Polskie Radio Dzieciom

PŚ w skokach: Prevc odleciał wszystkim, trzech Polaków z punktami

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 00:50
Dawid Kubacki zajął 22. miejsce w sobotnim konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich w norweskim Vikersund. Po raz dziesiąty w sezonie 2015/16 zwyciężył Słoweniec Peter Prevc.
Kamil Stoch
Kamil StochFoto: Wikipedia/Tadeusz Mieczyński/CC BY-SA 3.0

Drugi był Norweg Johann Andre Forfang, a trzeci Słoweniec Robert Kranjec, który zwyciężył w pierwszym konkursie w piątek.

Andrzej Stękała uplasował się na 24. pozycji, a Maciej Kot na 30. Po pierwszej serii odpadli Stefan Hula i Piotr Żyła. W kwalifikacjach prawa startu nie wywalczył Kamil Stoch.

Po pierwszej serii prowadził Prevc, lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Słoweniec oddał najdłuższy skok tej serii - 238,5 m. Drugi był Norweg Kenneth Gangnes - 235,5 m, a trzeci Austriak Stefan Kraft.

W ekipie biało-czerwonych najlepiej zaprezentował się Stękała, który uzyskał 198 m, ustanowił rekord życiowy i był 19. Do finału awansował także 26. po pierwszej serii Kubacki - 184 m i 28. Kot - 183 m.

Druga seria została rozegrana w niespotykanych od dawna, choć dla wszystkich równych warunkach. W jej trakcie przez cały czas wiatr wiał zawodnikom w plecy z prędkością w granicach 2 m/s. To powodowało, że wszyscy dostawali po 35-40 dodatkowych punktów. Rekordzistą był Japończyk Noriaki Kasai, który otrzymał 45,7 pkt za wiatr wiejący w plecy z prędkością 2,62 m/s. Kasai wylądował na 216. m i utrzymał pozycję zajmowaną po pierwszej serii.

Dodatkowo jury zdecydowało, aby znacznie wydłużyć rozbieg. W pierwszej serii skakano z 10. belki, w finale rozpoczęto z 16., a dla 10 najlepszych rozbieg wydłużono do 17.

W tych warunkach, przy silnym tylnym wietrze, ponownie najlepiej poradził sobie Prevc. Doleciał do 230. m, dostał za wiatr 39 pkt (2,24 m/s) i udowodnił, że w sezonie 2015/16 nie ma na niego mocnych.

Wicelider klasyfikacji pucharowej Niemiec Severin Freund także musiał uznać jego wyższość. Zajął 5. miejsce, w finale wylądował o czternaście metrów bliżej (216 m) niż super lotnik ze Słowenii.

Stękała z wyniku w finale nie może być zadowolony. Skoczył 170 m (33,8 pkt dodatkowych za wiatr) i w klasyfikacji końcowej zajął 24. miejsce. Lepiej wypadł Kubacki, który dzięki lądowaniu na 190. m (38,7 pkt za wiatr) awansował na 22. miejsce. Najsłabiej tym razem wypadł Kot. Doleciał do 158,5 m (31,2 pkt za wiatr) i w efekcie spadł w klasyfikacji zawodów na 30. pozycję.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Prevc nadal jako jedyny ma w dorobku ponad 1000 pkt. Drugi Freund jeszcze tej granicy nie przekroczył. Stoch spadł o jedną lokatę i jest 21.

W niedzielę w Vikersund zostanie rozegrany trzeci konkurs PŚ. Będzie okazja do rewanżu. Kwalifikacje zaplanowano na 14.30, a pierwszą serię konkursową na godz. 16.