Polityka

Relacje z Niemcami dla Polaków priorytetowe

Relacje z Niemcami dla Polaków priorytetowe

Stosunki z Niemcami są, według Polaków, priorytetowe. Sądzi tak dwie trzecie badanych przez Instytut Spraw Publicznych w sierpniu 2015 roku. O bardzo dużej wadze relacji polsko-niemieckich Polacy przekonani są częściej niż o priorytetowym znaczeniu relacji ze Stanami Zjednoczonymi (53 proc.) czy Francją (31proc.). Gościem Polskiego Radia 24 była dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.

Gospodarka

Biura podróży bankrutują

Biura podróży bankrutują

W ostatnich tygodniach upadłość ogłosiły trzy duże biura podróży: Intertour, Alfa Star i Digitur. – Biura turystyczne, które dobrze wybrały kierunki, mają się dobrze. Natomiast te, które wysyłają klientów w ryzykowne części świata, gdzie są jakieś niepokoje, poniosły straty – ocenił w Pulsie Gospodarki Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

Ekonomiści o złotym pociągu

Ekonomiści o „złotym pociągu”

Od kilku dni media informują o odnalezieniu pancernego pociągu z okresu II wojny światowej, w którym mogą znajdować się kosztowności zrabowane przez nazistów. Goście audycji Puls Gospodarki rozmawiali o finansowo-prawnych konsekwencjach takiego znaleziska oraz potencjalnych korzyściach wynikających dla Polski.

Społeczeństwo

Sławomir Broniarz: Nie musiało dojść do protestu nauczycieli

Sławomir Broniarz: Nie musiało dojść do protestu nauczycieli

Związek Nauczycielstwa Polskiego w sporze z rządem. Organizacja domaga się od władz m.in. zwiększenia nakładów na edukację i podwyższenia wynagrodzeń. – Minister edukacji konsekwentnie uchyla się od dyskusji na podnoszone przez nas tematy – mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Cezary Harasimowicz: Uchodźcom trzeba oddać kawałek naszego świata

Cezary Harasimowicz: Uchodźcom trzeba oddać kawałek naszego świata

Tysiące ludzi codziennie przekracza granice Unii Europejskiej – dla nich granice raju. Wszyscy pamiętamy film „300 mil do nieba”. O dwóch polskich chłopcach, którzy w podwoziu ciężarówki uciekali do Europy. Ta historia wydarzyła się naprawdę. Opisał ja Cezary Harasimowicz, gość audycji W Poniedziałek u Rigamonti. Dziś historia się powtarza, jednak to my jesteśmy krajem mlekiem i miodem płynącym.

Świat

Ukraińcy protestują. Nie chcą zmian w Konstytucji

Ukraińcy protestują. Nie chcą zmian w Konstytucji

Już trzy ofiary wczorajszych zajść przed ukraińskim parlamentem. Podczas demonstracji przed Radą Najwyższą w stronę służb porządkowych rzucono granat. Manifestanci wyrażali swoje niezadowolenie ze zmian dotyczących decentralizacji państwa, które mają być zapisane w konstytucji. O sprawie w Polskim Radiu 24 mówił Konstanty Chodkowski z Fundacji im. Księcia Adama Jerzego Czartoryskiego.

Krwawe protesty w Kijowie

Krwawe protesty w Kijowie

Jeden funkcjonariusz nie żyje, a blisko stu innych zostało rannych w wyniku wybuchu, do którego doszło przed parlamentem w Kijowie. Wojskowi i milicjanci ochraniali budynek przed tłumem, który protestował przeciw zmianom w konstytucji.

Wiedza

Elektroniczne nowości w Berlinie

Elektroniczne nowości w Berlinie

Najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie telewizorów, systemów audio, technologii 3D, a także fotografii. W dniach 4-9 września Berlin po raz kolejny stanie się elektroniczną stolicą świata. W stolicy Niemiec odbędzie się 55 edycja jednej z największych i najważniejszych imprez dotyczących nowych technologii – IFA 2015.

Retencja wody niezbędna dla Polski

Retencja wody niezbędna dla Polski

Susza lub powódź. Niemal co roku każde z tych zjawisk wywołuje w Polsce olbrzymie straty. Do minimalizowania skutków tych kataklizmów potrzebny jest odpowiedni program retencji wody. W Polskim Radiu 24 rozmowa o tym, kto i jak ma to zrobić, jakie kwoty są potrzebne do realizacji tego zamiaru, a także skąd powinny pochodzić.

Historia

Fotograficzna historia Jana Karskiego

Fotograficzna historia Jana Karskiego

Gościem Polskiego Radia 24 był Maciej Sadowski, autor fotobiografii Jana Karskiego. Pisarz mówił nie tylko o zdjęciach bohaterskiego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, ale także o najważniejszych wydarzeniach z życia Jana Karskiego.

Sierpień 80 oczami Andrzeja Gwiazdy

Sierpień ’80 oczami Andrzeja Gwiazdy

Andrzej Gwiazda to jeden ze współzałożycieli NSZZ „Solidarność”. Podczas stanu wojennego został aresztowany i internowany w Strzebielinku, skąd potem został przeniesiony do aresztu śledczego w Białołęce. W Polskim Radiu 24 Andrzej Gwiazda opowiadał, jak wyglądał Sierpień ’80 z jego perspektywy.

Sport

Polacy coraz lepsi w taekwondo

Polacy coraz lepsi w taekwondo

5 polskich reprezentantów zdobyło medale podczas Polish Open 2015. Polskimi medalistami taekwondo zostali: Aleksandra Krzemieniecka, Albert Millert, Michał Wielgosz, Eryk Rodzik i Karol Robak. Zawody komentowali w Polskim Radiu 24 Tomasz Pyciarz, dyrektor sportowy Polish Open w taekwondo i Artur Chmielarz, prezes Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego.

Startuje wielkoszlemowy US Open

Startuje wielkoszlemowy US Open

Czworo polskich singlistów wystąpi w rozpoczynającym się w poniedziałek wielkoszlemowym US Open. W I rundzie nowojorskiej imprezy dojdzie do polskiego starcia. Urszula Radwańska zmierzy się z Magdą Linette. W Magazynie Sportowym szanse polskich zawodników ocenił były tenisista i trener Lech Sidor.

Kultura

Świat Dysku w Londynie

„Świat Dysku” w Londynie

W stolicy Anglii odbyła się premiera ostatniej książki ze Świata Dysku. 41. część słynnej serii fantasy Terry'ego Pratchetta zatytułowana jest „Shepherd's Crown” czyli „Korona Pasterza”. Na spotkaniu z najbardziej zagorzałymi fanami książki był Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Londynie.

Premiera Hipopotamów

Premiera „Hipopotamów”

Wielokrotnie nagradzana na całym świecie krótkometrażowa animacja „Hipopotamy” doczekała się internetowej premiery. Produkcja będzie przez tydzień dostępna w sieci w ramach inicjatywy „Letnie Kino FUMI”. O projekcie w Polskim Radiu 24 opowiadał Artur Kopp, reżyser związany ze studiem FUMI.

Zdrowie

Zdrowy człowiek, zdrowy dom

Zdrowy człowiek, zdrowy dom

Żeby zachować zdrowie i pogodę ducha musimy dbać nie tylko o nasz organizm, ale także otoczenie, w którym przebywamy. Najwięcej czasu spędzamy w domu. O tym, jak przygotować dom i ciało, by było zdrowe, będzie można się dowiedzieć podczas VII edycji Konferencji Wellness, która w tym roku będzie odbywać się pod hasłem Zdrowy człowiek, zdrowy dom.

Co wiemy o transplantacjach

Co wiemy o transplantacjach

W Polskim Radiu 24 doc. Marek Szymczak i dr Zygmunt Kaliciński rozmawiali o polskiej transplantologii, jej sukcesach i czekających ją wyzwaniach. Eksperci mówili także o tym, jaki jest stosunek Polaków do przeszczepiania organów.

Bądź z nami w kontakcie:

Nie przegap:

  • ►15:15 Biznes mama = biedna mama? Gość: Małgorzata Borowska, Grupa Matek na Działalności Gospodarczej
  • ►16:15 Złote czasy dla handlarzy ludźmi. Gość: Joanna Garnier, La Strada Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu
  • ►16:35 Komentarz do bieżących wydarzeń w polityce. Gość: prof. Małgorzata Molęda-Zdziech, politolog, SGH

Komentarze

Andrzej Jonas: Europa nieprzygotowana na napływ uchodźców

Andrzej Jonas: Europa nieprzygotowana na napływ uchodźców

Europa zmaga się z falą uchodźców. W Budapeszcie z powodu naporu setek imigrantów zamknięto główny dworzec kolejowy. Uchodźcy próbują się dostać przede wszystkim do Niemiec. Berlin zdecydował bowiem, że przybysze z Syrii nie będą odsyłani do krajów Unii Europejskiej, w których przekroczyli granicę Wspólnoty. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentował Andrzej Jonas, red. naczelny „The Warsaw Voice”.

    Audycje autorskie: