Polityka

Zamieszanie w Platformie Obywatelskiej

Zamieszanie w Platformie Obywatelskiej

– W działaniach Platformy nie widzę niczego nowego – ocenił prof. Adam Grzegorczyk z Wyższej Szkoły Promocji, Mediów i Show Businessu. W środę posłowie Michał Kamiński, Jacek Protasiewicz i Stanisław Huskowski zostali wykluczeni z partii i klubu parlamentarnego PO. Taką decyzję podjął zarząd ugrupowania.

Gospodarka

Działania rządu ws. kredytów frankowych

Działania rządu ws. kredytów frankowych

Pojawiły się zapowiedzi dotyczące powrotu do kwestii frankowej. O tym, jak nowa ustawa wpłynie to na rating Polski i kto powinien ponieść za to odpowiedzialność dyskutowali w Pulsie Gospodarki Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), Marcin Izdebski (Fundacja Republikańska) i Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers).

Puls Gospodarki: O sile tureckiej gospodarki

Puls Gospodarki: O sile tureckiej gospodarki

– Siły wewnętrze gospodarki tureckiej są na tyle mocne, że średnio- i długofalowo można się spodziewać dość solidnego wzrostu w granicach 3-4 proc. PKB przez kolejnych kilka lat – powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Halesiak (Pekao SA). W Pulsie Gospodarki o tureckiej gospodarce mówili również Piotr Soroczyński (KUKE) i Robert Łaniewski (Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego).

Społeczeństwo

Reprywatyzacja w Warszawie wkracza w decydującą fazę

Reprywatyzacja w Warszawie wkracza w decydującą fazę

O trudnym i kontrowersyjnym problemie warszawskiej reprywatyzacji mówili w Polskim Radiu 24 Maciej Górski (Instytut Badań nad Prawem Nieruchomości), Jan Śpiewak (Miasto Jest Nasze) i Ryszard Grzesiuła (Stowarzyszenie Dekretowiec).

Od blogera do milionera

Od blogera do milionera

Autor książki „Finansowy Ninja”, twórca bloga Jakoszczedzacpieniadze.pl – Michał Szafrański – był gościem Polskiego Radia 24. W audycji mówił o tym, jak zarabiać więcej pieniędzy, jak je inwestować i oszczędzać, by być bardziej sprawnym finansowo.

Świat

Turcja w tydzień po nieudanej próbie zamachu stanu

Turcja w tydzień po nieudanej próbie zamachu stanu

Ponad 60 tys. osób, w tym żołnierzy, policjantów, sędziów, urzędników i nauczycieli, zostało zawieszonych w pełnieniu swoich obowiązków. Zamknięto także 626 szkół i innych instytucji oświatowych. W Turcji trwają czystki po niedanym puczu. W audycji Świat – wydarzenia tygodnia Marcin Pośpiech i jego goście z bliska przyjrzeli się napiętej sytuacji nad Bosforem.

Prof. Włodzimierz Fehler o strzelaninie w Monachium

Prof. Włodzimierz Fehler o strzelaninie w Monachium

– Na fali strachu, wywołanego kolejnymi tragicznymi wydarzeniami, może dojść do postaw wrogich wobec mniejszości o korzeniach arabskich – powiedział prof. Włodzimierz Fehler z Collegium Bobolanum w Warszawie. Gość Polskiego Radia 24 skomentował strzelaninę w monachijskim centrum handlowym i odniósł się do postawy mediów wobec tego tragicznego wydarzenia.

Wiedza

24. Poziom: Big Data

24. Poziom: Big Data

Ogromne zbiory danych, których gromadzenie i analiza - razem z rozwojem internetu - staje się coraz poważniejszą dziedziną i nauki i biznesu. Oto Big Data, która była tematem przewodnim najnowszej odsłony 24. Poziomu. O tajnikach tego pojęcia i zasadach funkcjonowania Big Daty mówili Maciej Sawa z Cloud Technologies i Jakub Kot z Dealavo.

Historia

Odnaleziono dokumenty z byłego nazistowskiego obozu dla Polaków

Odnaleziono dokumenty z byłego nazistowskiego obozu dla Polaków

W Pogrzebieniu, niedaleko Raciborza, odnaleziono cenne dokumenty z byłego nazistowskiego obozu dla Polaków z okresu II wojny światowej. Dokumentacja pochodzi z 1943 roku i ukryta była w domu sąsiadującym z miejscowym pałacem. Wśród niej znajdują się głównie listy obozowe i transportowe identyfikujące polskie dzieci, które przebywały w obozie.

Wołyń: dla Polaków ludobójstwo, dla Ukraińców tragedia

Wołyń: dla Polaków ludobójstwo, dla Ukraińców tragedia

Wydarzenia na Wołyniu z II wojny światowej przez wielu historyków polskich nazywane są ludobójstwem. Strona ukraińska natomiast nazywa zdarzenia z 1943 roku polsko-ukraińskim konfliktem. Czy jest szansa na nadanie jednej interpretacji zdarzeniom historycznym? O tym w audycji 7 Dni Wschód rozmawiali dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN i dr Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Sport

Jagiellonia Białystok pokonuje Ruch Chorzów (4:1)

Jagiellonia Białystok pokonuje Ruch Chorzów (4:1)

W 2. kolejce piłkarskiej Ekstraklasy Jagiellonia Białystok pokonała Ruch Chorzów (4:1). W Polskim Radiu 24 relacja na żywo z meczu. Na Stadionie Miejskim w Białymstoku był komentator sportowy Polskiego Radia Jan Kułakowski.

Rosyjski sport na dopingu

Rosyjski sport na dopingu

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie odrzucił apelację rosyjskich lekkoatletów wykluczonych z igrzysk olimpijskich w Brazylii. Wpływ na decyzję miał raport Światowej Agencji Antydopingowej. O sprawie mówili w Magazynie Sportowym Polskiego Radia 24 senator Andrzej Person oraz Cezary Gurjew z Naczelnej Redakcji Sportowej Polskiego Radia.

Kultura

Dziady w Teatrze Nowym w Poznaniu

„Dziady” w Teatrze Nowym w Poznaniu

Spektakl Teatru Nowego opiera się na tekście Adama Mickiewicza, ale swoją formą odbiega od oryginału „Dziadów”. Na scenie pojawiają się m.in. Marylin Monroe, bliźniaki z filmu "Lśnienie" czy Stephen Hawking. Z odtwórcą tej ostatniej roli, Mariuszem Puchalskim rozmawiała Katarzyna Oklińska.

Matka męczennika

„Matka męczennika”

O życiu Marianny Kolbe, matki franciszkanina Maksymiliana Marii Kolbego, niewiele wiadomo. Tę lukę wypełnia książka „Matka męczennika”. Jej autorka – Natalia Budzyńska – gościła w studiu Polskiego Radia 24.

Zdrowie

Zapobieganie udarom mózgu

Zapobieganie udarom mózgu

Co 8 minut ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Choć można mu w prosty sposób zapobiegać, udar mózgu jest pierwszą przyczyną niepełnosprawności dorosłych Polaków. Mówił o tym w programie „Rozmowy o zdrowiu” fizjoterapeuta Adam Siger.

Audyt Krajowego Rejestru Nowotworów

Audyt Krajowego Rejestru Nowotworów

Krajowy Rejestr Nowotworów informuje m.in. o ilości zachorowań na nowotwory, jak długo żyją pacjenci z poszczególnymi nowotworami oraz jaka jest populacja chorych na nowotwory. Ewa Borek z Fundacji My Pacjenci, która przeprowadziła audyt społeczny KRN, mówiła o jego wynikach.

Bądź z nami w kontakcie:

Nie przegap:

 • ►06:00 Poranek w PR24
 • ►09:15 Wydarzenia tygodnia. Gość: Filip Pazderski, Instytut Spraw Publicznych
 • ►10:15 7 Dni Wschód. Goście: Dariusz Materniak, polukr.net i Juliusz Sabak, defence24.pl

Sobota po Tygodniu

Nie będzie podwyżki dla polityków

Nie będzie podwyżki dla polityków

Zamieszanie z podniesieniem pensji dla polityków, wyrzucenie trzech posłów z Platformy Obywatelskiej, oficjalna nominacja Donalda Trumpa na kandydata do wyborów prezydenckich w USA. Oto najważniejsze wydarzenia w życiu publicznym ostatnich siedmiu dni. W Polskim Radiu 24 podsumowali je komentatorzy audycji Sobota po tygodniu.

  Komentarze

  Magdalena El Ghamari o strzelaninie w Monachium

  Magdalena El Ghamari o strzelaninie w Monachium

  – Panuje panika, chaos, więc kiedy dowiadujemy się o czymś takim, najłatwiej jest powiedzieć: „to najprawdopodobniej jest kalifat”, bo oni na swoich stronach internetowych już pokazywali, że Niemcy będą kolejni. Apeluję jednak, by nie popadać w panikę (...) – komentowała w Polskim Radiu 24 strzelaninę w Monachium dr Magdalena El Ghamari z Uniwersytetu w Białymstoku.

   Audycje autorskie: