X
Aby nas słuchać lub oglądać potrzebujesz najnowszego Adobe Flash Player | Pobierz Flash
POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT
Radio dzieciom

Komu przysługuje ulga prorodzinna

05.03.2012
W zeszłym roku przez media przetoczyła się ogromna fala krytyki spowodowana zapowiedzią zniesienia podatkowej ulgi rodzinnej. Jednak w tym roku zasady przyznania tej ulgi nie zmieniają się!

Zmiany w ulgach podatkowych wprowadzono, jednak nie obowiązują jeszcze w tym roku.  Wypełniając PIT w 2012 roku możemy normalnie, jak w latach poprzednich, rozliczyć ulgę na dziecko.

Ulga rodzinna, nazywana również prorodzinną, nie zmieniła się - w tym roku wynosi ona również 1 112,04 zł rocznie - czyli odpowiednio 92,67 zł miesięcznie, a 3,09 dziennie. Cała kwota zależna jest od liczby posiadanych dzieci - ile mamy dzieci, tyle razy odliczamy ww. kwotę od naszego podatku.

Od 2009 roku odliczenie przysługuje nie tylko rodzicom sprawującym władzę rodzicielską, ale także opiekunom prawnym, jeżeli dziecko zamieszkuje
z opiekunem oraz rodzicom zastępczym.

Tym samym z rozliczenie nie mogą korzystać rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej, opiekunowie prawni dziecka, którzy nie mieszkają wspólnie z dzieckiem, rodzice których dziecko na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie i rodzice dziecka, które właśnie wstąpiło w związek małżeński.

Z ulgi możesz skorzystać, jeśli w roku podatkowym (czyli rozliczając PIT w 2012 - rokiem podatkowym jest 2011) wychowywałeś dziecko małoletnie lub dziecko, które otrzymywało zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną ( w tym wypadku wiek nie ma znaczenia).

Z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać nawet osoby wychowujące pełnoletnie dzieci (do 25 roku życia). Aby to uczynić muszą być spełnione dwa warunki - dorosłe dziecko jest nadal uczącym się lub studiującym i w roku podatkowym nie uzyskało dochodu przekraczającego 3089 zł.

Należy też pamiętać, że kwota odliczenia dotyczy łącznie obojga rodziców czy opiekunów, a nie każdego z osobna.

Co należy zrobić, żeby z ulgi skorzystać, oprócz wychowywania dzieci oczywiście? - Składając PIT 36 lub PIT 37 należy dołączyć PIT O, w którym należy podać liczbę dzieci i ich numery PESEL.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak