Polskie Radio 24

Konferencja ONZ o prawach pracowników

24.01.2013 18:52
Przy trwającym kryzysie finansowym, prawa pracowników w miejscu ich pracy nie zawsze są respektowane. W związku z taką sytuacją, 25 stycznia w Warszawie organizowana jest przez Instytut Allerharda konferencja prasowa na ten temat. Jeden z uczestników dr Michael Addo był gościem w Polskim Radio 24.
Konferencja ONZ o prawach pracowników
Posłuchaj
21'49
więcej

O prawach człowieka w biznesie wciąż toczy się dyskusja. W połowie 2011 Rada Praw Człowieka przyjeła jednomyślnie wytyczne ONZ ds. Biznesu i Praw Człowieka. Wiele instytucji zastanawiało się, czy zawarte w nich zalecenia zostaną wdrożone w praktyce. Niestety okazało się że wiele deklaracji istniało tylko na papierze i nigdy nie weszło w życie.

/

W Polsce dyskusja na ten temat dopiera się zaczyna. Tematem zainteresował się wstępnie Zespół ds. CSR, ciało doradcze Premiera, koordynowane przez Ministerstwo Gospodarki. Aby jak najmocniej nagłośnić ten problem, Instytut Allerhanda zorganizował pod patronatem Ministerstwa Gospodarki  konferencję na temat: Implementacja wytycznych ONZ ds. Biznesu i Praw Człowieka. Szanse, Wyzwania i Krajowy Plan Wdrażania Wytycznych.

O konferencji i sytuacji pracowników w ich miejscach pracy w rozmowie z Mają Kluczyńską opowiadał dr Michael Addo z Uniwersytetu Exeter, jeden z członków Grupy Roboczej ONZ ds. Biznesu i Praw Człowieka oraz Beata Faracik z Instytutu Allerhanda.

PJK

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prawa człowieka w biznesie

17.01.2013 20:45
Jakie prawa przysługują pracownikowi w zakładzie pracy - o tym i o innych rzeczach rozmawiała Maja Kluczyńska z Beatą Faracik z Instytutu Allerhanda.
Prawa człowieka w biznesie
Posłuchaj
40'19
więcej

W Polsce znajomość wytycznych, oraz ściśle z nią związanej koncepcji tzw. „human rights due diligence” jest znikoma. Większość osób miała już możliwość spotkać się z przykładami krytyki firm za już popełnione naruszenia praw człowieka. Niestety aktualnie walka z mobbingiem w zakładach pracy nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniona. W obecnej sytuacji jaka panuje na rynku pracy, wielu szefów może sobie bez żadnych konsekwencji pozwolić na "szykanowanie" swoich pracowników.

Dlatego w  tym celu zorganizowana została konferencja pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki, Sejmu RP, Rzecznika Praw Obywatelskich, UNDP i Ambasady Norwegii /Global Compact Network Polska na temat: Implementacja Wytycznych ONZ ds. Biznesu i Praw Człowieka. Szanse, Wyzwania i Krajowy Plan Wdrażania Wytycznych ONZ.

Więcej informacji można znależć prawaczlowiekaibiznes.allerhand.pl

PJK