"Pan Tadeusz". Nie wstydźmy się Mickiewicza!

Jedynka
Artur Jaryczewski 08.09.2012
Pan Tadeusz. Nie wstydźmy się Mickiewicza
foto: M.Borawska/PR

- To jest wielki poemat, warty upowszechniania na narodową skalę - mówił w Jedynce Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

W dwusetną rocznicę wydarzeń opisanych w dziele Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz", zostanie w sobotę zainaugurowana ogólnopolska akcja "Narodowe czytanie Pana Tadeusza". Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn mówi w "Sygnałach dnia", że jest to bardzo dobra inicjatywa, przybliżająca twórczość polskiego romantyka nawet tym, którzy na co dzień nie interesują się poezją.

- To jest absolutnie fantastyczny pomysł. "Pan Tadeusz" to wielki poemat, warty upowszechniania na narodową skalę. W szkole nikt nie lubi czytać lektur szkolnych, bo są ciekawsze rzeczy do roboty, później to już ten "Pan Tadeusz" stoi i obrasta kurzenna półce, a to jest po prostu skończone arcydzieło - podkreśla dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Paweł Potoroczyn uważa, że Polacy powinni poświęcić więcej uwagi dziełom Adama Mickiewicza. - My w ogóle nie szanujemy Mickiewicza jako postaci, przecież to jest bliski kumpel Puszkina, to jest przyjaciel Goethego, Goethe dedykował wiersze Mickiewiczowi. Mickiewicz został pierwszym zagranicznym profesorem College de France - jednej z najstarszych uczelni w Europie. To jest wielki umysł. My gdzieś tą postać chowamy, trochę się wstydzimy, że to trochę obciach jest czytać tego Mickiewicza - uważa gość "Sygnałów dnia".

W ramach akcji "Narodowe czytanie Pana Tadeusza" ponad 30 miastach w tym samym momencie rozpocznie się czytanie polskiej epopei narodowej. W Warszawie o godzinie 11.00 w Ogrodzie Saskim akcję zainauguruje prezydent Bronisaw Komorowski. Potem poszczególne księgi zostaną przeczytane przez znanych aktorów, między innymi: Andrzeja Seweryna, Andrzeja Chyrę, Krystynę Jandę, Olgierda Łukaszewicza, Stanisławę Celińską, Jerzego Trelę i Krzysztofa Globisza.

Rozmawiał Daniel Wydrych.

***

Portal Polskiego Radia uruchomił specjalną stronę internetową pantadeusz.polskieradio.pl , poświęconą "Narodowemu czytaniu”. Za jej pośrednictwem 8 września będzie można obejrzeć transmisję wideo z uroczystej inauguracji przedsięwzięcia w Ogrodzie Saskim.

aj

Archiwalne nagrania