Ekumenia

Debata reformacyjna w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 22:11
Niedawno w Gdańsku, w ramach obchodów jubileuszu 500-lecia reformacji w diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, odbyła się w gmachu Ratusza Starego Miasta debata, w której wzięli udział m.in.: Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany oraz Paweł Huelle, pisarz. Mówili o znaczeniu ewangelicyzmu i reformacji dla siebie.
Audio
Jerzy Buzek wita się z Pawłem Huelle
Jerzy Buzek wita się z Pawłem HuelleFoto: http://www.gdansk.pl/

 - Czytałem Biblię po polsku od najmłodszych lat. W moim domu to był nakaz moralny – mówił Jerzy Buzek. – Moi rówieśnicy, koledzy nie ewangelicy w ogóle nie mieli tego zwyczaju. Dziwili mi się. Kiedy zacząłem brać udział w życiu publicznym ewangelicyzm mi pomógł w poszukiwaniu dobra wspólnego, w kierowaniu się etosem pracy - dodawał b. premier.

- Zostałem wychowany w przedsoborowym katolicyzmie – opowiadał z kolei Pawel Huelle. – Pamiętam msze po łacinie. Wychylam się ku innym wyznaniom z ciekawości bo uważam, ze różnorodność wzbogaca, poszerza horyzonty - stwierdzał pisarz. 

Kurier Ekumeniczny w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

PR24

Czytaj także

Kurier Ekumeniczny: Święto Reformacji

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 08:46
Marcin Luter 31 października 1517 roku ogłosił w Wittenberdze 95 tez przeciwko praktyce sprzedaży odpustów w Kościele. Tym samym zapoczątkował ruch reformacji chrześcijaństwa, z której wyłonił się protestantyzm. – To była iskra, która wywołała płomień, gdyż sytuacja w ówczesnym Kościele Zachodnim dojrzała do zmian – powiedział w Kurierze Ekumenicznym prof. Karol Karski, teolog ewangelicki, emerytowany pracownik Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Weite Wirkt

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 14:09
W ubiegłą niedzielę zakończył się w niemieckiej Westfalii trzydniowy festiwal Weite Wirkt (Spójrz dalej) pod hasłem „Reformacja i jeden świat”. O festiwalu mówili w Kurierze Ekumenicznym bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i Anna Wrzesińska, kierownik kancelarii biskupa, odpowiedzialna za kontakty międzynarodowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspólne obrady Synodów Kościołów Ewangelickich

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2016 08:44
W dniach 14-16 października w Cieszynie obradowały Synody Kościołów: Ewangelicko-Augsburskiego i Ewangelicko-Reformowanego w Polsce. O znaczeniu wydarzenia mówili w Kurierze Ekumenicznym dr Ewa Jóźwiak, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i pastor Grzegorz Giemza, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najważniejsze wydarzenia 2016 roku w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 20:07
Miniony rok upłynął w Kościele pod znakiem wielu istotnych wydarzeń. To przede wszystkim 6 pielgrzymek papieża, podczas których odwiedził 8 państw. Dla młodych, niezwykłym przeżyciem były Światowych Dni Młodzieży. Polacy świętowali 1050. rocznicę Chrztu Polski, a na całym świecie obchodzono Jubileusz Miłosierdzia.
rozwiń zwiń