Powieści na antenie

Zawołajcie położną

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 12:37
Lekko ateizująca panna z dobrego domu, aby nauczyć się zawodu położnej poszła na praktykę do klasztoru. "Zawołajcie położną" to brytyjski bestseller, który oddaje realia robotniczej dzielnicy East End w Londynie. W radiowej Jedynce w "Lekturach przed północą" wybrane fragmenty czytała Magdalena Warzecha.
Audio
Zawołajcie położną
Foto: Glow Images/East News

"Wody odeszły!" - to okrzyk, który panna Jennifer niemal codziennie słyszy w słuchawce telefonu. Bez względu na porę dnia czy pogodę natychmiast wkłada swój uniform, bierze pod pachę skórzaną torbę, wsiada na rower i gna przez ulice Londynu, by dotrzeć do rodzącej. Tam potrzebne są jej umiejętności i spokój, wiedza i opanowanie.

/

Jennifer to Jennifer Worth, brytyjska pisarska i pianistka, która przez ponad dwadzieścia lat pracowała jako położna. W młodości trafiła na praktykę do Nonnatus House, ośrodka sióstr anglikańskich, specjalizującego się w opiece pielęgniarskiej. Były to czasy powojenne, a zarazem czasy sprzed pigułki antykoncepcyjnej - pracy było więc co niemiara. Lekko ateizująca panna z dobrego domu ucząc się zawodu stopniowo zaczyna nabierać szacunku do sposobu życia, na jaki zdecydowały się siostry zakonne, i do każdej swojej podopiecznej.
Worth z precyzją i z dozą brytyjskiego poczucia humoru uchwyciła realia robotniczej dzielnicy East End w Londynie. Po latach odżywa w niej ogromna radość z przyjścia na świat każdego dziecka, ale też strach towarzyszący porodom w czasach, gdy higiena i fachowa opieka medyczna nie były wcale oczywistością.
Worth własne wspomnienia spisała w trzech tomach. "Zawołajcie położną" (oryg. "Call the Midwife") to pierwszy z nich. Na podstawie książki powstał serial BBC, który w Wielkiej Brytanii pobił wszelkie rekordy oglądalności.

"Zawołajcie położną" w radiowej Jedynce czytała Magdalena Warzecha.

(ag)

Zobacz więcej na temat: lektury jedynki literatura

Czytaj także

Romans, o którym mówiła cała Europa

31.03.2014 07:54
"Zabić arcyksięcia" to historia tragicznie zakończonego romansu i brutalnego zabójstwa, które przesądziło o rozpoczęciu jednego z największych konfliktów zbrojnych w dziejach świata.
Zofia von Hohenberg i jej mąż arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg
Zofia von Hohenberg i jej mąż arcyksiążę Franciszek Ferdynand HabsburgFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

W setną rocznicę wybuchu I wojny światowej Greg King i Sue Woolmans odkrywają nowe fakty związane z Franciszkiem Ferdynandem Habsburgiem i Zofią Chotek. Pisząc książkę "Zabić arcyksięcia" korzystali z niepublikowanych dotąd listów i trudno dostępnych materiałów historycznych.

/

Zakochali się w sobie na wystawnym balu maskowym, który odbył się w wiedeńskim pałacu w 1894 roku. Arcyksiążę, bratanek panującego cesarza Austrii i piękna dziewczyna ze zubożałej czeskiej rodziny arystokratycznej. Ich miłość nie mogła zyskać akceptacji cesarskiego dworu, ale para odważnie zdecydowała się walczyć z konwenansami.

Lektury Jedynki - tu usłyszysz więcej >>>

Książka "Zabić arcyksięcia" odsłania kulisy jednego z najgłośniejszych romansów Europy przełomu wieków. Fascynująca opowieść o zakazanej miłości zmienia się z czasem w trzymający w napięciu thriller... Atmosfera w Europie zaczyna gęstnieć, ma miejsce seria politycznych zamachów, a groźba wojny staje się coraz bardziej realna. Zakochani nie przypuszczają, jakie niebezpieczeństwo im grozi, gdy latem 1914 roku wybierają się w podróż do Sarajewa...

(asz)

Czytaj także

Marcin Hycnar w wyprawie na koniec świata

28.04.2014 14:00
W "Czterech porach roku" Marcin Hycnar czytał fragmenty książki Tomasza Michniewicza, dziennikarza-podróżnika, znanego m. in. z audycji radiowej Jedynki pt. "Reszta świata". Książka nosi tytuł "Swoją drogą".
Marcin Hycnar
Marcin HycnarFoto: Grzegorz Śledź/PR
Posłuchaj
03'35 Tomasz Michniewicz "Swoją drogą" - odcinek 1.
04'38 Tomasz Michniewicz "Swoją drogą" - odcinek 2.
03'56 Tomasz Michniewicz "Swoją drogą" - odcinek 3.
03'55 Tomasz Michniewicz "Swoją drogą" - odcinek 4.
03'20 Tomasz Michniewicz "Swoją drogą" - odcinek 5.
05'13 Tomasz Michniewicz "Swoją drogą" - odcinek 6.
05'26 Tomasz Michniewicz "Swoją drogą" - odcinek 7.
03'35 Tomasz Michniewicz "Swoją drogą" - odcinek 8.
04'11 Tomasz Michniewicz "Swoją drogą" - odcinek 9.
03'37 Tomasz Michniewicz "Swoją drogą" - odcinek 10.
więcej

Audycja Tomasza Michniewicza "Reszta świata" na antenie Jedynki w każdy piątek o godz. 9.10.

"Zabiorę cię w dowolne miejsce na świecie. Pod jednym warunkiem - decyzję, dokąd chcesz lecieć i po co, musisz podjąć już, w tej chwili". Ta propozycja dała początek trzem niezwykłym podróżom.

/

Trzydziestolatek z korporacji uciekający od codziennej rutyny do afrykańskiej dżungli. Młoda kobieta mierząca się ze swoimi największymi obawami w świecie ortodoksyjnego islamu. Dojrzały mężczyzna, który postanawia wreszcie odwiedzić miejsca, o jakich marzył przez czterdzieści lat.
Wyprawy na drugi koniec świata zmuszą całą trójkę do konfrontacji z własnymi lękami, złudzeniami i szansami, które zmarnowali. Kim będą po zakończeniu podróży? Wrócą do starego życia czy pójdą inną drogą?

W "Lekturach radiowej Jedynki" zapraszamy do wysłuchania wszystkich fragmentów książki Tomasza Michniewicza. "Swoją drogą" czyta Marcin Hycnar.

(ag/tj)

Czytaj także

Miłość i polityka na szachownicy życia

13.05.2014 07:35
"Zapach miasta po burzy" to porywająca historia miłości z upadającym imperium w tle. Dobro i zło w potyczce na zatracenie. Wielka historia rodem z Tołstoja i ciemna strona rosyjskiej natury jak u Dostojewskiego. Pełna pasji i szaleństwa powieść, jakiej dawno nie było.
Fragment okładki książki Olgierda Świerzewskiego Zapach miasta po burzy
Fragment okładki książki Olgierda Świerzewskiego "Zapach miasta po burzy "Foto: mat. promocyjne
Posłuchaj
03'25 "Zapach miasta po burzy" - odcinek 1.
03'54 "Zapach miasta po burzy" - odcinek 2.
03'53 "Zapach miasta po burzy" - odcinek 3.
04'25 "Zapach miasta po burzy" - odcinek 4.
04'08 "Zapach miasta po burzy" - odcinek 5.
04'14 "Zapach miasta po burzy" - odcinek 6.
04'17 "Zapach miasta po burzy" - odcinek 7.
03'43 "Zapach miasta po burzy" - odcinek 8.
03'51 "Zapach miasta po burzy" - odcinek 9.
04'19 "Zapach miasta po burzy" - odcinek 10.
więcej

Trzeba nie lada bezczelności, żeby bez najmniejszego skrępowania, jak robi to Olgierd Świerzewski, sięgać pełnymi garściami z żywiołu romansu i mieszać go ze skrajnymi emocjami wyrachowanych szachów. I co najdziwniejsze ulegamy całkowicie tej bezczelności, od pierwszego do ostatniego zdania. Od pierwszego ruchu pionkiem po śmierć lub miłosne spełnienie. Ta książka udowadnia, że między szczytem a otchłanią biegnie jedynie cienka linia.

Dwóch rywalizujących sportowców i fascynująca kobieta, ich losy wpisane w czas dziejowych przemian, w polityczne rozgrywki i świat wielkiej polityki. Nie ma prostych schematów ani bohaterów wyłącznie dobrych lub złych. Ich dojrzewanie, wybory i dylematy napiętnowane są przez dramatyczne wydarzenia w chylącym się ku upadkowi Związku Radzieckim i szukającej swojej nowej tożsamości Rosji. Bohaterom nie udaje się uciec od polityki, która wpływa na ich los. Kogo doprowadzi do upadku, komu pozwoli się wybić? Jaki wpływ na życie każdego z nich będzie miała dziewczynka z niewielkiego miasta nad Wołgą?

"Kocham zapach miasta po burzy" - mówi jedna z bohaterek Katia Sawiczewa. "Wszystko jest wówczas takie świeże, oczyszczone, obmyte z grzechu. To daje nadzieję... Wciągam ten zapach i chcę zaczynać wszystko od nowa. Wierzę wówczas, że dostaję nową szansę."

Tę książkę wypełniają emocje, które na długo pozostają w pamięci czytelnika.

"Zapach miasta po burzy", która ukazała się w wydawnictwie Muza pod patronatem Jedynki, czytał w "Lekturach Jedynki" na naszej antenie Marcin Przybylski.

(mat. promocyjne/asz)