Ekumenia

22. Europejska Konferencja Chrześcijańska ds. Internetu

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 08:40
Temat tegorocznej konferencji, która będzie odbywać się w dniach 25-28 kwietnia 2017 r. to "Internet jako przestrzeń publiczna. Rozszerzona rzeczywistość [augmented reality] i refleksja teologiczna dotycząca zagadnień istotnych w dyskusji publicznej [public theology]".

ECIC (European Christian Internet Conference) to sieć webmasterów kościelnych, duchownych internetowych, dziennikarzy, programistów, osób związanych z Kościołami chrześcijańskimi, a zarazem funkcjonujących w Internecie. Wśród wcześniejszych uczestników i referentów konferencji jest m.in. ks. Antonio Spadaro, redaktor naczelny miesięcznika "La Civiltà Cattolica". Podczas każdej z konferencji uczestnicy poznają nowe możliwości Internetu, zastanawiają się nad tym jak Kościoły powinny funkcjonować w Internecie, czym są nowe media. Poprzednia konferencja w Göteborgu dotyczyła emocji w sieci, przedstawiono m.in. działania duszpasterzy internetowych.
 
22. Europejska Chrześcijańska Konferencja ds Internetu rozpocznie się ekumeniczną modlitwą w Falentach pod Warszawą. W modlitwie wezmą udział bp Jerzy Samiec - Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz ks. Paweł Rytel-Andrianik - Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski . Poprowadzą je uczestnicy konferencji. Biorą w niej udział uczestnicy z Beligii, Danii, Finlandii, Niemiec, Norwegii, Serbii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch reprezentujący Kościoły ewangelicki, rzymskokatolicki i prawosławny. Konferencję w Polsce organizuje Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.
 
Organizatorzy wywołując temat rozszerzonej rzeczywistości zwracają uwagę, że Kościoły były i są obecne w przestrzeni publicznej. Aktualnie świat cyfrowy rozszerza i przenika świat rzeczywisty: Pokemon Go, gry, aplikacje AR, gry 3D i komunikatory. Powstaje więc pytanie, jakie w tym świecie są możliwości dla Kościołów? Jak można "rozszerzyć" świat, by zanieść ludziom przesłanie o Bogu? Czy można posłużyć się rozszerzoną rzeczywistością lub wirtualną rzeczywistością jako narzędziem ewangelizacyjnym? W jaki sposób można ją wykorzystać? Jeśli Internet jest przestrzenią wymiany doświadczeń, poglądów politycznych i religijnych, to dlaczego nie miałby otwierać Kościołów jeszcze inaczej, rozszerzyć przestrzeń wspólnoty poza kościelne mury?
 
Nad powyższymi kwestiami oraz wieloma innymi pytaniami będą zastanawiać się uczestnicy konferencji. Pomogą w tym referenci z Polski:
dr. Jerzy Sojka, wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, który podejmie się refleksji teologicznej dotyczącej zagadnień istotnych w dyskusji publicznej;
Piotr Baczyński, twórca i prezes Immersion, który zaprezentuje możliwości wykorzystania AR i VR w obszarze pracy Kościołów;
prof. Wojciech Cellary, informatyk, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który przedstawi temat „Chrześcijanie w wirtualnej rzeczywistości”;
dr Anna Miotk, dyrektor ds. komunikacji w firmie Polskie Badania Internetu wygłosi referat: “Głosić wszystkim, wszędzie i na wszystkie sposoby”
 
Podczas konferencji odbędzie się także panel dyskusyjny na temat aktywności Kościołów w Internecie, w którym wezmą udział przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego,  ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego z Polski, którzy angażują się w działalność internetową: o. Paweł Kowalski SJ (Modlitwa w drodze, deon.pl), Dariusz Bruncz (ekumenizm.pl), Aleksander Wasyluk (Infinity Group, OrthPhoto.net)
Panel poprowadzi: ks. Ralf Peter Reimann specjalista ds. Internetu z Ewangelickiego Kościoła Nadrenii. Temat panelu: "Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość - polskie Kościoły w internecie".
Zarówno panel jak i wszystkie wykłady będą transmitowane na żywo (live stream) na stronie ECIC (www.ecic.mobi) i kanale Youtube https://www.youtube.com/channel/UCvgWwjzFKfKtSJRTPVpTz0A/live
 
Informacje o #ECIC22 dostępne są również na FB: https://www.facebook.com/groups/6282281108/ i Twitterze @ecicnetwork
Konferencja odbywa się w języku angielskim.

Zobacz więcej na temat: ekumenizm