List Marka Dekana do dziennikarzy mediów Ringier Axel Springer

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 21:11
Echa listu szefa koncernu Ringier Axel Springer do dziennikarzy w Polsce oraz efekty akcji "13 złotych i nie kombinuj". To najważniejsze tematy, o których mówili goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24.
Audio
  • 26'04
    20.03.2017 Podsumowanie Dnia – Komentarze
  • 29'17
    20.03.2017 Podsumowanie Dnia – Informacje
Materiały ilustracyjne
Materiały ilustracyjneFoto: PR24/PJ

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział, że nie ma jeszcze projektu ustawy w sprawie repolonizacji mediów. Przyznał jednocześnie, że toczą się prace koncepcyjne związane z projektem. "W ministerstwie kultury od pewnego czasu trwała analiza również tego, jak wygląda rynek medialny w wielu krajach zachodniej Europy. W tym momencie nie ma jeszcze projektu. Trwają rozmowy" - poinformował Rafał Bochenek. Dyskusję na ten temat wywołał list prezesa koncernu Ringier Axel Springer do dziennikarzy w Polsce. Oczekiwano w nim publikowania krytycznych ocen braku poparcia polskiego rządu dla Donalda Tuska przy wyborze na szefa Rady Europejskiej. O sprawie mówił Piotr Legutko, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. 

Mimo że przepisy o minimalnej stawce godzinowej obowiązują od 1 stycznia, niektórzy pracodawcy wciąż nie dostosowali się do zmian. Trwa akcja NSZZ "Solidarność" i Państwowej Inspekcji Pracy pod hasłem "13 złotych i nie kombinuj". Wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za pracę dotyczą między innymi rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek. Minimalna stawka nie dotyczy też na przykład zleceniobiorców, którzy samodzielnie ustalają miejsce i czas realizacji zadania, a ich wynagrodzenie zależy wyłącznie od osiągniętego rezultatu. Sytuację komentował Marek Lewandowski, rzecznik NZSS "Solidarność".

W części informacyjnej Podsumowania Dnia była mowa m.in. o Polaku oskarżonym o szpiegostwo na rzecz rosyjskiego wywiadu, procedurze Brexitu, oraz przesłuchaniu szefa FBI w Kongresie.

Więcej w nagraniu.

Podsumowanie Dnia - audycje archiwalne

Gospodarzami programów byli Dorota Wojtalczyk i Błażej Prośniewski.

________________

Polskie Radio 24/ip

Data emisji: 20.03.2017

Godzina emisji: 20:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister kultury: pomysł na niezależność dziennikarską dogorywa na naszych oczach

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 18:01
– Prowadzimy analizy ws. repolonizacji mediów, projekt w tej sprawie możliwy jest jesienią – informowała w audycji Dwoje na Jednego wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Dnia: kontrowersje wokół repolonizacji mediów

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 18:31
Na środę zwołano nadzwyczajne posiedzenie sejmowej komisji kultury i środków masowego przekazu, która zajmie się listem szefa Ringier Axel Springer Media AG Marka Dekana. Jak ponformowała posłanka PiS Jaonna Lichocka, posłowie komisji będą chcieli dowiedzieć się o planowanych działaniach na rzecz wprowadzenia projektu ustawy dotyczącego dekoncentracji kapitału w mediach. O sprawie mówili w Debacie Dnia Edyta Hołdyńska (Do Rzeczy) i Marek Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna).
rozwiń zwiń