Nauka

Cytologia - badanie, o którym zawsze należy pamiętać

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 18:25
- Przy podobnej zachorowalności, co w innych krajach europejskich, mamy makabrycznie wysoką śmiertelność, co wynika z zaniedbań w kwestii badań - mówi ginekolog, Jacek Tulimowski.
Audio
  • Rozmowa o badaniach cytologicznych (Lato z Radiem/Jedynka)
Największym osiągnięciem onkologii, jak podkreśla gość Jedynki, jest wczesna rozpoznawalność komórek rakowych w ciele chorego
Największym osiągnięciem onkologii, jak podkreśla gość Jedynki, jest wczesna rozpoznawalność komórek rakowych w ciele choregoFoto: javi_indy / Shutterstock

Wakacje to świetny czas na to, by zadbać o nasze zdrowie. Niektóre z badań jak cytologia pozwalają na szybkie wykrycie i usunięcie zmian, prowadzących do chorób nowotworowych. Gość Jedynki przyznaje, że w czasie długich lat pracy miał pacjentki z rakiem szyjki macicy w wieku od 17 do 84 lat, więc tym bardziej warto zachęcić każdą kobietę, bez względu na wiek, do zrobienia tego typu analiz.

- Cytologia jest zupełnie innym badaniem niż posiew ze ścian pochwy. W tym drugim wykrywamy bakterie, podczas gdy w pierwszym z wymienionych jest to możliwość choroby nowotworowej - podkreśla lekarz.

Jak często należy wykonywać cytologię? Czy jest to badanie bezpłatne? Jaki jest przebieg tego testu? Ile kobiet w Polsce robi sobie cytologię? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Jacek Tulimowski (ginekolog, doktor nauk medycznych)

Data emisji: 18.07.2017

Godzina emisji: 11.23

sm/ag

Czytaj także

Choroba, która najczęściej dotyka kobiet. Jak żyć z Hashimoto?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 09:30
- W tej chwili choroby tarczycy wykrywa się znacznie częściej niż dawniej, bo mamy bardzo rozbudowaną diagnostykę i świadomość lekarzy oraz korzystających z internetu pacjentów - mówi endokrynolog, Elżbieta Rusiecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ważne badanie, o którym powinna pamiętać każda kobieta

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 21:18
- Zgodnie z powiedzeniem, rak szyjki macicy to choroba biednych, bo wynika z zaniedbań, wielodzietności, dużej liczby partnerów i palenia - mówi cytolog, dr Jan Faryna.
rozwiń zwiń