Polityka

Paweł Rabiej (Nowoczesna) o projekcie ustawy o TK

Paweł Rabiej (Nowoczesna) o projekcie ustawy o TK

- Wszystkie działania i prace nad ustawą o TK nie miały służyć osiągnięciu kompromisu. Był to pewien rodzaj działań dymnych przed szczytem NATO, które miały uspokoić Brukselę i Amerykanów, że coś pozytywnego w kwestii ustawy się dzieje – powiedział w Rozmowie Politycznej Paweł Rabiej z Nowoczesnej.

Gospodarka

Elektroniczne kontrole skarbowe

Elektroniczne kontrole skarbowe

Od pierwszego lipca urzędy skarbowe zaczęły przeprowadzać kontrole skarbowe w formie elektronicznej. – Celem wdrożenia jednolitego pliku kontrolnego jest poprawa ściągalności podatku VAT – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Ciski, dyrektor zarządzający Sage.

Puls Gospodarki: Piłka nożna to wielki biznes

Puls Gospodarki: Piłka nożna to wielki biznes

Kariera zawodowego sportowca trwa krótko i może zakończyć się w każdej chwili. Świetnie opłacani są piłkarze. Ci najlepsi zarabiają miliony na boisku i drugie tyle dostają za kontrakty reklamowe. O zarobkach i transferach w piłce nożnej rozmawiali goście Pulsu Gospodarki Mariusz Adamiak, PKO BP, Bartek Godusławski, Puls Biznesu i Przemysław Ruchlicki, Krajowa Izba Gospodarcza.

Społeczeństwo

Wyższe kary za znęcanie się nad zwierzętami

Wyższe kary za znęcanie się nad zwierzętami

Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało pakiet zmian, które mają przeciwdziałać przypadkom znęcania się nad zwierzętami. Gościem Polskiego Radia 24 była mec. Katarzyna Topaczewska, ekspert ds. ochrony praw zwierząt.

Rada Mediów Narodowych

Rada Mediów Narodowych

Prezydent podpisał ustawę o Radzie Mediów Narodowych. Przewiduje ona utworzenie nowej instytucji, która ma m.in. powoływać władze mediów publicznych: TVP, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej. O sprawie mówiła w Polskim Radiu 24 dr Marta Jas-Koziarkiewicz z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Świat

Negocjacje akcesyjne UE z Turcją

Negocjacje akcesyjne UE z Turcją

Unia Europejska i Turcja otworzyły w czwartek kolejny rozdział negocjacji akcesyjnych. Bruksela obiecała bowiem Ankarze przyspieszenie rozmów w zamian za zastopowanie fali emigracji z Bliskiego Wschodu. O negocjacjach mówił w Polskim Radiu 24 dr Adam Szymański z Uniwersytetu Warszawskiego.

Słowacja przejmuje przewodnictwo w UE

Słowacja przejmuje przewodnictwo w UE

Słowacja obejmuje półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej. – To przewodnictwo, nazywane kiedyś prezydencją, dzisiaj mniej znaczy niż kilka lat temu – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Artur Wołek (Ośrodek Myśli Politycznej).

Wiedza

Rosnące temperatury na świecie

Rosnące temperatury na świecie

- Skraca się okres przymrozkowy, silnych mrozów w zasadzie nie ma, do tego wydłuża się okres gorących nocy i ekstremalnych temperatur powyżej 30 stopni – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Witold Lenart, klimatolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Gość podkreślił także, że rok 2017 będzie prawdopodobnie rekordowy jeśli chodzi o temperatury.

Co dzieje się z i wokół IPN?

Co dzieje się z i wokół IPN?

W audycji Łukasza Warzechy Szukając Dziury w Całym o tym, czy Instytut Pamięci Narodowej został upartyjniony. O sytuacji w IPN rozmawiali w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, były członek Rady IPN i Piotr Zaremba, publicysta tygodnika "W Sieci".

Historia

IPN udostępnił tzw. dokumenty Jaruzelskiego

IPN udostępnił tzw. „dokumenty Jaruzelskiego”

Instytut Pamięci Narodowej udostępnił dokumenty z domu gen. Wojciecha Jaruzelskiego. – Nie odnaleziono „wybuchowych materiałów”, aczkolwiek z perspektywy historyka jest tam sporo ciekawych rzeczy – mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Wołk, Instytut Pamięci Narodowej.

Świętosława  polska królowa wikingów

Świętosława – polska królowa wikingów

Królowa Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Córka Mieszka I i siostra Bolesława Chrobrego. Była matką trzech władców wczesnośredniowiecznej Europy: królów Szwecji, Danii i Anglii. W skandynawskich sagach określana jako potężny konung Windlandii. W polskiej historii nie było innej kobiety, która miałaby tak duży wpływ na losy Europy.

Sport

Biało-czerwoni po ćwierćfinale

Biało-czerwoni po ćwierćfinale

W emocjonującym ćwierćfinale piłkarskich mistrzostw Europy Portugalia pokonała Polskę po rzutach karnych 5:3 (1:1). Tym samym drużyna biało-czerwonych żegna się z rozgrywkami we Francji. - Nie ma co rozpaczać, przed tym zespołem jest jeszcze dużo do zagrania – powiedział mistrz olimpijski z Monachium, wicemistrz z Montrealu, Lesław Ćmikiewicz.

Po meczu Polska-Portugalia

Po meczu Polska-Portugalia

Polska pożegnała się z Euro 2016, po przegranym meczu ćwierćfinałowym z Portugalią 3:5 (1:1) biało-czerwoni wrócili do domu. Mimo przegranej Polaków, Marcin Bratkowski (Przegląd Sportowy) i Tomasz Sokołowski, b. piłkarz reprezentacji Polski dziękowali naszej drużynie w audycji Kwadrans z Euro za piękny turniej.

Kultura

Chór Polskiego Radia

Chór Polskiego Radia

- Chcielibyśmy być zespołem, który pokazuje, w którą stronę chóralistyka się przemieszcza i, co więcej, chcielibyśmy kreować ten kierunek - powiedział w programie Weekend Kulturalny dyrektor artystyczny Chóru Polskiego Radia, Szymon Wyrzykowski. Gościem Polskiego Radia 24 była także dyrektor organizacyjna chóru, Magdalena Warejko.  

Festiwal Filmowy Hommage  Kieślowski

Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski

Z okazji obchodów Roku Kieślowskiego, w Sokołowsku koło Wałbrzycha odbędzie się specjalna edycja Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski. O szóstej odsłonie wydarzenia upamiętniającego polskiego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Paciarelli, dyrektor artystyczna festiwalu.

Zdrowie

Zaburzenia słuchu

Zaburzenia słuchu

– Ok. 13-14 proc. dzieci ma zaburzenia słuchu typu obwodowego – przewodzeniowe lub odbiorcze. Co piąte dziecko ma natomiast zaburzenia słuchu obwodowe lub centralne – mówił w audycji Rozmowy o Zdrowiu prof. Krzysztof Kochanek ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Gość Henryka Szrubarza mówił o programie badań przesiewowych słuchu u dzieci ze szkół podstawowych w gminach wiejskich.

Strach przed rakiem jajnika

Strach przed rakiem jajnika

Rak jajnika niekiedy nazywany jest „cichym zabójcą kobiet”. Czy rzeczywiście tak jest? O tym w Polskim Radiu 24 mówili Maria Libura, współautorka raportu Uczelni Łazarskiego poświęconego medialnemu i społecznemu obrazowi raka jajnika w mediach i prof. Mariusz Bidziński, dyrektor ds. Medycznych w Szpitalu Praskim w Warszawie.

Bądź z nami w kontakcie:

Nie przegap:

  • ►06:00 Poranek Polskiego Radia 24
  • ►09:15 Przegląd bieżących wydarzeń w Rosji. Gość: Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie
  • ►09:33 Dzień Psa z Adopciakami na spacerze. Gość: Anna Zielińska, Fundacja Viva!
  • ►09:45 Wystawa „Wilanów genius loci, dwa widzenia”. Goście: Grzegorz Polański i Robert Marchewka, studenci ASP

Komentarze

Jacek Zaleśny o programie Rodzina 500 Plus

Jacek Zaleśny o programie Rodzina 500 Plus

– Program Rodzina 500 Plus jest istotnym wydarzeniem politycznym, społecznym i ekonomicznym – mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Jacek Zaleśny z Instytutu Nauk Politycznych UW. O przewidywanych ekonomicznych i społecznych konsekwencjach rządowego programu w komentarzu politologa.

    Audycje autorskie: