Powieści na antenie

Opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 19:30
Przedstawiamy obszerny wybór opowiadań znakomitego prozaika i dramaturga. O spuściznę Sławomira Mrożka zadbało wydawnictwo Noir sur Blanc, przygotowując w 1999 roku najpełniejszy przegląd twórczości nowelistycznej pisarza.
Grzegorz Małecki podczas nagrania audycji Książka do słuchania
Grzegorz Małecki podczas nagrania audycji "Książka do słuchania"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Tom pierwszy zawiera utwory z wczesnych jego publikacji: "Półpancerzy praktycznych" (1953), które chociaż uwikłane w socrealistyczną rzeczywistość brzmią często jak jej parodia i które z miejsca przyniosły autorowi dużą popularność; "Słonia" (1957), któremu kilka lat później przyznano we Francji Prix de l'Humour Noir, przez krytyków i samego autora uznawanego za właściwy jego debiut; "Wesela w Atomicach" (1959), potwierdzającego klasę pisarską młodego autora.

Tom zamykają opowiadania z "Podwieczorku przy mikrofonie", audycji humorystyczno-satyrycznej Polskiego Radia, cieszącej się wielkim uznaniem wśród rzesz słuchaczy.


mrozek szkic wiki 1200.jpg
Jak zostać kumplem Sławomira Mrożka?

W drugim tomie znajdują się utwory wydane pierwotnie w zbiorku pt. "Deszcz" (1962). Autor był już wówczas laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich przyznanej mu w Szwajcarii. Był to ostatni tomik opublikowany przed wyjazdem pisarza do Włoch, który zapoczątkował trzydziestoletnią emigrację. Inne opowiadania z tego tomu ukazały się dopiero w 1975 roku pod tytułem "Dwa listy", kiedy powoli ustępował w Polsce zakaz publikacji utworów Mrożka (wprowadzony w 1968 roku, gdy "Le Monde" i paryska "Kultura" ogłosiły list protestacyjny pisarza przeciwko udziałowi polskich oddziałów w inwazji na Czechosłowację).


antoni libera Dwojka 663.jpg
Antoni Libera: Mrożek potrafił stworzyć coś z niczego

Na tom trzeci składają się utwory powstałe w latach 1980-1993. Część z nich ukazała się w "Małych prozach" (1990), pełnego wydania książkowego doczekały się dopiero w "Dziełach zebranych" (tom I i II, 1994, 1995). W latach osiemdziesiątych bowiem, po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, pisarstwo Mrożka powtórnie znalazło się na indeksie. Od początku lat dziewięćdziesiątych, po przełomie politycznym, twórczość autora, który mimo utrudnień cenzury nigdy nie został przez polskich czytelników zapomniany, przeżywa swoisty renesans.

I właśnie wybór opowiadań z tych wszystkich okresów twórczości pisarza pragniemy Państwu przypomnieć.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Czytał: Grzegorz Małecki

Data emisji: 25.04-8.05.2017

Godzina emisji: 19.00

jp/mz/mc

Czytaj także

Maciej Wojtyszko i ogromna siła Mrożka

10.08.2016 18:00
Jak podkreślał reżyser najnowszej premiery teatralnej Dwójki, siła sztuki Mrożka "Pieszo" wynika z ukazania wielowymiarowości człowieka w obliczu wojny.
Praca przy sztuce Pieszo to dla Macieja Wojtyszki pierwsze spotkanie z dramatem Mrożka w teatrze radiowym  (zdjęcie ilustracyjne)
Praca przy sztuce "Pieszo" to dla Macieja Wojtyszki pierwsze spotkanie z dramatem Mrożka w teatrze radiowym (zdjęcie ilustracyjne)Foto: (ar/awol) PAP/Andrzej Rybczyński
Posłuchaj
28'46 Maciej Wojtyszko i ogromna siła Mrożka (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

W opartym na ostatnim dramacie Mrożka słuchowisku "Pieszo", którego premiera odbędzie się w Dwójce 14 sierpnia o godz. 19, obserwujemy, jak wojna pozostawia w człowieku odmienne okaleczenia w zależności od tego, czy jest to intelektualista, czy zwykły zjadacz chleba.

- Prosty człowiek nie potrafi zdezerterować w ten sposób, że popełni samobójstwo, będzie chciał żyć i będzie musiał iść pieszo - mówił Maciej Wojtyszko.

Reżyser słuchowiska już nie po raz pierwszy w swej karierze miał do czynienia z bogatą w znaczenia twórczością słynnego dramaturga. Jak wyglądało pierwsze spotkanie reżysera z Mrożkiem i jak układała się ich współpraca? W audycji również o kulisach powstawania słuchowiska.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Maciej Wojtyszko (reżyser, scenarzysta)

Data emisji: 10.08.2016

Godzina emisji: 18.00

mz/jp


Czytaj także

"3 x Mrożek", ksenofobia i dialogi o strachu

06.02.2017 19:30
- To przedstawienie jest zmierzeniem się z tematem, który staje się po tylu latach znów aktualny. W tekstach Mrożkach widać nasze lęki, obawę przed światem, ksenofobię i wieczne poszukiwanie kogoś, kto może nam zagrażać – zauważył Jerzy Schejbal, opowiadając o spektaklu "3 x Mrożek" w Teatrze Polskim w Warszawie.
Próba medialna spektaklu 3x Mrożek w Teatrze Polskim w Warszawie, 25.01.2017
Próba medialna spektaklu "3x Mrożek” w Teatrze Polskim w Warszawie, 25.01.2017Foto: PAP/StrefaGwiazd/Marcin Kmieciński
Posłuchaj
29'25 Piotr Cyrwus, Szymon Kuśmider i Jerzy Schejbal o sztuce "3x Mrożek” (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

Przedstawienie, które miało swoją premierę 29 stycznia, składa się z trzech jednoaktówek: "Karol" w reż. Jerzego Schejbala, "Na pełnym morzu" w reż. Szymona Kuśmidra oraz "Zabawa" w reż. Piotra Cyrwusa. Każda z nich, choć była pisana w czasach, gdy panowały inne realia oraz inna estetyka i możliwości inscenizacyjne, może być odczytywana jako odniesienie do aktualnej sytuacji politycznej i społecznej.

- Jednoaktówka "Karol" stała się dla mnie szansą na to, by porozmawiać z publicznością o tym, jak bardzo jesteśmy nieufni wobec innych - dodał Jerzy Schejbal, opowiadając o sztuce. "Karol" to pełna humoru i ironii historia o perypetiach dziadka i wnuczka upatrującego w pewnym okuliście wroga, którego trzeba zastrzelić...

W nagraniu audycji posłuchamy również m.in. o dwóch innych jednoaktówkach Sławomira Mrożka - "Na pełnym morzu" oraz "Zabawa".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Piotr Cyrwus (aktor, reżyser), Szymon Kuśmider (aktor, reżyser), Jerzy Schejbal (aktor, reżyser)

Data emisji: 6.02.107

Godzina emisji: 18.00


mz/jp