Powieści na antenie

Mistrz i Małgorzata

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 13:00
Worobiowe Wzgórza i Pałac Heroda, kot Behemot i Mateusz Lewita, Woland i Poncjusz Piłat, Mistrz, Warionucha, który nie rzucał cienia, Asasello, Jeszua Ha-Nocri i Małgorzata – te i inne postaci stworzone przez rosyjskiego pisarza pojawią się kolejny raz w wyobraźni radiosłuchaczy.
Marek Kondrat, znany przede wszystkim z ról filmowych, bywa także lektorem radiowych interpretacji książek
Marek Kondrat, znany przede wszystkim z ról filmowych, bywa także lektorem radiowych interpretacji książekFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Michaił Bułhakow Michaił Bułhakow

"Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułkahowa to książka, która towarzyszyła pokoleniom polskiej inteligencji w tajemniczym świecie wielkiej literatury. Właściwie to cud, że powieść przetrwała - niewiele brakowało, a świat istniałby bez niej. Jej pierwsza wersja, napisana w 1928 roku, została przez Bułhakowa zniszczona. Od jesieni roku 1938 aż do śmierci w marcu 1940 roku Bułhakow nieustannie pisał, udoskonalał i poprawiał kolejne wersje "Mistrza i Małgorzaty".

Po raz pierwszy po rosyjsku powieść została opublikowana na przełomie 1967 i 1968 roku w miesięczniku "Moskwa". Polscy czytelnicy poznali ją rok później w przekładzie Ireny Lewandowskiej i Witolda Dąbrowskiego. I właśnie wersję z 1969 roku, uzupełnioną o fragmenty, które wtedy skreśliła cenzura, przedstawiamy Państwu w 50 odcinkach.

"Mistrza i Małgorzatę" czyta Marek Kondrat.


Czytaj także

"By ratować Bułhakowa, była gotowa iść do łóżka z każdym"

12.02.2013 10:17
- Ona była jego tarczą. Dzięki niej światło dzienne ujrzała powieść "Mistrz i Małgorzata" - mówił prof. Tadeusz Klimowicz, z którym rozmawialiśmy o wydanych właśnie w Polsce zapiskach Michaiła Bułhakowa oraz jego żony, Jeleny.
Fragm. okładki książki Dziennik Mistrza i Małgorzaty Michaiła Bułhakowa i Jeleny Sergiejewnej Bułhakow, Wydawnictwo Muza
Fragm. okładki książki "Dziennik Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa i Jeleny Sergiejewnej Bułhakow, Wydawnictwo MuzaFoto: mat. prasowe
Posłuchaj
48'44 Zagadka twórczości Michaiła Bułhakowa
więcej

W "Dzienniku Mistrza i Małgorzaty" znalazły się fragmenty ocalałego diariusza rosyjskiego pisarza oraz jego listy uzupełnione dziennikiem trzeciej żony Bułhakowa - Jeleny. To z nią Bułhakow spędził ostatnie dziewięć lat swojego życia.

– To była miłość od pierwszego wejrzenia - uważa prof. Klimowicz. Bułhakow dla Jeleny porzucił swoją ówczesną żonę, ona z kolei odeszła od wysoko postawionego generała Armii Czerwonej: - Mąż Jeleny, Szyłow, na wieść o zdradzie wpadł w furię. Miał przystawić Bułhakowowi pistolet do skroni. Pisarz, ratując się, zaproponował mu pojedynek, do którego oczywiście w tamtych czasach dojść już nie mogło - opowiadał rozmówca Doroty Gacek i Bogumiły Prządki.

Druga z wersji na temat początków związku Jeleny z Michaiłem zakłada, że romans mógł być inspirowany przez radzieckie służby specjalne, z którymi Jelena współpracowała. - Chciałbym wierzyć, że nawet jeśli ta miłość była sterowana, to potem przerodziła się w prawdziwe uczucie - dodawał prof. Klimowicz.

Więcej o życiu pisarza i okolicznościach powstawania kolejnych utworów - szczególnie powieści "Mistrz i Małgorzata", w nagraniu audycji.

Gośćmi "Sezonu na Dwójkę" byli: prof. Tadeusz Klimowicz, Jan Gondowicz i Maciej Wojtyszko.

Czytaj także

Michaił Bułhakow – mistrz niedoceniony za życia

15.05.2016 06:12
– Bułhakow potrafił świetnie sportretować krzywo otaczającą go rzeczywistość – podkreślał Andrzej Drawicz. Niestety za życia tego wielkiego pisarza niewielu potrafiło to dostrzec.
Michaił Bułhakow w 1910 roku podczas studiów
Michaił Bułhakow w 1910 roku podczas studiówFoto: aut. nieznany, Wikipedia/dp
Posłuchaj
29'03 – Był pisarzem, który absolutnie przez całe życie szedł pod prąd – o Michaile Bułhakowie mówi krytyk literacki, tłumacz i wydawca Jan Gondowicz, aud. Anny Borkowskiej z cyklu "Biografia dźwiękowa". (PR, 6.10.2002)
03'11 Jakie były początki Michaiła Bułhakowa jako pisarza? Mówi eseista, krytyk literacki, tłumacz literatury rosyjskiej Andrzej Drawicz, fragm. aud. Rafała Seniucha z cyklu "Finezje literackie". Cz.1. (PR, 3.04.1995)
02'34 O charakterystycznym stylu Michaiła Bułhakowa mówi eseista, krytyk literacki, tłumacz literatury rosyjskiej Andrzej Drawicz, fragm. aud. Rafała Seniucha z cyklu "Finezje literackie", cz.2. (PR, 4.04.1995)
03'13 O mniej znanej twórczości Michaiła Bułhakowa mówi eseista, krytyk literacki, tłumacz literatury rosyjskiej Andrzej Drawicz, fragm. aud. Rafała Seniucha z cyklu "Finezje literackie", cz.3. (PR, 5.04.1995)
03'39 O kryzysie w twórczości Michaiła Bułhakowa mówi eseista, krytyk literacki, tłumacz literatury rosyjskiej Andrzej Drawicz, fragm. aud. Rafała Seniucha z cyklu "Finezje literackie", cz.4. (PR, 6.04.1995)
02'27 O początku sławy Michaiła Bułhakowa mówi eseista, krytyk literacki, tłumacz literatury rosyjskiej Andrzej Drawicz, fragm. aud. Rafała Seniucha z cyklu "Finezje literackie", cz. 5. (PR, 7.04.1995)
więcej

125 lat temu, 15 maja  1891 urodził się Michaił Bułhakow. Dziełem, które przyniosło temu pisarzowi sławę jest "Mistrz i Małgorzata". Sam Bułhakow nie doczekał jednak popularności swojej powieści. Zmarł krótko po tym jak zakończył pracę nad książką.

Lekarz czy literat?

Przyszedł na świat w Kijowie, w inteligenckiej rodzinie. Po ukończeniu medycyny na kijowskim uniwersytecie został zmobilizowany do wojska.
– Młody lekarz, który w 1921 zjawił się w Moskwie miał za sobą osiągnięcia w swoim pierwszym zawodzie i wielkie pragnienie przeniesienia się z niego do literatury – mówił Andrzej Drawicz w aud. Rafała Seniucha z cyklu "Finezje literackie". – Poza słowem powołanie, które zwykle jest w tym wypadku używane, prawdopodobnie zgrała w tym przypadku chęć zmiany zawodu, który okazał się szalenie absorbujący.


Na zdjęciu: Popiersie Michaiła Bułhakowa w Alei Sław na Skwerze Harcerskim w Kielcach, aut. Paweł Cieśla (9.10.2007), Wikipedia/CreativeCommons

Trzydziestoletni Bułhakow, walcząc z ciągłym brakiem pieniędzy, szukał pracy, o którą było niezmiernie trudno w czasach rewolucji w Rosji. – On nigdy nie wierzył, że rewolucja rosyjska w takim materiale ludzkim jaki był w Rosji mogła się udać – podkreślał Andrzej Drawicz.

Wyśmiać i przerysować

– Absolutnie nie dano mu rozwinąć skrzydeł – mówił Jan Gondowicz w aud. Anny Borkowskiej z cyklu "Biografia dźwiękowa". – Nie dostał tego, co dla prawdziwego artysty jest bardzo ważne: odpowiedniej, stosownej porcji pochwał.

Bułhakow stał się głośnym dramaturgiem niemal z dnia na dzień wystawiając sztukę "Dni Turbinów" w 1928 roku. W dramacie odzwierciedlenie miały zainteresowania pisarza. Fascynował go temat rewolucji i kontrrewolucji, do przedstawiania której służyła mu zwykle satyra społeczno-polityczna, wyrażana najczęściej w formie groteski.

– Lata 30. były dla Bułhakowa trudne, wyraźnie atmosfera epoki się zagęszczała, zmierzała ku tragicznym zawęźleniom – podkreślał Gondowicz. – On to też na sobie odczuwał mimo, że pozwolono mu egzystować.

Żaden z utworów powstałych po roku 1925 nie został wydany. Jego sztuki też rzadko wystawiano za jego życia, a jeśli już pojawiały się na deskach rosyjskich teatrów to szybko schodziły z afisza.


Behemot 
Na zdjęciu: Rzeźba kota Behemotha z powieści "Mistrz i Małgorzata" w Kijowie, aut. Boulgakov (2005), Wikipedia/CreativeCommons

"Mistrz i Małgorzata"

Dzięki medycznemu wykształceniu sam zdiagnozował u siebie mocznicę. Chorobę, na którą zmarł jego ojciec. Ze świadomością powolnego ustawania funkcji życiowych nerek żył już tylko "Mistrzem i Małgorzatą". Nad dziełem zaczął pracować w 1928 roku.

– Był to utwór, który zaczynał pisać bodajże siedem razy – mówił Jan Gondowicz. – Raz spalony, wielokrotnie przerabiany ogromny projekt pisarski tworzony całą swoją objętością na raz. Za wyjątkiem zakończenia, które pozostało w pewnej mierze szkicowe.

Bułhakow swojej trzeciej już żonie dyktował poprawki wielkiego dzieła, ponieważ na skutek choroby tracił wzrok. W lutym 1940 roku podczas "pisania" zakończenia "Mistrza i Małgorzaty" stwierdził, że nie będzie już więcej nad tym utworem pracował. W kilka tygodni później Bułhakow zmarł. Był 10 marca 1940 roku. "Mistrza i Małgorzatę" wydano dopiero w 1966 roku.

– Był pisarzem, który jak sądzę miał o tyle przygodę życiowo niezwykłą, że absolutnie przez całe życie szedł pod prąd – zaznaczał Jan Gondowicz.

Posłuchaj audycji na temat życia i twórczości autora "Mistrza i Małgorzaty" – Michaiła Bułhakowa.

mb