Nauka

Szmery, piski i szumy uszne. Jak sobie z nimi radzić?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 21:22
- Szumy uszne rzadko kiedy są sygnałem poważnej choroby, dlatego osobom cierpiącym na tę przypadłość zalecamy zachować spokój i skontaktować się z lekarzem - poleca laryngolog, Danuta Raj-Koziak.
Audio
  • Czym są szumy uszne i jak można je leczyć? (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Obchodzimy teraz Międzynarodowy Tydzień wiedzy o Szumach Usznych
Obchodzimy teraz Międzynarodowy Tydzień wiedzy o Szumach Usznych Foto: Ted's photos - For Me & You via Foter.com / CC BY-NC-SA

Na szumy uszne cierpi co piąty Polak, jednak najbardziej dokuczliwe dolegliwości zdarzają się u 5 procent populacji. Sama nazwa sugerowałaby, że mamy do czynienia z jednostajnym, ciągłym dźwiękiem, podczas gdy zdarzają się również piski, cykanie czy pulsowanie. W niektórych przypadkach jest to na tyle uciążliwy problem, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wymaga pomocy specjalisty.

- Dźwięki te uznajemy za klinicznie istotne, jeśli trwają powyżej pięciu minut i pojawiają się częścej niż raz w tygodniu. Szumów usznych nie należy traktować jako choroby, tylko jako objaw w przypadku innych chorób. Przyczyny mogą być różne: od zalegającej woszczyny po infekcje takie jak grypa, przeziębienie, katar - opowiada Danuta Raj-Koziak.

Gość Romana Czejarka opowiada o tym, jak przyczyna szumów zmienia się wraz z wiekiem, jaki wpływ ma na to stres, zmiana pogody i problemy rodzinne. Mówimy też o leczeniu tej przypadłości.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Danuta Raj-Koziak (laryngolog z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu)

Data emisji: 9.02.2017

Godzina emisji: 11.20

sm/mg

Czytaj także

Dlaczego nie powinniśmy bagatelizować chrapania?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 20:15
- Uporczywe chrapanie to zaburzone oddychanie w czasie snu, a ono zawsze prowadzi do zmniejszenia dotlenienia i pogorszenia jakości snu - mówi otolaryngolog, dr Michał Michalik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śmiech to zdrowie. Dlaczego dorośli się nie śmieją?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 16:00
Dorośli muszą mieć powód, żeby się śmiać, dzieciom wystarczy nawet najbardziej błahy powód, żeby wybuchnąć śmiechem. - Statystycznie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym śmieją się około 400 razy dziennie, dorośli zaś w tym samym czasie śmieją się od kilku do kilkunastu razy - mówi Barbara Popławska, a jak przypomina śmiech przydaje się w pracy, bo wspiera myślenie kreatywne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hałas, słuchawki i stopery pogarszają nasz słuch

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 20:41
- Nie każdy hałas jest tak samo szkodliwy, ten o charakterze przerywanym bardziej nam szkodzi od tego ciągłego. Ważne są również poziomy natężenia dźwięków - mówi laryngolog dr Grażyna Bartnik.
rozwiń zwiń