Nauka

Smog - niezdrowy dla ludzi, ale dobry dla globalnego ocieplenia

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 08:22
- Człowiek emitując gazy cieplarniane, emituje też pyły, Pyły tworzą chmury i rozpraszają światło, dzięki temu chłodzą klimat, chroniąc nas przed globalnym ociepleniem - tak o pozytywnej stronie smogu mówił Krzysztof Markowicz z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki UW.
Audio
  • Czym jest smog, jaki ma wpływ na zdrowie, a jaki na klimat (Eureka/Jedynka)
Smog nad Warszawą
Smog nad Warszawą Foto: Martyn Jandula/shutterstock.com

O smogu mówimy wówczas, gdy dochodzi do pewnych epizodów aerozolowych, czy epizodów pyłowych, objawiających się tym, że koncentracja tego pyłu osiąga wysokie wartości. Zjawisko smogu w Polsce pojawia się dość regularnie w chłodnej porze roku.

- Jest ono związane z meteorologią. Emisje zanieczyszczeń, które mamy w chłodnej porze roku, zależą od temperatury powietrza (bo czym zimniej, tym ludzie się bardziej dogrzewają) oraz od wiatru. Wiatr powoduje tzw. turbulencję, która efektywnie miesza powietrze w kierunku horyzontalnym, ale także, co jest bardzo ważne, pionowym - wyjaśniał Krzysztof Markowicz.

Smog, czyli pył zwieszony, składa się nie tylko z cząstek stałych, ale również z cząstek ciekłych w postaci drobin, np. różnych kwasów. - To także drobiny soli, które są emitowane do atmosfery podczas sztormu i falowania morza. Ciekawostką jest, iż w okresie jesienno-zimowym, gdy smog zalega nad dolinami, w górach świetnie widać na dalekie odległości, np. z Bieszczad zobaczyć można oddalone o 150 km Tatry - dodał ekspert.

Skąd smog w Polsce w ostatnich tygodniach? Co to jest inwersja? czym jest pył zawieszony PM10, a czym PM2,5, i jakie są źródłach tych aerozoli? W jaki sposób naukowcy dokonują pomiarów powietrza. Skąd smog pojawiający się regularnie w Arktyce? Na czym polega światowy program obserwacyjny i edukacyjny GLOB? O tym w nagraniu audycji.

***

Audycja: "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Krzysztof Markowicz (Instytut Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Rady Naukowej Aerozolowej Sieci Badawczej Poland-AOD)

Data: 30.01.2017

Godizina: 19.09

ab/pg

Czytaj także

Pakiet "Czyste powietrze". Rząd zajmie się smogiem

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 14:41
Rząd ma przygotować pakiet rozwiązań pod roboczym hasłem "Czyste powietrze". Znalazły się w nim między innymi rozporządzenia norm jakości paliw i kotłów. Zmiany mają wejść w życie w przyszłym roku. O problemie zanieczyszczeń mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. inż. Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dopłaty do wymiany pieców, niska emisja. NFOŚiGW: cała nadzieja w gminach

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 14:10
50 proc., 75 proc., 80, a nawet 100 proc. – w zależności od gminy, kwoty dopłat dla indywidualnych mieszkańców do wymiany starych pieców na nowe proekologiczne systemy ogrzewania są różne. Niemniej, to właśnie samorządy w swoich programach walki z niską emisją dysponują wsparciem dla przeciętnego Kowalskiego, o ile takie pieniądze uda im się pozyskać czy wysupłać z budżetu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Węgiel czy OZE. Jaka przyszłość polskiej energetyki?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 14:54
Według ONZ i WHO Polska znajduje się w europejskim ogonie pod względem jakości powietrza, a w ostatnich dniach dopuszczalne limity zanieczyszczeń w wielu polskich miastach zostały znacznie przekroczone. Zjawisko smogu pokazało, jak ważna jest zmiana "paliwa" napędzającego polską gospodarkę na Odnawialne Źródła Energii. Gościem Polskiego Radia 24 był Wojciech Cetnarski z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
rozwiń zwiń