Europejski Dzień Logopedy

PolskieRadio 24
Paweł Kazimierski 05.03.2013
Polskie Radio - dzieci
Polskie Radio - dzieci

6 marca obchodzimy Europejski Dzień Logopedy. Upłynie on pod hasłem „SLI, rozwój językowy, czytanie-pisanie”. Czym jest SLI, jaki jest związek pracy logopedów z mediami i jak przebiegał będzie Europejski Dzień Logopedy, opowiedzieli Goście PR24: Joanna Luboń, oraz dr Krzysztof Szamburski.

SLI to tzw. specyficzne zaburzenie językowe. Według badań naukowców z USA, 7,4% populacji pięciolatków zaczyna mówić później od ich rówieśników i nie rozumie zdań złożonych. Dzieci dotknięte tym zaburzeniem mają duże problemy z nauką nowych terminów - ich słownictwo jest bardzo ograniczone i bardzo często nie rozumieją, co do nich mówi nauczyciel. To wszystko przekłada się na problemy dzieci w szkole, zaburzenia behawioralne, depresje czy wręcz zachowania antyspołeczne.

- Dzieci z SLI bardzo często mają zachowany słuch fizyczny, natomiast nie rozpoznają dźwięków mowy i jej nie rozumieją. To wymaga bardzo wcześniej interwencji lekarskiej. Prawdopodobnie spowodowane jest to niedotlenieniem mózgu podczas porodu. Według obecnych przepisów tym dzieciom nie należą się żadne warunki specjalnego kształcenia, co stanowi dla nich olbrzymi problem - mówił w rozmowie z PR24 dr Krzysztof Szamburski.

- Związek logopedii z mediami jest bardzo silny. Budujemy swój wizerunek poprzez przekaz werbalny. Kulturalny i estetyczny sposób mówienia powoduje, że jesteśmy dobrze odbierani, a wszystko co mówimy jest bardziej przekonujące. Logopedia właśnie tym się zajmuje - odpowiadała na pytania Rafała Boguty pani Joanna Luboń, trener i logopeda medialny.
PJ

  • Zobacz więcej na temat:
sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Najczęściej słuchane

Łatwiej stracić prawo jazdy

Obowiązują nowe, wyższe mandaty za wykroczenia drogowe. Do tego ...

Trudny pojedynek Błachowicza

Podczas gali UFC w Krakowie w pojedynku poprzedzającym walkę wie...

Wielka Brytania poza Unią Europejską?

Wielkimi krokami zbliżają się wybory parlamentarne w Wielkiej Br...

Armenia i Ormianie dziś

Ormianie, którzy przeżyli ludobójstwo rozproszyli się po świecie...

Pieniądz drogą do szczęścia?

Jak mówi pewne, znane porzekadło, pieniądze szczęścia nie dają. ...

Jak Janukowycz przegrał Ukrainę

Na półki księgarń trafia książka „Wilki żyją poza prawem". Jak J...