Nauka

Pożyteczne bakterie - jak z nimi współpracować?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 22:55
Chemia jest wszechobecna. Jest dobrodziejstwem i zagrożeniem. Odchodzenie od nadmiaru preparatów chemicznych jest możliwe między innymi dzięki… bakteriom, które część procesów chemicznych mogą wziąć na siebie.
Audio
  • Chemizacja życia i współpraca człowieka z pożytecznymi bakteriami(Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Pożyteczne bakterie - jak z nimi współpracować?
Foto: East News/Glow Images

Odchodzenie od nadmiernego użycia preparatów chemicznych w naszym życiu odbywa się w różny sposób. Goście "Naukowego zawrotu głowy" popularyzują ideę wykorzystania pożytecznych bakterii i grzybów, tzw. probiotyków, w rolnictwie.

Gdyby na wadze ułożyć wszystkie organizmy żywe, to 83 proc. stanowiłyby mikroorganizmy, które w środowisku przyrodniczym i środowisku życia człowieka spełniają różne funkcje. - Wielokrotnie doświadczyłem sytuacji, że ludzie, którym mówiłem o probiotykach, byli przerażeni, że to przecież bakterie - mówi Sławomir Gacka, sekretarz Polskiej Izby Technologii i Wyrobów Naturalnych. - Tymczasem one służą ekosystemowi, w którym żyją. Początkowo człowiek wykorzystywał je dla dobra swojego organizmu. Już starożytni pili kwaśne mleko.

- Każdy z nas ma na sobie i w sobie mikroorganizmy - dodaje Stanisław Kolbusz, prezes Stowarzyszenia EkosystEM – Dziedzictwo Natury. - Obecnie jesteśmy blisko ogłoszenia, że mikrobion, czyli nasz zestaw bakterii i grzybów, jest swoistym dodatkowym organem, uzupełnieniem naszego genomu.

Jedno z doświadczeń na szczurach wykazało, że u zwierząt żyjących  w sterylnych warunkach nie wykształciło się w pełni wiele organów wewnętrznych. Naukowcy postawili wówczas tezę, że mikroorganizmy pełnią istotną rolę w kształtowaniu wszelkich objawów życia i są konieczne dla naszej egzystencji.

Obecnie probiotyki pomagają nie tylko ludziom, ale także zwierzętom i roślinom. - Grają kluczową rolę w rewitalizacji wielu zniszczonych środowisk, w tym glebowych - mówi Gacka.

Idea wykorzystania konsorcjów mikroorganizmów w rolnictwie sięga lat 80. ubiegłego stulecia. Zrodziła się w Japonii, a jej twórcą jest biolog prof. Teruo Higa.

O biologizacji rolnictwa w audycji mówił także Phil Botana - popularyzator probiotyków w USA oraz dr Narin Tipsrisukond – biotechnolog. Audycję przygotowała i prowadziła Dorota Truszczak.

(ew/asz)

Zobacz więcej na temat: biologia NAUKA
Czytaj także

Rolnicze zwyczaje przodków decydują jacy jesteśmy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 14:45
Dlaczego Zachód jest bardziej indywidualistyczny, a Wschód kolektywistyczny? Bo w neolicie uprawialiśmy inne rzeczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pszczoły lepiej wykrywają narkotyki niż psy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 23:00
Obce gatunki zwierząt, które pojawiają się w nowym środowisku, mogą spowodować wielkie zniszczenia. Gość radiowej Jedynki bada, jak temu zapobiegać. Stara się również przystosować pszczoły do wykrywania... narkotyków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiemy, dlaczego sen pomaga zapamiętać

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 12:00
To, że sen pomaga w zapamiętywaniu wiadomo nie od dziś, i wiedzą o tym nie tylko studenci. Teraz naukowcy z Chin i z USA odkryli dzięki potężnym mikroskopom - jak działa ten mechanizm.
rozwiń zwiń