Section01 - menu
Section02 - główka

Bielsko-Biała

Polskie Radio
Izabella Mazurek 27.11.2014

Radio Solidarność Podbeskidzie funkcjonowało w latach 1982–1983. W pierwszym, próbnym programie, nadanym 9 września 1982, wyemitowano jedynie muzykę rozrywkową.

Regularna emisja pod szyldem Podziemnego Radia Solidarność rozpoczęła się 12 października 1982 na falach ultrakrótkich. Do września 1983 roku nadanych zostało kilkanaście audycji. Programy zawierały komunikaty Regionalnej Komisji Wykonawczej "Trzeci Szereg” NSZZ "Solidarność” Region Podbeskidzie, z którą radio było ściśle związane. Informowano o sytuacji w kraju i regionie. Przygotowywano też audycje okolicznościowe, np. z okazji świąt 1 i 3 Maja. Wykorzystywano nadajnik przywieziony z Francji. W akcję tę zaangażowany był Andrzej Kralczyński - w tym czasie zarejestrowany przez Służbę Bezpieczeństwa jako tajny współpracownik. Nad organizacją pracy czuwał Józef Wróbel, funkcję spikerki pełniła Jadwiga Skowrońska. Na rzecz rozgłośni pracowali także: Jerzy Binkowski (później zastąpił go Augustyn Gadzina), Jan Ryszawy i Jerzy Borowski. Aresztowania w kręgu radiowców we wrześniu i październiku 1983 roku doprowadziły do zakończenia działalności podziemnego radia.





  • Zobacz więcej na temat:
Section14
Współpraca:    
Redakcja serwisu historia.polskieradio.pl zwraca się z prośbą do osób zaangażowanych w działalność Podziemnego Radia Solidarność w całej Polsce o przesyłanie dokumentów, zdjęć, audycji. Materiałami tymi chcielibyśmy wzbogacić serwis radiosolidarność.polskieradio.pl. Nasz adres: historia@polskieradio.pl