Section02 - główka
Section03 - patronat
Section04

Archiwalne audycje Radia "S" w Warszawie

Ostatnio dodane
Wielki eksperyment nadawczy

- Tych z Państwa, którzy odbierają naszą audycję bez trudności, prosimy o trzykrotne wygaszenie i zapalenie świateł - słyszymy w pierwszej audycji. (PR, 12.04.1982)

Idea Radia Solidarność

- Chcemy, aby z naszą radiostacją mogli identyfikować się wszyscy, którzy tworzą ponad 10-milionowy ruch Solidarność - mówił Zbigniew Romaszewski. (RWE, 30.04.1982)

Solidarni z ofiarami stanu wojennego

W audycji o internowaniu Jana Krzysztofa Kelusa, głodówce na Białołęce oraz akcji spacerów podczas Dziennika Telewizyjnego. (RWE, 16.05.1982)

Strajk bronią robotników

Przebieg jednodniowego strajku zorganizowanego w Polsce na apel przywódców Solidarności. Ataki ZOMO na demonstrantów w Krakowie i Warszawie. (RWE, 23.05.1982)

Nasilenie represji

- Wobec represji związanych ze strajkiem szczególnej wagi nabiera problem opieki nad aresztowanymi i wyrzuconymi z pracy - donosiło Radio ”S”. (RWE, 30.05.1982)

Apel do naukowców

Nasilenie akcji pacyfikacyjnej przeciwko środowiskom akademickim. - Ofiarą pacyfikacji padł prof. Tadeusz Baszyński - rektor UMCS - słyszymy w audycji. (RWE, 6.06.1982)

Wypróbowane metody SB

- Władza chce wzbudzić naszą podejrzliwość. Oni marzą o tym, by nastąpił zupełny rozpad więzi społecznych - ostrzegano w Radiu Solidarność. (RWE, 13.06.1982)

Radiowcy aresztowani

- Dziś milicja zatrzymała związanych z Radiem Solidarność: Zofię Romaszewską i Joannę Szczęsną oraz Zbigniewa Kobylińskiego - słyszymy w komunikacie. (RWE, 5.07.1982)

W hołdzie powstańcom Warszawy

- Sierpień stał się dla Polaków symbolem walki o nasze prawa. To mieszkańcy stolicy rozpoczęli walkę o wolność naszej ojczyzny - mówił Zbigniew Bujak. (RWE,1.08.1982)

Walka trwa

- Nasi ludzie ginęli w kopalni "Wujek", Lubiniu, Wrocławiu i Warszawie - przemówienie Zbigniewa Bujaka, podsłuchane nagrania rozmów funkcjonariuszy MO. (RWE, 30.09.1982)

O naprawę Rzeczypospolitej

- Tajne radiostacje Solidarności należały do jednej z jawnym form samoobrony przed represyjną władzą - o początkach radiostacji mówił Zygmunt Jabłoński. (RWE, 25.12.1982)

Jan Paweł II w Polsce

- Represje SB przeciw działaczom opozycyjnym objęły w dniach pielgrzymki cały kraj. Były też liczne rewizje i zatrzymania - informowało Radio "S”. (PR, 17.06.1987)

Bądź z nas dumny!

Fragment przemówienia Zbigniewa Bujaka, witającego w imieniu Solidarności Regionu Mazowsze Jana Pawła II. Uwaga! Audycja bardzo mocno zagłuszana. (czerwiec 1983)

Wezwanie do jedności

- Im bardziej społeczeństwo jest podzielone, tym łatwiej nim rządzić, łatwiej je skłócić i nim poniewierać - z homilii ks. Jerzego Popiełuszki. (RWE, czerwiec 1985)

Uwięzieni, ale niepokonani

- Można w kajdany zakuć człowieka, ale nie jest to równoznaczne z jego pokonaniem - mówił podczas Tygodnia Więźnia Politycznego ks. Tadeusz Sitko. (RWE, 23.02.1986)

Tadek - więzień sumienia

- Potrafił wytworzyć atmosferę, w której ludzie różnych poglądów mogli się dogadać - mówił Zbigniew Bujak o działaczu Solidarności Tadeuszu Jedynaku. (RWE, 27.07.1986)

Święto Niepodległości

- Dzień 11 listopada jest wielkim świętem państwowym, bo wtedy, a nie 22 lipca 1944 Polska odzyskała prawdziwą niepodległość - słyszymy w audycji. (RWE, 1.01.1987)

Pieniądze zza oceanu

Jak wykorzystać milion dolarów przekazanych związkowi przez rząd USA - wypowiedź Zbigniewa Bujaka, działacza podziemnej Solidarności. (RWE, 1.02.1987)

Pięć lat Radia "S"

Początki Podziemnego Radia Solidarność w Warszawie - wspomnienia Zbigniewa Romaszewskiego oraz członków redakcji. (RWE, 9.05.1987)

Po wizycie papieża

- Prasa i środki masowego przekazu otrzymały już wyraźną dyspozycję - "tuszować całą sprawę, koniec z festiwalem kościelnym” - mówił lektor Radia "S”. (PR, 25.06.1987)

Solidarność wciąż nielegalna

Obchody siódmej rocznicy Sierpnia '80, odmowa rejestracji zdelegalizowanego w stanie wojennym NSZZ "Solidarność", rozmowa ze Zbigniewem Bujakiem. (RWE, sierpień 1987)

Propozycje Gorbaczowa

- Gorbaczow mówi o reformach, a nie reformuje - tak Lech Wałęsa komentował pomysł sowieckiego przywódcy utworzenia Światowej Rady Konsultacyjnej. (RWE, wrzesień 1987)

Polska roku 1987

Śmierć ks. prałata Teofila Boguckiego, wypowiedź Lecha Wałęsy o przyszłości Solidarności, głodówka uczestników ruchu "Wolność i Pokój” w Bydgoszczy. (RWE, wrzesień 1987)

Władza zaczyna się bać

- Jaruzelski boi się wybuchu, stąd umizgi, próby dzielenia społeczeństwa, zapowiedź ogłoszenia referendum - komentarz na temat sytuacji w kraju. (RWE, październik 1987)

Ofiary stanu wojennego

Wspomnienie górników poległych w kopalni Wujek, ofiar pokojowej demonstracji w Lubinie i innych tragicznie zmarłych po wprowadzeniu stanu wojennego. (RWE, 1.11.1987)

Reformy w cieniu aresztowań

Apel Solidarności o większą demokratyzację życia społeczno-politycznego, pozorowane reformy rządu, aresztowania za odmowę służby wojskowej. (RWE, listopad 1987)

Rocznica 13 grudnia

- Gen. Jaruzelski całkowicie niezgodnie z prawem wprowadził w kraju stan wojenny, ruszył czołgami na polską Solidarność - słyszymy w komentarzu. (RWE, 7.12.1987)

Przegrana rządu

- Wynik referendum świadczy o tym, że ludzie nie byli skłonni zaufać władzy - mówił Janusz Onyszkiewicz, rzecznik prasowy Solidarności. (RWE, grudzień 1987)

Krew przelana nie na darmo

- Ojczyzna to pamięć, tracąc pamięć, narody tracą życie – audycja o wydarzeniach Grudnia ’70; odtworzenie przechwyconych rozmów funkcjonariuszy MO. (RWE, 12.1987)

O niepodległą Polskę

- Obyśmy za rok nie musieli stać w kolejce po karpia - życzyli sobie i słuchaczom w Wigilię Bożego Narodzenia dziennikarze Radia Solidarność. (PR, 24.12.1987)

Łaskawość Jaruzelskiego

Komentarze po konferencji prasowej rzecznika rządu PRL Jerzego Urbana, który zapowiedział częściową amnestię dla morderców ks. Jerzego Popiełuszki. (RWE, 11.01.1988)

Radio "S” - bez propagandy

- Raz na kilka tygodni wolno nam pokazać, iż monopol na przekaz telewizyjny jest w takim samym stopniu narzucony społeczeństwu, jak ustrój i władza. (RWE, 25.01.1988)

Przeciwko podwyżkom cen

Oświadczenie Krajowej Komisji NSZZ "S" domagającej się zniesienia podwyżek cen. Informacje na temat strajków robotników Ursusa, Wrocławia i Łodzi. (RWE, 1988)

Strajk w Stoczni Gdańskiej

- Tym razem nie udało nam się zwyciężyć. Mimo, że nie wychodzimy ze stoczni z triumfem, to jednak wychodzimy z podniesionym czołem – mówili strajkujący. (RWE, 16.05.1988)

Jak długo jeszcze?

- Grozi nam eksplozja rozpaczy, cierpliwość Polaków jest na wyczerpaniu - o nastrojach społecznych na antenie Radia "S". (PR, 19.08.1988)

Inflacja, strajki, głodówki

- Społeczeństwo napiera na rządzących i dąży ku zmianom, które wydają się być już nieuchronne - słyszymy w komentarzu. (RWE, 11.09.1988)

Więźniowie sumienia

- Przy niektórych świątecznych stołach zabraknie tych, którzy w tej chwili siedzą w więzieniach za swoją polityczną działalność - mówił Zbigniew Bujak. (RWE, 21.12.1987)

Pozbądźcie się strachu

W 1988 roku Solidarność wezwała do bojkotu wyborów do rad narodowych. Frekwencja wyniosła 55 proc. Polacy nie wzięli udziału w "ustawionych" wyborach. (PR, 1988)

Kłamstwa władzy

- W PRL nie ma więźniów politycznych - zapewniał Jerzy Urban. Audycja prezentująca sylwetki represjonowanych: Krzysztofa Wolfa i Kornela Morawieckiego. (PR, 1988)

Zgoda buduje

Propozycja rozmów rządu z działaczami Solidarności przy okrągłym stole - satyryczny felieton Jacka Fedorowicza o "wyciąganiu ręki na zgodę". (RWE, 1988)

O krok od Okrągłego Stołu

Rozmowy Okrągłego Stołu planowane były na październik 1988 roku. O oczekiwaniach i obawach dotyczących rozmów z władzą mówią dziennikarze Radia "S". (PR, 10.10.1988)

Zakazane święto narodowe

- Dzień 11 listopada jest spychany w społeczną niepamięć - o ignorowaniu przez władze PRL rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i roli II RP. (PR, 11.11.1988)

Debata Wałęsa-Miodowicz

Historyczną debatę kandydatów na prezydenta transmitowano na żywo. Za plecami rozmówców umieszczono zegar, by udowodnić, że debata nie jest cenzurowana. (PR, 30.11.1988)

Radio "S" rozlicza władzę

Zamknięcie Stoczni Gdańskiej, błędne decyzje rządu Mieczysława Rakowskiego - analiza sytuacji społeczno-gospodarczej, postulaty Solidarności. (PR, grudzień 1988)

"Idą, idą pancry na Wujek"

Siódma rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Wspomnienie ofiar Grudnia '80, lista nazwisk górników, zabitychpodczas pacyfikacji kopalni Wujek. (PR, grudzień 1988)

Pomarańczowa alternatywa

- Rezygnację zastępują terapią satyry i ironii. To odpowiedź na biedę, głupotę, zło, na surrealizm socjalistyczny - o ruchu Pomarańczowa Alternatywa. (PR, grudzień 1988)

Życzenia na Boże Narodzenie

- Ciepła i serdeczności na co dzień oraz wytrwałości i odwagi w wysiłku, by żyć godnie, nadziei, że nasza nędza, jak wszystko musi mieć swój koniec. (PR, 12.1988)

O pamięć Katynia

- Katyń jest ciągle raną otwartą. Dlaczego? - audycja na temat fałszowania historii zbrodni, popełnionej przez sowietów na polskich oficerach w 1940 roku. (PR, 1988)

40 lat przemilczeń

- Pakt Ribentropp-Mołotow sprawił, że niemal połowa II Rzeczpospolitej została nam odebrana - komentowało Podziemne Radio Solidarność. (PR, 1988)

Section14
Współpraca:    
Redakcja serwisu historia.polskieradio.pl zwraca się z prośbą do osób zaangażowanych w działalność Podziemnego Radia Solidarność w całej Polsce o przesyłanie dokumentów, zdjęć, audycji. Materiałami tymi chcielibyśmy wzbogacić serwis radiosolidarność.polskieradio.pl. Nasz adres: historia@polskieradio.pl