Podsumowanie Dnia: wniosek PO o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło, list do polskich dziennikarzy Ringer Axel Springer

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 21:00
Wniosek Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło i list medialnego koncernu Ringier Axel Springer do polskich dziennikarzy – to główne tematy, o których była mowa w Podsumowaniu Dnia. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Jolanta Hajdasz, medioznawca, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Audio
  • 26'06
    17.03.17 Podsumowanie Dnia – Komentarze. Goście: prof. Rafał Chwedoruk i dr Jolanta Hajdasz
  • 28'57
    17.03.17 Podsumowanie Dnia – Informacje
Materiały ilustracyjne
Materiały ilustracyjneFoto: PR24/PJ

Platforma Obywatelska zaprezentowała wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Kandydatem na premiera jest lider PO Grzegorz Schetyna. To pokłosie szczytu unijnego, na którego przywódcy Unii Europejskiej ponownie wybrali Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Przeciwko jego kandydaturze był tylko polski rząd, który na tę funkcję proponował europosła Jacka Saryusza-Wolskiego.

– Największa partia opozycyjna korzysta z przywileju, jakim jest fakt posiadania dużego klubu parlamentarnego, choć to misja, jakby powiedzieli krytycy, daremna i bezsensowna, a zwolennicy, prometejska ma jednak charakter demonstracyjny – podkreślał prof. Rafał Chwedoruk. – Dyskusja o tym, jak jest sprawowane władza w każdym państwie demokratycznym jest pożądana i powinna mieć permanentny charakter, jednak konstrukcja konstruktywnego wotum nieufności przewidziana jest dla sytuacji, w której składający wniosek ma gotową większość. W tej sytuacji to nie ma miejsca – dodał. 

List medialnego koncernu do polskich dziennikarzy

Niemieckie wydawnictwo Ringier Axel Springer napisało list do swoich dziennikarzy w Polsce o tym, jak mają pisać o braku poparcia polskiej władz dla Donalda Tuska. Do tego koncernu medialnego w Polsce należą m.in. dziennik Fakt, tygodnik Newsweek oraz portal Onet.pl.

– Zaskoczyło mnie to, że ten list w ogóle istnieje i wreszcie mamy jakiś dowód w ręce. To, że właścicielem jest jedno państwo, a pracuje na rynek zupełnie innego państwa i wydaje polecenia dziennikarzom jest splotem bardzo niekorzystnych dla Polski zależności i zostało w końcu ujawnione – mówiła dr Jolanta Hajdasz. – Brakowało nam dowodów w ręce dotyczących tego, jak łatwo jest ingerować i sugerować co ma myśleć i mówić na dany temat dziennikarz – podsumowała.

Audycję prowadził Błażej Torański.

Polskie Radio 24/dds

Podsumowanie Dnia - audycje archiwalne

____________________

Data emisji: 17.03.2017

Godzina emisji: 20.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Maria Jackowski: Platforma Obywatelska uprawia groteskową politykę

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 08:26
Platforma Obywatelska najprawdopodobniej w piątek przedstawi wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Nowoczesna wniosek popiera, ale przyznaje, że nie ma on szans na przegłosowanie. – To jest odwracanie uwagi od istoty problemu, że PO uprawia operetkową, groteskową politykę – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania senator PiS Jan Maria Jackowski.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Schetyna kandydatem na premiera? "Nie ma charyzmy"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 16:36
- PiS, gdy był w opozycji, też od czasu do czasu uciekał się do konstruktywnego wotum nieufności wobec premiera, a także do prób odwołania tego lub innego ministra. Rzadziej odwoływał się do ulicy i zagranicy do czego z ochotą, zwłaszcza w pierwszym roku swojej opozycyjnej kariery, odwoływały się PO, Nowoczesna i KOD – powiedział w programie Gorący Temat Piotr Gabryel z Do Reczy. Gość odniósł się także do kandydatury Grzegorza Schetyny na stanowisko premiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. "Happening polityczny"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 17:16
- W sensie politycznym konstruktywne wotum nieufności jest skazane na porażkę - powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Gość odniósł się także do kandydata na premiera Platformy Obywatelskiej twierdząc, że „firmowanie tego projektu własnym nazwiskiem jest rzeczą, która może polityka obciążać”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. "Opozycja zaraz dostanie łomot na własne życzenie"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 18:16
Kandydatem na premiera Platformy Obywatelskiej został Grzegorz Schetyna. O wniosku PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu mówili w Debacie Dnia Eliza Olczyk (Wprost) i Janusz Schwertner (Onet.pl).
rozwiń zwiń