Nowe życie starych aut

PolskieRadio 24
Jerzy Tomaszewski 25.06.2013
Nowe życie starych aut
foto: flickr/ jinterwas

Po polskich drogach jeździ mnóstwo zdezelowanych pojazdów. Po 2004 roku, kiedy wstąpiliśmy do Unii Europejskiej, masowo sprowadzano do naszego kraju zza zachodniej granicy samochody, które były w złym stanie technicznym.

Wiele z nich nie nadaje się już do użytku. Nie do końca wiadomo też, co z takimi autami zrobić. Jednak wkrótce się to zmieni i przetwarzanie zużytych pojazdów będzie łatwiejsze.

Nowelizacja niesie za sobą pozytywne rozwiązania dla sektora aut używanych. Sprowadzenie pojazdu z innego kraju będzie od przyszłego roku tańsze - wtedy ustawa zacznie obowiązywać w nowym kształcie.

- Sprowadzając samochód z zagranicy nie będzie już obowiązku płacenia opłaty recyklingowej. Do tej pory kosztowało to 500 złotych i podczas rejestracji pojazdu każdy był obowiązany do przedstawienia dowodu uiszczenia tej kwoty – powiedziała w PR24 Izabela Szadura, Dyrektor Departamentu Kontroli Rynku Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Nowelizacja ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z użycia wprowadzi zapisy, które pomogą zwalczyć nieuczciwe praktyki niektórych przedsiębiorstw utylizacyjnych.

- Nowe zapisy pozwolą na usprawnienie działań zwalczających szarą strefę w zakresie demontażu pojazdów. W Polsce funkcjonują nieautoryzowane stacje demontażu pojazdów, na co wskazują właściciele legalnych zakładów. Dodatkowo, nowelizacja jest konieczna, ponieważ zastrzeżenia do obecnego kształtu ustawy ma Komisja Europejska. Nieodzowne jest także doprecyzowanie niektórych pojęć dotyczących recyklingu – podsumował Gość PR24.

PR24

  • Zobacz więcej na temat:
sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Najczęściej słuchane

Łatwiej stracić prawo jazdy

Obowiązują nowe, wyższe mandaty za wykroczenia drogowe. Do tego ...

Tarcie na linii Warszawa-Waszyngton

Słowa szefa FBI Jamesa Comeya na temat Holocaustu oburzyły polsk...

Trudny pojedynek Błachowicza

Podczas gali UFC w Krakowie w pojedynku poprzedzającym walkę wie...

Wielka Brytania poza Unią Europejską?

Wielkimi krokami zbliżają się wybory parlamentarne w Wielkiej Br...

Nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej

Dno Morza Śródziemnego zamienia się w wielki cmentarz. Codzienni...

Pieniądz drogą do szczęścia?

Jak mówi pewne, znane porzekadło, pieniądze szczęścia nie dają. ...