaków i Ukraińców cechuje straszna asymetria pamięci. Jednak w wielu przypadkach jedna i druga strona ma rację – mówił w rozmowie z Piotrem Pogorzelskim Ołeksandr Zinczenko z ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej współpracującego z polskim IPN. O ukraińskiej polityce historycznej w audycji 7 Dni Wschód Polskiego Radia 24.

Tydzień na Świecie: Pomoc dla Syrii

Tydzień na Świecie: Pomoc dla Syrii

Ponad 10 miliardów dolarów na pomoc dla Syrii. Takie wsparcie finansowe zadeklarowali uczestnicy międzynarodowej konferencji darczyńców w Londynie. Tymczasem rozmowy pokojowe na temat Syrii zostały tymczasowo zawieszone.

Wiedza

Dobra książka dla dziecka

Dobra książka dla dziecka

Dzieciom należy czytać i zachęcać je do samodzielnego sięgania po lektury. Książka ubogacona ilustracją zachęca do czytelnictwa jeszcze bardziej. O książkach dla dzieci mówiły w Polskim Radiu 24 Ewa Solarz, kuratorka wystawy „Tu czy tam?” i dr Aleksandra Piotrowska, jurorka konkursu „Przecinek i Kropka”.

Nieprawidłowości na stacjach paliw

Nieprawidłowości na stacjach paliw

W ubiegłym roku Inspekcja Handlowa skontrolowała 243 dystrybutory na 80 stacjach paliw w całej Polsce. – Okazało się, że 40 z nich, czyli prawie 16,5 procent wszystkich przebadanych urządzeń, wskazywało niewłaściwą ilość zatankowanej benzyny – mówiła w Magazynie Motoryzacyjnym Katarzyna Bednarz z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Historia

Rękopis rotmistrza Pileckiego

Rękopis rotmistrza Pileckiego

Fundacja „Łączka” udostępniła nieznany szerszemu gronu odbiorców życiorys Witolda Pileckiego. Dotychczas dokument znajdujący się w Centralnym Archiwum Wojskowym był znany jedynie historykom. O sprawie w Polskim Radiu 24 mówiła Beata Sławińska z Fundacji „Łączka”.

Początki polskiej radiofonii

Początki polskiej radiofonii

W Polskim Radiu 24 redaktor Krzysztof Michalski opowiadał o rozwoju radiofonii w Polsce i jej wpływie na historię naszego kraju. Dokładnie 91 lat temu 1 lutego 1925 roku miała miejsce pierwsza audycja radiowa na terenie Polski.  

Sport

Mecz na szczycie ekstraklasy siatkarek na korzyść Atomu

Mecz na szczycie ekstraklasy siatkarek na korzyść Atomu

W hitowym meczu Orlen Ligi siatkarki PGE Atomu Trefl Sopot pokonały na wyjeździe Tauron MKS Dąbrowa Górnicza 3:2 (25:27, 25:23, 25:13, 19:25, 16:14) i umocniły się na 2. miejscu w tabeli. Relację z tego meczu przeprowadziliśmy w audycji Sport na żywo w Polskim Radiu 24.

Pół roku do Rio

Pół roku do Rio

Dokładnie za pół roku – 5 sierpnia – w Rio de Janeiro rozpoczną się igrzyska olimpijskie. Dotychczas polscy sportowcy wywalczyli 81 kwalifikacji. Polski Komitet Olimpijski liczy na to, że łącznie do Brazylii pojedzie około 200 naszych sportowców.

Kultura

Michał Rusinek o życiu i twórczości Wisławy Szymborskiej

Michał Rusinek o życiu i twórczości Wisławy Szymborskiej

Poetka, eseistka, felietonistka, ale przede wszystkim laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Postać Wisławy Szymborskiej należy do grona najwybitniejszych przedstawicieli polskiego życia kulturalnego. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Michałem Rusinkiem, sekretarzem noblistki, o życiu i twórczości Szymborskiej po otrzymaniu prestiżowej nagrody.

Nowe technologie w Muzeum Polin

Nowe technologie w Muzeum Polin

– Wystarczy Internet, by przenieść się w świat wielokulturowej Warszawy – mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Wójcik z Muzeum Żydów Polskich POLIN. Dzięki technologii Street View w sieci można oglądać ekspozycję „Warszawa, Warsze”, która od marca do czerwca 2014 roku była wystawiana w warszawskiej placówce.

Zdrowie

System leczenia onkologicznego w Polsce

System leczenia onkologicznego w Polsce

Długie kolejki na zabiegi radioterapii, mała liczba kobiet zgłaszających się na mammografię i cytologię, niskie wskaźniki wykrywania i leczenia nowotworów. Oto główne wnioski płynące z raportu Najwyższej Izby Kontroli o programie zwalczania nowotworów. W Polskim Radiu 24 rozmowa m.in. o tym, jak naprawdę wygląda leczenie onkologiczne w Polsce i jakie kroki powinny zostać podjęte, by jego efekty były bardziej okazałe.

Wirus Zika zbiera żniwo wśród najmłodszych

Wirus Zika zbiera żniwo wśród najmłodszych

W Brazylii rośnie liczba przypadków mikrocefalii (małogłowia) wśród noworodków. Chorobę wywołuje roznoszony przez komary wirus Zika. O skali zjawiska mówiła w Polskim Radiu 24 Monika Kacprzak z UNICEF Polska.

Bądź z nami w kontakcie:

Nie przegap:

  • ►10:15 7 Dni Wschód: Ukraińska polityka historyczna. Goście: Ołeksandr Zinczenko, ukraiński IPN i Andrij Portnow, historyk
  • ►11:15 Doc Lab Poland. Goście: Katarzyna i Adam Ślesiccy, organizatorzy Programu Doc Lab Poland
  • ►11:33 Temat dnia: Chińczycy świętują Nowy Rok. Goście: Hexuan Zhang - Chińczyk mieszkający w Polsce, Tomasz Sajewicz korespondent PR w Pekinie

Komentarze

Mateusz Zaremba komentuje wydarzenia tygodnia

Mateusz Zaremba komentuje wydarzenia tygodnia

Przyjęcie przez rząd programu Rodzina 500 plus, wizyta premiera Davida Camerona w Warszawie, powołanie przez Antoniego Macierewicza, szefa MON, nowej komisji ds. katastrofy smoleńska, manifestacje ws. przyjmowania uchodźców – to główne wydarzenia tygodnia na polskiej scenie politycznej. Komentował je w Polskim Radiu 24 Mateusz Zaremba z Uniwersytetu SWPS.

    Audycje autorskie: