Nauka

Neutrina - dzięki nim Wszechświat stanął otworem

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 13:56
Astronomia neutrinowa to nowa dziedzina badania Wszechświata, która pozwala "zobaczyć" go dzięki neutrinom, czyli cząstkom, które poruszają się z prędkością bliską prędkości światła.
Audio
  • Neutrina - dzięki nim Wszechświat stoi przed nami otworem (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
  • Dr Marek Binder o wykorzystaniu badania EEG w diagnozowaniu osób w śpiączce (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)

Wszystko zaczęło się w 1930 roku, kiedy Wolfgang Pauli wprowadził te cząstki do teorii fizyki. Jednak zostały one odkryte dopiero w 1954 roku w reaktorze jądrowym.

Ich źródłem jest też Słońce, atmosfera oraz procesy zachodzące wewnątrz Ziemi. Wciąż planuje się nowe eksperymenty w Stanach Zjednoczonych, w Japonii oraz w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) pod Genewą, które pozwolą poznać naturę tych nadal tajemniczych cząstek  oraz odpowiedzieć m.in. na pytanie dlaczego Wszechświat składa się z materii.

O nowych eksperymentach opowiadali w Jedynkowej audycji "Naukowy zawrót głowy" dr Joanna Zalipska i dr Paweł Przewłocki z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Oboje uczestniczą w projekcie T2K w Japonii.

Naszym gościem był również dr Marek Binder z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który chce usprawnić diagnozę osób w śpiączce i sprawdzić jak działają ich mózgi. Do tego celu w nowatorski sposób wykorzystuje znane od lat badania EEG. Być może w przyszłości uda się zbudować dzięki temu interfejs mózg-komputer wspomagający kontakt z osobą  w śpiączce.

Rozmawiała Dorota Truszczak.

pg,tj

Zobacz więcej na temat: CERN kosmos NAUKA
Czytaj także

Powstanie Polska Agencja Kosmiczna

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 20:22
Sejm uchwalił pod koniec lipca ustawę o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki niej polskim firmom ma być łatwiej pozyskiwać środki z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Lepsza ma też być współpraca nauki z biznesem w tej branży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Heweliusz obok Lema. Drugi polski satelita ze znakiem Jedynki już w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 08:19
- Heweliusz jest na orbicie. Mamy potwierdzenie, że opuścił rakietę. Natomiast w jakim jest stanie dowiemy się dopiero, gdy uda nam się nawiązać z nim łączność - powiedział Tomasz Zawistowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polowanie na kometę. Jest decyzja o lądowaniu

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 15:09
Eksperci z Europejskiej Agencji Kosmicznej wybrali miejsce, gdzie na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko usiądzie lądownik Philae. Celem misji jest zbadanie budowy i składu kosmicznej skały.
rozwiń zwiń