Polskie Radio Dzieciom

Był sobie słoń

Są największymi ssakami lądowymi na naszej planecie, wokół których narosło wiele nieprawdziwych historii. Czy to prawda, że potrafią obronić się przed lwem, ale boją się myszy?
Był sobie słoń
Foto: Foto pixabay.comdomena publiczna.jpg
O Audycji

Mimo, że chyba wszystkie dzieci kochają słonie, to w literaturze nie mają one „dobrej prasy”. A to mamy słynnego Trąbalskiego, który jest zapominalski, inny zaś niezgrabnie porusza się w fabryce porcelany… Fakt, słoń kariery w balecie nie zrobi, ale skąd wzięły się te jego bajkowe przywary i czy są prawdziwe?

Okazuje się, że słonie mają największy mózg wśród ssaków lądowych i chociaż nie władają nim tak, jak człowiek, to pamięć mają fenomenalną. A co do zgrabności, to chociaż masa nie pozwala im biegać, to i tak poruszają się szybciej niż człowiek, a dziennie pokonują dystans nawet 80 kilometrów! Tym razem Pascal Kaczorowski, postara się zdementować wszystkie plotki na temat słoni, a ponadto opowie wszystkim Małym Słuchaczom o ich życiu i upodobaniach.

Jeśli chcecie dowiedzieć się: po co słoniom trąby i duże uszy, co jedzą na śniadanie i dlaczego lubią taplać się w błocie, koniecznie posłuchajcie niedzielnego programu „Zwierzyniec”, w którym wybierzemy się w daleką podróż do ich egzotycznej ojczyzny.

Zabawa: Na początku ustalamy, jakie gesty należy wykonywać, gdy moderator wypowie słowa: „słoń”, „człowiek” lub „mrówka”. Na przykład: zamknięta dłoń z kciukiem skierowanym ku dołowi - to słoń, zamknięta dłoń, z małym palcem wystającym w górę - to mrówka, a zamknięta dłoń z palcem wskazującym skierowanym ku górze - to człowiek. Gdy wszyscy przećwiczą gesty, nauczycielka opowiada dowolną krótką historię z wykorzystaniem 3 słów. Podczas tej opowieści dzieci muszą, przy ustalonych wcześniej słowach, wykonywać odpowiednie gesty. Gdy ktoś się pomyli, klęka na jedno kolano, przy kolejnej pomyłce klęczy na dwóch, a przy trzeciej - odpada z gry. Oczywiście, jeśli uczestnik się zrehabilituje, dobrze wykonując zadanie, może powrócić do postawy stojącej.

W programie „Zwierzyniec” dowiecie się wszystkiego o zwierzętach. Nawet tych z najbardziej odległych zakątków świata. Przyjrzymy się z bliska ich środowisku, obyczajom i upodobaniom. Usłyszycie, co lubią a czego nie. Co oznaczają ich zachowania, albo jak spędzają czas? Zaprasza Pascal Kaczorowski.

Zapraszamy na „Zwierzyniec” w niedziele, w godzinach 11:00 - 12:00, a szczególnie w niedzielę, 15 listopada.

Playlista