Powieści na antenie

Warszawskie dzieci

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 11:27
Spisane przez Mariana Hanasza wojenne przeżycia dawnych uczniów i młodych żołnierzy bez patosu i upiększeń.
Audio
  • Marian Hanasz "Warszawskie dzieci", czyta Maria Pakulnis - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Marian Hanasz "Warszawskie dzieci", czyta Maria Pakulnis - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Marian Hanasz "Warszawskie dzieci", czyta Maria Pakulnis - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Marian Hanasz "Warszawskie dzieci", czyta Maria Pakulnis - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Marian Hanasz "Warszawskie dzieci", czyta Maria Pakulnis - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Marian Hanasz "Warszawskie dzieci", czyta Maria Pakulnis - fragm. 6. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Marian Hanasz "Warszawskie dzieci", czyta Maria Pakulnis - fragm. 7. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Marian Hanasz "Warszawskie dzieci", czyta Maria Pakulnis - fragm. 8. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Marian Hanasz "Warszawskie dzieci", czyta Maria Pakulnis - fragm. 9. (To się czyta latem/Dwójka)
Warszawskie dzieci
"Warszawskie dzieci"Foto: mat.promocyjny (fragment okładki)

"O swoich losach mówią ludzie dziś starzy, dawni uczniowie warszawskiej szkoły, przed wojną powszechnej, w czasie niemieckiej okupacji w zdumiewający sposób dorosłej z nimi do gimnazjum i liceum. Większość relacji dotyczy wydarzeń czasu wojny i Powstania, siłą rzeczy najmocniej odciśniętych w pamięci".

Ta mała prywatna szkoła, powstała dzięki Pani Przełożonej Annie Goldmanównie i innym nauczycielkom, zapewniła średnie wykształcenie kilku tysiącom dziewcząt i chłopców, którzy bawili się po dziecinnemu i jednocześnie wstępowali do organizacji harcerskich, uczyli się zasad konspiracji, służby łączności i wywiadu, brali udział w małym sabotażu i uczyli się strzelać, walczyli i ginęli w Powstaniu Warszawskim.

Ci zwykli ludzie piszą o tym, czego sami doświadczyli. O początkach "Zawiszy", organizacji najmłodszych harcerzy, o walce na Ochocie, w Śródmieściu i na Powiślu. Wstrząsający jest też dziennik łączniczki w Reducie Kaliska. Są tu niezwykłe wspomnienia kobiety, która ratowała rodzinę na Zieleniaku, gotując posiłki generałowi Kamińskiemu, dowódcy zbrodniczej brygady RONA. Jest też powojenna historia dziewczyny, która angielskiego dziennikarza zawiozła do leśnego oddziału WiN-u. Autorom tych opowieści zależało, by przedstawić swoje przeżycia bez patosu i upiększeń. I to im się udało.

(mat. wydawnictwa Zysk i S-ka)

Czyta Maria Pakulnis.

mc/mm/ask

Czytaj także

Sławka, Halina, Zosia. Oto dziewczyny z Powstania

19.06.2014 14:13
Posłuchaj fragmentów książki Anny Herbich, która opisuje Powstanie Warszawskie z zupełnie innej perspektywy: oczami kobiet. Czyta Sławomira Łozińska.
Sławomira Łozińska
Sławomira ŁozińskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
14'19 Anna Herbich "Dziewczyny z Powstania", czyta Sławomira Łozińska - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
14'10 Anna Herbich "Dziewczyny z Powstania", czyta Sławomira Łozińska - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
14'17 Anna Herbich "Dziewczyny z Powstania", czyta Sławomira Łozińska - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
14'51 Anna Herbich "Dziewczyny z Powstania", czyta Sławomira Łozińska - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'44 Anna Herbich "Dziewczyny z Powstania", czyta Sławomira Łozińska - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
14'03 Anna Herbich "Dziewczyny z Powstania", czyta Sławomira Łozińska - fragm. 6. (To się czyta/Dwójka)
14'33 Anna Herbich "Dziewczyny z Powstania", czyta Sławomira Łozińska - fragm. 7. (To się czyta/Dwójka)
14'33 Anna Herbich "Dziewczyny z Powstania", czyta Sławomira Łozińska - fragm. 8. (To się czyta/Dwójka)
14'45 Anna Herbich "Dziewczyny z Powstania", czyta Sławomira Łozińska - fragm. 9. (To się czyta/Dwójka)
14'39 Anna Herbich "Dziewczyny z Powstania", czyta Sławomira Łozińska - fragm. 10. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Sławka do dziś żałuje, że nie pocałowała młodego powstańca, który się w niej kochał. Halina urodziła synka tuż przed godziną "W” i cudem ocaliła mu życie. Zosia złamała konspiracyjne zasady i zdradziła swoje imię ukochanemu. Anna Herbich w przejmujący sposób pokazuje, jak naprawdę wyglądało życie w czasie 63 dni heroicznej bitwy. Pozwala nam zobaczyć Powstanie Warszawskie z zupełnie innej perspektywy: oczami kobiet.

Dwójkowy cykl "To się czyta"  - posłuchaj fragmentów nowo wydanych książek>>>

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów "Dziewczyn z Powstania" w interpretacji Sławomiry Łozińskiej.

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

znak.com.pl /mm

Zobacz więcej na temat: literatura Powstanie Warszawskie

Czytaj także

"Dziennik powstańca" - wspomnienia żołnierza Parasola

10.08.2014 11:00
Powstańcze wspomnienia Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego czytał w Dwójce Marcin Hycnar. Wszystkie fragmenty do odsłuchania na naszej stronie!
fragment okładki książki Dziennik powstańca Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego
fragment okładki książki "Dziennik powstańca" Zbigniewa Czajkowskiego-DębczyńskiegoFoto: materiały promocyjne wydawnictwa Marginesy
Posłuchaj
11'14 Marcin Hycnar czyta "Dziennik powstańca" Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego - fragm. 1.
12'59 Marcin Hycnar czyta "Dziennik powstańca" Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego- fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
14'07 Marcin Hycnar czyta "Dziennik powstańca" Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego- fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
12'29 Marcin Hycnar czyta "Dziennik powstańca" Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego- fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
13'22 Marcin Hycnar czyta "Dziennik powstańca" Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego- fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
14'34 Marcin Hycnar czyta "Dziennik powstańca" Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego- fragm. 6. (To się czyta latem/Dwójka)
14'35 Marcin Hycnar czyta "Dziennik powstańca" Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego- fragm. 7. (To się czyta latem/Dwójka)
14'24 Marcin Hycnar czyta "Dziennik powstańca" Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego- fragm. 8. (To się czyta latem/Dwójka)
14'34 Marcin Hycnar czyta "Dziennik powstańca" Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego- fragm. 9. (To się czyta latem/Dwójka)
14'46 Marcin Hycnar czyta "Dziennik powstańca" Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego- fragm. 10. (To się czyta latem/Dwójka)
więcej

W chwili wybuchu Powstania Warszawskiego autor "Dziennika powstańca" miał zaledwie siedemnaście lat. Jako Deivir – żołnierz legendarnego Parasola – służył bezpośrednio pod dowództwem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Był naocznym świadkiem śmierci poety i polowego pochówku 4 sierpnia 1944 roku, co opisał na kartach swych wspomnień.

Miron Białoszewski czyta "Pamiętnik z powstania warszawskiego"! Posłuchaj>>>

/

Dziennik powstańca poświęcił poległym kolegom. Opisuje w nim wybrane akcje konspiracyjne - podczas okupacji uczył się na tajnych kompletach w gimnazjum im. Lelewela; od 1942 roku działał w konspiracji AK, w organizacjach harcerskich: BS (Bojowa Szkoła), zajmującej się m.in. małym sabotażem, oraz GS (Grupy Szturmowe), jednak większość książki dotyczy walk na Starym Mieście w sierpniu 1944 roku. Jest też epizod wrześniowy – przejście kanałami do Śródmieścia, gdzie w rejonie Politechniki Autor walczył do końca Powstania.

Wspomnienia zapisywane były w czasie i bezpośrednio po Powstaniu.

Serwis specjalny poświęcony Powstaniu>>>

Przez wiele lat "Dziennik powstańca" nie mógł ukazać się w Polsce. Jego edycja w 1968 roku w Wydawnictwie Literackim stała się wydarzeniem o charakterze literackim i politycznym. Zbigniew Herbert pisał w liście do Autora i Jego żony Magdaleny Czajkowskiej (później autorki książki "Herbert i Kochane zwierzątka"): Jest już dawno w Polsce wyczerpana i w ogóle sprzedawali ją spod lady (list z 6 IX 1969 roku).
Doskonale napisana, przejmująca, pełna emocji, ale i refleksji relacja naocznego świadka, uzupełniona m.in. materiałami z archiwum Autora, porusza współczesnych czytelników w Polsce i zagranicą (w 2012 roku książka została wydana w Londynie, w tłumaczeniu Marka Czajkowskiego, syna Autora). (materiały wydawnictwa Marginesy)

Książkę czytał na antenie Marcin Hycnar.

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

Marcin
Marcin Hycnar

bch/jp

Zobacz więcej na temat: literatura Powstanie Warszawskie

Czytaj także

Anja Tuckermann: "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest"

21.08.2014 17:30
Fragmenty wstrząsającej lektury opartej na autentycznych, tużpowojennych wydarzeniach czytał w Dwójce Wojciech Solarz.
Wojciech Solarz przed mikrofonem Polskiego Radia.
Wojciech Solarz przed mikrofonem Polskiego Radia.Foto: Łukasz Kowalski/PR
Posłuchaj
14'44 Anja Tuckermann: "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest", czyta Wojciech Solarz - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
14'15 Anja Tuckermann: "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest", czyta Wojciech Solarz - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
14'22 Anja Tuckermann: "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest", czyta Wojciech Solarz - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
14'21 Anja Tuckermann: "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest", czyta Wojciech Solarz - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
14'39 Anja Tuckermann: "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest", czyta Wojciech Solarz - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
więcej

11-letni Mano Höllenreiner, niemiecki Cygan, po koszmarze obozów w Auschwitz, Ravensbrück i Sachsenhausen trafia wiosną 1945 roku do Francji. Wiadomo o nim tyle, że ma na imię Mano. On sam nie pamięta, a może nie chce powiedzieć, o sobie nic więcej. Nie wie, gdzie jest, nie zna języka, dręczą go obozowe wspomnienia. Boi się, że stracił rodziców i młodszą siostrę. Pomału przywiązuje się do opiekunów, którzy robią, co mogą, by chłopiec mógł wrócić do normalnego życia, szukają jego krewnych. Tych opiekunów jest wielu – Mano poznaje kilka domów, skromnych i wytwornych, ale także sierociniec i szpital psychiatryczny.
Czy powróci do rodziny? Prawdziwa historia opowiedziana w prosty i przejmujący sposób. Książkę przygotowało do druku Wydawnictwo NISZA.
Audycję z cyklu "To się czyta latem" przygotowała Elżbieta Łukomska.

jp/mm

Wojciech
Wojciech Solarz. Fot. Łukasz Kowalski/PR