Nauka

Ten raport pokazuje prawdziwy obraz służby zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 18:18
Najkrócej żyją Polacy mieszkający w małych miejscowościach, gdzie mieszka poniżej pięciu tysięcy mieszkańców. Przeciętnie najdłużej żyją mieszkańcy dużych miast z wyjątkiem Łodzi.
Audio
Ten raport pokazuje prawdziwy obraz służby zdrowia
Foto: sxc.hu

Mężczyźni żyją o blisko 5 lat, a kobiety o nieco ponad 2 lata krócej niż przeciętna w Unii Europejskiej. Statystyczna Polka umiera w wieku 80.9 lat, a Polak 72.4. To tylko niektóre dane z raportu "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania", opublikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowie Publicznego.

Właśnie opublikowano raport o zdrowiu Polaków. Można się cieszy, bo jest lepiej, jeśli chodzi o zdrowie Polaków, ale martwią szczegóły. - To, że postęp w ogólnej liczbie zaznacza się wyraźnie, nie znaczy, że wszystkie elementy posuwają się w tym samym korzystnym kierunku - mówi radiowej Jedynce prof. Bogdan Wojtyniak, jeden z autorów raportu. Ocenia, że w Polsce nie ma ciągłości w opiece lekarskiej, czego najlepszym przykładem są choroby serca. - Wyratowaliśmy pacjenta z zawału, ale potem ten pacjent jest pozostawiony sam sobie i ma trudności z dostępem do specjalisty - daje przykład profesor.

W ocenie profesora Mirosława Wysockiego, dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, największy niepokój budzi stan polskiej onkologii. - Choć tam się dużo robi, jest centralny program, to nie ma wyraźnej poprawy wyleczalności - podkreśla. Profesor Magdalena Bielska-Lasota wskazuje zaś na paradok - Polska w Europie należy do krajów o najmniejszej zachorowalności na raka, ale jeśli chodzi o śmiertelność jesteśmy na czele rankingu. - Mamy źle zorganizowaną sieć leczenia onkologicznego, mamy wysoki odsetek nowotworów zaawansowanych, mamy niesprawne systemy wczesnego wykrywania i nieskoordynowane leczenie - wylicza niektóre wady systemu pani profesor.

Posłuchaj całej relacji Mariusza Filara o raporcie o zdrowiu Polaków.

(ag)

Czytaj także

Co czwarty Polak zachoruje, a co piąty umrze

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2013 23:11
Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia w ciągu najbliższych kilkunastu lat nastąpi podwojenie liczby nowych zachorowań na nowotwory. Rak stanie się głównym zabójcą XXI wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Chorego. Wręczono Nagrody Świętego Kamila

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 10:02
Wyróżnienia przyznano po raz siódmy. W tym roku uhonorowano osoby, które mają wybitne osiągnięcia w służbie chorym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy wirus rozprzestrzenia się między ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 16:24
Zakażenia wywołują nowe szczepy koronawirusów, które dotychczas były odpowiedzialne za 10 - 20 proc. niegroźnych na ogół przeziębień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przytyłeś? To może być oznaka braku snu

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 13:05
- Przeciętnie ludzie potrzebują 7- 8 godzin snu. Każdy jednak jest inny i są osoby, które śpią 5 godzin i też czują się dobrze - mówiła w Jedynce dr Aleksandra Wierzbicka z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
rozwiń zwiń