Nauka

Jaskra - światowe standardy w diagnostyce i terapii

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 01:00
Oko to jedna z najbardziej skomplikowanych struktur, w jakie natura wyposażyła człowieka. Jak leczyć jego schorzenia?
Audio
  • Światowe standardy w diagnostyce i terapii okulistycznej (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
 Jaskra - światowe standardy w diagnostyce i terapii
Foto: Glow Images/East News

W audycji Jedynki rozmawialiśmy o jaskrze. - Dawniej uważano, że jaskra, to podwyższone ciśnienie śródgałkowe. Dzisiaj wiemy, że najbardziej niebezpieczna jest taka, która nie ma ciśnienia - mówi prof. Krystyna Janicka, światowej sławy lekarz-okulista. - Moim zdaniem, pod nazwą jaskra ukrywa się wiele różnych chorób - dodaje.

Znamy czynniki ryzyka jaskry, ale nie jej przyczyny. To częste migreny, nadciśnienie, otyłość. Nie znamy przyczyn jaskry pierwotnej. Tzw. jaskra wtórna rozwija się natomiast jako następstwo urazu lub zapalenia oka. - Jaskra jest wtedy, kiedy nerw wzrokowy z jakiegoś powodu nie jest odpowiednio odżywiany, wiotczeje, słabnie. Pojawiają się ubytki widzenia - mówi gość radiowej Jedynki.

W audycji dowiemy się, jakie istnieją rodzaje jaskry i czym się objawiają. Dr Janicka wyjaśnia, czym jest perymetria komputerowa, FDT - najnowsza technika wykrywania ubytków jaskrowych w polu widzenia, czym jest dynamiczna tonometria konturowa i dlaczego uznajemy ją za najnowszą oraz najdokładniejszą metodą badawczą ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wyjaśniamy pojęcie pachymetrii i ultrabiomikroskopii oraz w jakich przypadkach ta wysoce specjalizacyjna diagnostyka potrafi uratować wzrok i zachować jeden z najbardziej skomplikowanych w budowie narządów - oko. Powiemy też o dostępności tej skomplikowanej diagnostyki badawczej w Polsce.

Audycje z cyklu "Naukowy zawrót głowy" przygotował i prowadził Artur Wolski.

(ew/ag)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA zdrowie
Czytaj także

Rak wykryty u…dentysty

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 20:00
Według American Cancer Society z powodu raka jamy ustnej i gardła co godzinę umiera jeden Amerykanin. Tymczasem wystarczą systematyczne badania u stomatologa, by wykryć nowotwór we wczesnym stadium.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lindau: młodzi naukowcy oko w oko z noblistami

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 08:00
Na przełomie czerwca i lipca młodzi naukowcu spotkali się w Lindau z noblistami. W wydarzeniu wzięło udział pięciu polskich młodych badaczy, reprezentujących nauki medyczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak opracowuje roślinny lek na raka. Dostał 50 tys. euro na badania

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 21:13
Polski naukowiec dr Mirosław Szczepański z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymał grant Global Research Initiative na badania nad roślinnym lekiem na raka. Wysokość grantu wynosi 50 tys. euro.
rozwiń zwiń