MŚ w Rosji: brązowy medal reprezentacji Polski w szachach

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 20:58
Polscy szachiści w składzie Radosław Wojtaszek, Jan-Krzysztof Duda, Kacper Piorun, Mateusz Bartel i Grzegorz Gajewski zdobyli brązowy medal drużynowych mistrzostw świata które odbyły się w rosyjskim Chanty-Mansyjsku. Biało-czerwoni stanęli na podium tej imprezy po raz pierwszy w historii. W ostatniej, dziewiątej rundzie Polacy przegrali z drużyną Chin, która zdobyła złoty medal.
  • 02.07.2017 Radosław Wojtaszek o sukcesie polskiej drużyny na mistrzostwach świata w szachach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EAST NEWS/Tadeusz Koniarz

Jak mówił w Magazynie Sportowym Polskiego Radia 24 Radosław Wojtaszek, każdy zawodnik miał swoje momenty słabości, ale także chwały.Jeśli jeden przegrywał, nagle znajdowało się dwóch innych , którzy odrabiali straty. Jest odpowiedzialność, że jeśli nie idzie jednemu, inni to widzą i starają się wesprzeć. To świadczy o sile naszej drużyny – podkreślił.

Zawodnik wskazywał, że podczas mistrzostw w Chanty-Mansyjsku najważniejsza była umiejętność radzenia sobie z presją. – Po tym starcie i wygranych w Indiami i USA wiedzieliśmy, że mamy szansę, Ale wiedzieliśmy też, że to daleko przed nami i trzeba się skupić na każdym z meczów osobno. Umiejętność oddzielenia partii i postawienia bariery w głowie, to sprawiło, że to był trudny wyjazd – ocenił.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Krzysztof Kuzak.

brak

Chorzów był miejscem tegorocznych zmagań szachowych Mistrzostwach Polski. W grupie męskiej zwycięzcą został Bartosz Soćko, a w grupie kobiet złoto wywalczyła Monika Soćko. Zmagania w obu kategoriach były jubileuszowymi: 70. edycja w kategorii panów oraz 60. w kategorii pań.

Trwa 15. Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Mieczysława Najdorfa. Dr Agnieszka Fornal-Urban, organizatorka zawodów opowiadała w Polskim Radiu 24 o warszawskim turnieju szachowym. Natomiast Adam Dzwonkowski, wiceprezes Polskiego Związku Szachowego ds. Międzynarodowych i Komunikacji mówił o Drużynowych Mistrzostwach Europy Juniorów w Karpaczu.

Kolejne sukcesy odnosi polski szachista młodego pokolenia Jan Krzysztof Duda. Siedemnastolatek w mistrzostwach świata juniorów do lat 20 wywalczył srebrny medal, ustępując nieznacznie Rosjaninowi Michaiłowi Antipowowi. O przyszłości utalentowanego szachisty w Polskim Radiu 24 mówił Adam Dzwonkowski, wiceprezes Polskiego Związku Szachowego.

Mistrzostwa świata w szachach. "Jedyny talent, to talent do pracy"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 22:12
W Nowym Jorku trwa pojedynek o szachowe mistrzostwo świata. O zwycięstwo grają obrońca tytułu Magnusa Carlsen i Siergiej Karjakin. O młodych szachistach mówili w Magazynie Sportowym Tomasz Delega (Polski Związek Szachowy) i Mateusz Bartel (arcymistrz szachowy).

Mistrzostwa Europy w szachach. „Liczymy na dobry występ Polaków”

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 20:35
W Mińsku rozgrywane są obecnie Indywidualne Mistrzostwa Europy w Szachach. Polskę reprezentuje 14 zawodników, najwyżej sklasyfikowany jest Jan Krzysztof Duda (17. numer startowy). O Mistrzostwach Europy w szachach mówił w audycji Magazyn Sportowy Piotr Murdzia, szef szkolenia w Polskim Związku Szachowym.