Powieści na antenie

Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 08:00
"Dzienniki japońskie" to nie tylko zapis zdarzeń czy spotkań, ale i opowieść o podróżowaniu jako takim: o jego filozofii i sensie, a także piętnie, jakie odciska na świadomości wędrowca.
Audio
  • Piotr Milewski "Dzienniki japońskie", czyta Grzegorz Kwiecień - odc. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Piotr Milewski "Dzienniki japońskie", czyta Grzegorz Kwiecień - odc. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Piotr Milewski "Dzienniki japońskie", czyta Grzegorz Kwiecień - odc. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Piotr Milewski "Dzienniki japońskie", czyta Grzegorz Kwiecień - odc. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Piotr Milewski "Dzienniki japońskie", czyta Grzegorz Kwiecień - odc. 5. (To się czyta latem/Dwójka
Może się wydawać, że Japonia to tylko Tokio (na zdj.). Ale poza wielkimi miastami japońskie wyspy są równie fascynujące
Może się wydawać, że Japonia to tylko Tokio (na zdj.). Ale poza wielkimi miastami japońskie wyspy są równie fascynująceFoto: Moyan Brenn/flickr/CC

Piotr Milewski dotarł do Japonii w roku Królika. Akurat zaczęła się pora deszczowa i nad Wyspami na półtora miesiąca zawisła szara zasłona z chmur. W powietrzu unosił się gorzki zapach gnijących wodorostów. Japończycy uznają ten okres za piątą porę roku o nazwie "tsuyu", co znaczy "śliwkowy deszcz".

Autor książki wybrał najbardziej wymagający rodzaj podróżowania. Japonię poznawał samotnie, bez planu, pieniędzy, jeżdżąc autostopem i śpiąc pod gołym niebem. Próbował uchwycić ducha archipelagu i zrozumieć mieszkających tam ludzi, którzy - mimo że gościnni i serdeczni – pozostali dla niego zagadką.

Fragmenty książki Piotra Milewskiego czyta dla Państwa Grzegorz Kwiecień.

***

mat. prasowe/mc

Czytaj także

Szpilman: Chiny są ideałem dla Japończyków

01.03.2014 10:00
- Chciałem pokazać, że Chiny i Japonia nie są sobie wrogie, że Japończycy mimo politycznych problemów uważają Chiny za wielki wzór i za wspaniałą cywilizację - mówił w Dwójce Krzysztof Szpilman, autor opracowania "Niesamowite opowieści z Chin".
fragment okładki książki Niesamowite opowieści z Chin
fragment okładki książki "Niesamowite opowieści z Chin" Foto: materiały promocyjne
Posłuchaj
28'51 Krzysztof Szpilman o książce "Niesamowite opowieści z Chin"
więcej

To zbiór tekstów dwóch japońskich pisarzy tworzących w pierwszej połowie XX wieku – Ryūnosuke Akutagawy i Atsushiego Nakajimy. Twórczość obu autorów należy do współczesnego kanonu literatury japońskiej, a ich popularność w Japonii, pomimo upływu czasu, nie słabnie. - Ich książki są przerabiane w szkołach na zasadzie lektur, i to z gatunku tych przyjemnych - opowiadał Krzysztof Szpilman, autor pierwszego polskiego opracowania opowiadań obu autorów. Zdaniem gościa "Notatnika Dwójki" wielkość tych pisarzy polega ich uniwersalizmie.
- W tym zbiorze jest dużo rzeczy, które mówią o lojalności i odpowiedzialności. Jest np. opowieść o łuczniku, który chce zostać najlepszym łucznikiem na świecie. Przez wiele lat trenuje i w końcu mu się to udaje, ale nigdy nie strzela z łuku i w końcu zapomina, co to w ogóle jest. Tak więc doskonałość w strzelaniu z łuku polega na niestrzelaniu, tak jak doskonałość w mówieniu polega na niemówieniu - wyjaśniał Krzysztof Szpilman.

Wspólnym wątkiem łączącym prezentowane w książce opowiadania są Chiny - kraj, który dla Japończyków wciąż stanowi przedmiot najwyższego szacunku oraz niewyczerpane źródło wiedzy, nauki i sztuki.

- Starożytne Chiny są ideałem dla Japończyków, tak jak Grecja starożytna jest ideałem dla Europy Zachodniej. Istotne jest to, że Japończycy pożyczyli znaki od Chińczyków, co ułatwiło wytworzenie się wspólnoty kulturalnej między tymi krajami.  - tłumaczył gość Anny Skulskiej.

Krzysztof Szpilman - syn Władysława - jest profesorem nowożytnej historii Japonii na Uniwersytecie Kyushu Sangyo. Ukończył japonistykę w School of Oriental and African Studies na Uniwersytecie Londyńskim (BA, 1980); uzyskał też doktorat z nowożytnej historii Japonii uzyskał na Uniwersytecie Yale w Stanach Zjednoczonych (1993). W audycji opowiadał  nie tylko  o japońskiej literaturze i swojej fascynacji judo, ale też o zmianach, jakie dokonały się w Japonii w ostatnich latach. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

Audycję przygotowała Anna Skulska.

bch/mm

Zobacz więcej na temat: Chiny Japonia