Powieści na antenie

Taniec Koperwasów

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 11:35
Fragmenty powieści Bernarda Nowaka, przedstawiającej sugestywny obraz dorastania młodego chłopca wpisany w burzliwe losy ziem, zwanych po wojnie "odzyskanymi".
Audio
  • "Taniec Koperwasów" Bernarda Nowaka czyta Łukasz Lewandowski - cz. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
  • "Taniec Koperwasów" Bernarda Nowaka czyta Łukasz Lewandowski - cz. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
  • "Taniec Koperwasów" Bernarda Nowaka czyta Łukasz Lewandowski - cz. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
  • "Taniec Koperwasów" Bernarda Nowaka czyta Łukasz Lewandowski - cz. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
  • "Taniec Koperwasów" Bernarda Nowaka czyta Łukasz Lewandowski - cz. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
Taniec Koperwasów
Taniec KoperwasówFoto: mat.promocyjny (fragment okładki)

Opublikowany w 2003 r. "Taniec Koperwasów" Bernarda Nowaka, stał się istotnym wydarzeniem literackim - był nominowany do prestiżowych ogólnopolskich nagród, takich jak Nagroda im. Józefa Mackiewicza czy Paszporty "Polityki". W 2004 roku zdobył  Nagrodę Artystyczną Miasta Lublin oraz lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Dziwić może fakt, że tak hojnie obsypana laurami książka powstała pod piórem autora, który w swoim dorobku miał zaledwie jedną powieść - wydane w 1990 r. w Instytucie Literackim w Paryżu polityczne "Cztery dni Łazarza" - i który kojarzony był do tej pory przede wszystkim z działalnością wydawniczą.

"Poza inteligenckimi opłotkami", by użyć słów Jacka Trznadla, Nowak stworzył dzieło z całą pewnością niezwykłe. "Taniec Koperwasów" przedstawia sugestywny obraz dorastania młodego chłopca wpisany w burzliwe losy ziem, zwanych po wojnie "odzyskanymi". Nowa rozszerzona wersja powieści ukazała się właśnie na rynku dzięki staraniom wydawnictwa Wolumen.

Czyta Łukasz Lewandowski

mc/bch/ask

Czytaj także

Anja Tuckermann: "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest"

21.08.2014 17:30
Fragmenty wstrząsającej lektury opartej na autentycznych, tużpowojennych wydarzeniach czytał w Dwójce Wojciech Solarz.
Wojciech Solarz przed mikrofonem Polskiego Radia.
Wojciech Solarz przed mikrofonem Polskiego Radia.Foto: Łukasz Kowalski/PR
Posłuchaj
14'44 Anja Tuckermann: "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest", czyta Wojciech Solarz - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
14'15 Anja Tuckermann: "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest", czyta Wojciech Solarz - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
14'22 Anja Tuckermann: "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest", czyta Wojciech Solarz - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
14'21 Anja Tuckermann: "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest", czyta Wojciech Solarz - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
14'39 Anja Tuckermann: "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest", czyta Wojciech Solarz - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
więcej

11-letni Mano Höllenreiner, niemiecki Cygan, po koszmarze obozów w Auschwitz, Ravensbrück i Sachsenhausen trafia wiosną 1945 roku do Francji. Wiadomo o nim tyle, że ma na imię Mano. On sam nie pamięta, a może nie chce powiedzieć, o sobie nic więcej. Nie wie, gdzie jest, nie zna języka, dręczą go obozowe wspomnienia. Boi się, że stracił rodziców i młodszą siostrę. Pomału przywiązuje się do opiekunów, którzy robią, co mogą, by chłopiec mógł wrócić do normalnego życia, szukają jego krewnych. Tych opiekunów jest wielu – Mano poznaje kilka domów, skromnych i wytwornych, ale także sierociniec i szpital psychiatryczny.
Czy powróci do rodziny? Prawdziwa historia opowiedziana w prosty i przejmujący sposób. Książkę przygotowało do druku Wydawnictwo NISZA.
Audycję z cyklu "To się czyta latem" przygotowała Elżbieta Łukomska.

jp/mm

Wojciech
Wojciech Solarz. Fot. Łukasz Kowalski/PR

Czytaj także

"Warszawskie dzieci" - najmłodsi powstańcy

04.09.2014 17:50
Marian Hanasz spisał wojenne przeżycia dawnych uczniów i młodych żołnierzy bez patosu i upiększeń. Wspomnienia wychowanków warszawskiej szkoły Anny Goldman przeczyta w Dwójce Maria Pakulnis.
Maria Pakulnis czyta Warszawskie dzieci Mariana Hanasza
Maria Pakulnis czyta "Warszawskie dzieci" Mariana HanaszaFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
13'57 Marian Hanasz "Warszawskie dzieci", czyta Maria Pakulnis - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
14'23 Marian Hanasz "Warszawskie dzieci", czyta Maria Pakulnis - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
13'34 Marian Hanasz "Warszawskie dzieci", czyta Maria Pakulnis - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
14'42 Marian Hanasz "Warszawskie dzieci", czyta Maria Pakulnis - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
14'38 Marian Hanasz "Warszawskie dzieci", czyta Maria Pakulnis - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
14'47 Marian Hanasz "Warszawskie dzieci", czyta Maria Pakulnis - fragm. 6. (To się czyta latem/Dwójka)
14'47 Marian Hanasz "Warszawskie dzieci", czyta Maria Pakulnis - fragm. 7. (To się czyta latem/Dwójka)
14'19 Marian Hanasz "Warszawskie dzieci", czyta Maria Pakulnis - fragm. 8. (To się czyta latem/Dwójka)
14'28 Marian Hanasz "Warszawskie dzieci", czyta Maria Pakulnis - fragm. 9. (To się czyta latem/Dwójka)
więcej

"O swoich losach mówią ludzie dziś starzy, dawni uczniowie warszawskiej szkoły, przed wojną powszechnej, w czasie niemieckiej okupacji w zdumiewający sposób dorosłej z nimi do gimnazjum i liceum. Większość relacji dotyczy wydarzeń czasu wojny i Powstania, siłą rzeczy najmocniej odciśniętych w pamięci".
Ta mała prywatna szkoła, powstała dzięki Pani Przełożonej Annie Goldmanównie i innym nauczycielkom, zapewniła średnie wykształcenie kilku tysiącom dziewcząt i chłopców, którzy bawili się po dziecinnemu i jednocześnie wstępowali do organizacji harcerskich, uczyli się zasad konspiracji, służby łączności i wywiadu, brali udział w małym sabotażu i uczyli się strzelać, walczyli i ginęli w Powstaniu Warszawskim.
Ci zwykli ludzie piszą o tym, czego sami doświadczyli. O początkach "Zawiszy", organizacji najmłodszych harcerzy, o walce na Ochocie, w Śródmieściu i na Powiślu. Wstrząsający jest też dziennik łączniczki w Reducie Kaliska. Są tu niezwykłe wspomnienia kobiety, która ratowała rodzinę na Zieleniaku, gotując posiłki generałowi Kamińskiemu, dowódcy zbrodniczej brygady RONA. Jest też powojenna historia dziewczyny, która angielskiego dziennikarza zawiozła do leśnego oddziału WiN-u. Autorom tych opowieści zależało, by przedstawić swoje przeżycia bez patosu i upiększeń. I to im się udało.

(mat. wydawnictwa Zysk i S-ka)

Audycję opracowała Elżbieta Łukomska.

1-5 września (poniedziałek-piątek), godz. 9.45-10.00

mc/mm