Polityka

Michał Dworczyk o liście ministra Szałamachy do prezesa Rzeplińskiego

Michał Dworczyk o liście ministra Szałamachy do prezesa Rzeplińskiego

Minister finansów napisał list do prezesa Trybunału Konstytucyjnego, by  ten powstrzymał się z wystąpieniami do 13 maja. – Jak rozumiem intencje ministra Szałamachy, chodziło o wyciszenie emocji przed momentem, kiedy to Polska otrzyma kolejny rating. Minister finansów chciał, by wydarzenia polityczne nie przełożyły się na negatywne skutki dla Polski i Polaków – mówił w Rozmowie Politycznej Michał Dworczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Gospodarka

Polska przemysłem motoryzacyjnym stoi

Polska przemysłem motoryzacyjnym stoi

Niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler wybuduje w Polsce fabrykę silników. Montownia będzie zlokalizowana w Jaworze na Dolnym Śląsku. W Polskim Radiu 24 Jakub Faryś z Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego przybliżał inwestycje koncernów samochodowych na terenie Polski.

Fabryka silników Mercedesa w Polsce

Fabryka silników Mercedesa w Polsce

W Jaworze na Dolnym Śląsku powstanie fabryka silników niemieckiego giganta motoryzacyjnego. W montowni Mercedesa początkowo pracę znajdzie kilkaset osób. O wpływie inwestycji na polską gospodarkę mówili w Pulsie Gospodarki Marek Zuber, Jakub Borowski (Credit Agricole) i Marek Kłoczko (Krajowa Izba Gospodarcza).

Społeczeństwo

Czego i jak szukamy w Internecie?

Czego i jak szukamy w Internecie?

Jakiego typu informacji poszukujemy w Internecie? O tym mówi raport platformy informacyjnej upday „Polak na bieżąco, czyli jak konsumujemy treści informacyjne”. O badaniach mówili w audycji Interakcje Michał Wodziński, red. nacz. aplikacji upday i Maria Cywińska, socjolog Internetu.

Polska: państwo paternalistyczne?

Polska: państwo paternalistyczne?

Czy żyjemy w państwie paternalistycznym? Jakie są granice wolności obywateli i jak głęboko może w nią ingerować państwo w szczytnych celach? O tym w audycji Szukając Dziury w Całym w rozmowie z gośćmi Polskiego Radia 24: Mariuszem Staniszewskim z "Wprost" i Marcinem Celińskim z "Liberte".

Świat

Armenia uzna Górski Karabach?

Armenia uzna Górski Karabach?

10 maja armeński parlament ma rozważyć uchwałę o uznaniu niepodległości Górskiego Karabachu. – Nie sądzę, żeby ten wniosek przeszedł – mówił Wojciech Górecki. Ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich tłumaczył w Polskim Radiu 24, dlaczego to mało prawdopodobne.

Coraz bliżej zniesienia wiz dla Turcji

Coraz bliżej zniesienia wiz dla Turcji

Turcja na razie wypełnia 65 z 72 kryteriów i – jak uznała Komisja Europejska – jest na dobrej drodze do spełnienia pozostałych wymogów dla zniesienia obowiązku wizowego. Jednak nie wszystkie państwa Unii Europejskiej chcą otworzyć się dla tureckich obywateli.

Wiedza

Polska polityka klimatyczna

Polska polityka klimatyczna

W Polskim Radiu 24 Monika Gruźlewska i dr Krzysztof Księżopolski rozmawiali o sukcesach i porażkach polskiej polityki klimatycznej. Premier Beata Szydło podpisała w kwietniu porozumienie klimatyczne wynegocjowane w Paryżu.  

Elżbieta Dzikowska: Podróżuję dla innych

Elżbieta Dzikowska: Podróżuję dla innych

Gościem Polskiego Radia 24 była Elżbieta Dzikowska. Podróżniczka na naszej antenie mówiła m.in. o tym, jaki kraj chciałaby jeszcze odwiedzić, a także jak podróżować, aby czerpać największą satysfakcję z poznawania świata.

Historia

Alternatywna historia Konstytucji 3 maja

Alternatywna historia Konstytucji 3 maja

Konstytucja 3 maja to zdaniem wielu historyków największe osiągnięcie polskiego Oświecenia. W Polskim Radiu 24 historyk dr Adam Podlewski rozważał, jak mogłaby się potoczyć historia Polski, Europy, a nawet świata, gdyby nie uchwalono Konstytucji 3 maja lub zrobiono to w innych okolicznościach ówczesnej geopolityki.

Święto Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja

Mija 225 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Polska ustawa zasadnicza z 1791 roku była pierwszą w Europie. O powstaniu i znaczeniu tego dokumentu Rzeczypospolitej mówili w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Ugniewski, historyk z UW i prof. Richard Butterwick-Pawlikowski z Kolegium Europejskiego w Natolinie i University College London.

Sport

Startuje Diamentowa Liga 2016

Startuje Diamentowa Liga 2016

Już w piątek pierwszy miting Diamentowej Ligi. O otwarciu i nowym sezonie lekkoatletycznym 2016 w Polskim Radiu 24 mówili Maciej Petruczenko (Przegląd Sportowy) i Krzysztof Rawa (Rzeczpospolita)

Puchar Polski: Kibice zepsuli piłkarskie święto

Puchar Polski: Kibice zepsuli piłkarskie święto

Legia Warszawa pokonała Lecha Poznań 1:0 (0:0) w finale Pucharu Polski. Głównymi aktorami spotkania rozegranego na Stadionie Narodowym w Warszawie nie byli jednak piłkarze, a kibice. Fani, odpalając środki pirotechniczne, doprowadzili do dłuższej przerwy w grze.

Kultura

Muzyka jazzowa w Polsce

Muzyka jazzowa w Polsce

Gośćmi Mai Kluczyńskiej w Polskim Radiu 24 byli muzycy jazzowi Agnieszka Kiepuszewska i Nikola Kołodziejczyk. Oboje opowiadali o swoich doświadczeniach z jazzem.

Wrocław Światową Stolicą Książki UNESCO

Wrocław Światową Stolicą Książki UNESCO

W tym roku Wrocław może szczycić się mianem Światowej Stolicy Książki UNESCO. 23 kwietnia roku miasto kadencję Światowej Stolicy Książki UNESCO. O kondycji polskiego czytelnictwa i przyszłości książek mówili w Polskim Radiu 24 Ireneusz Grin i Krzysztof Maj.

Zdrowie

Rośnie liczba chorych na raka piersi

Rośnie liczba chorych na raka piersi

Co roku rośnie liczba Polek, które dowiadują się, że są chore na raka piersi. W 2013 roku było to 17 i pół tysiąca kobiet. Od 20 lat nie rośnie jednak umieralność z powodu tej choroby, a ostatnio nawet nieznacznie spada. W Warszawie rozpoczyna się XIX Światowy Kongres Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi organizowany przez Międzynarodowe Towarzystwo Senologiczne. 

Światowy Dzień Astmy i Alergii

Światowy Dzień Astmy i Alergii

W Polskim Radiu 24 dr Robert Dewor wyjaśniał, czym objawia się astma ciężka i jak wpływa na życie pacjentów. 3 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii, który w tym roku upływa w Polsce pod znakiem kampanii „Dotleń się wiedzą”.

Bądź z nami w kontakcie:

Nie przegap:

  • ►21:05 Sport w PR24. Początek lekkoatletycznego sezonu 2016. Goście: Maciej Petruczenko, Przegląd Sportowy i Krzysztof Rawa, Rzeczpospolita
  • ►22:05 Magazyn informacyjny Polska23
  • ►23:15 Powiedzieli w PR24
  • ►24:00 Najlepsze z najlepszych: powtórki programu

Komentarze

Prof. Henryk Domański o sporach w opozycji

Prof. Henryk Domański o sporach w opozycji

W sobotę 7 maja ulicami Warszawy przejdzie demonstracja Komitetu Obrony Demokracji i ugrupowań opozycyjnych. Tymczasem przed marszem narastają spory między liderami PO i .Nowoczesnej. Sprawę skomentował w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański z PAN.

    Audycje autorskie: