Podsumowanie Dnia: Donald Tusk pozostanie szefem RE

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 21:10
Donald Tusk został wybrany przez przywódców 27 państw Unii Europejskiej na kolejną kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Polski rząd – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – był przeciwko. W Podsumowaniu Dnia komentarz prof. Mieczysława Ryby z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Ryszarda Czarneckiego, wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
Audio
  • 27'09
    09.03.17 Podsumowanie Dnia: Publicystyka
  • 30'06
    09.03.17 Podsumowanie Dnia: Informacje
  • 10'51
    09.03.17 Konferencja premier Beaty Szydło po wyborze Donalda Tuska na drugą kadencję na stanowisko szefa Rady Europejskiej
Materiały ilustracyjne
Materiały ilustracyjneFoto: PR24/PJ

Donald Tusk nie był kandydatem polskiego rządu i nie jest dobrym przewodniczącym Rady Europejskiej – oświadczyła w Brukseli premier Beata Szydło. Jak dodała, Donald Tusk nie gwarantuje bezstronności.

Szydło na konferencji prasowej w Brukseli, po wyborze Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, zaznaczyła, że szefowie rządów na szczytach UE powinni załatwiać interesy obywateli państw. – Niestety Rada Europejska najczęściej zajmuje się partykularnymi i koniunkturalnymi interesami wąskiej grupy – powiedziała.

Premier Beata Szydło zaznaczyła również, że nie będzie przyjmować konkluzji z trwającego szczytu Unii Europejskiej.

W Podsumowaniu Dnia komentarz prof. Mieczysława Ryby z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Ryszarda Czarneckiego, wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Jak oceniał na naszej antenie prof. Mieczysław Ryba, dobrze się stało, że Warszawa się „nie ugięła” i pod naciskiem nie poparła Donalda Tuska. – Gdyby Polska zaakceptowała obecnego szefa RE, w kolejnych negocjacjach byłaby w gorszej pozycji – mówił ekspert, zauważając jednocześnie, że wybór przewodniczącego Rady miał niewiele wspólnego z merytorycznym plebiscytem. – Nie decydowały kompetencje, a gra interesów – pointował gość PR24.

Z kolei Ryszard Czarnecki na naszej antenie podkreślał, że Donald Tusk nie był kandydatem polskiego rządu. – Donald Tusk pokazywał, że źródłem jego siły nie jest Polska. Pokazywał, że są to Niemcy. Od dłuższego czasu „holowała” go Angela Merkel – komentował. – Donald Tusk nie zabiegał o poparcie polskiego rządu. Miał to „w nosie” – dodawał europoseł PiS-u.

Więcej w rozmowach z gośćmi Polskiego Radia 24.

W Podsumowaniu Dnia również przegląd portali internetowych Marcina Królika. W części informacyjnej magazynu m.in. o tym, że nie będzie referendum ws. potencjalnych zmian administracyjnych dotyczących Warszawy, a także o reaktywacji Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych.

Gospodarzami programu byli Krzysztof Świątek i Dorota Wojtalczyk.

Polskie Radio 24/PAP

Podsumowanie Dnia - audycje archiwalne

_________________

Data emisji: 9.03.17

Godzina emisji: 20.00


 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister kultury: nie ma zgody na to, by Donald Tusk ingerował w sprawy wewnętrzne Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 16:55
Unijni przywódcy decydują w Brukseli o wyborze szefa Rady Europejskiej. O pozostanie na tym stanowisku ubiega się Donald Tusk, choć polski rząd chce, by funkcję tę objął Jacek Saryusz-Wolski. – Nie ma zgody na to, by przewodniczący Rady w sposób łamiący zasadę neutralności politycznej, ingerował w wewnętrzne sprawy państwa i atakował demokratycznie wybrany rząd – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybór szefa RE i Europa dwóch prędkości. Trwa szczyt Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 17:05
Wybór szefa Rady Europejskiej na kolejną kadencję i dyskusja ws. przyszłości UE to główne tematy unijnego szczytu w Brukseli. Spotkanie przywódców odbywa się za zamkniętymi drzwiami. O wyborze szefa RE a także przyszłości Unii Europejskiej mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Cianciara z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk pozostanie szefem RE. „Nie ma zaskoczenia”

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 18:14
Przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli wybrali Donalda Tuska na drugą, dwuipółletnią kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Przeciwna kandydaturze byłego szefa polskiego rządu była obecna premier, Beata Szydło. W Debacie Dnia sprawę komentowali Piotr Zaremba z tygodnika „wSieci” i Wojciech Przybylski z „Res Publiki”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk nadal szefem RE. Komentarz europeisty

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 22:00
– Polska chciała pokazać, że jest silnym pomiotem, który ma swoją wizję UE – tak o postawie rządu Beaty Szydło w kwestii wyboru Donalda Tuska na kolejną kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej mówił dr Kamil Zajączkowski, europeista. Warszawa była jedyną stolicą, która zagłosowała przeciwko byłemu szefowi polskiego rządu.
rozwiń zwiń