Nauka

Vivat matematyka. Już 3-latki uczą się rachować

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 05:44
Przeświadczenie, że nie jest się "umysłem ścisłym" sprawia, że młodzi ludzie po maturze wybierają studia humanistyczne. Czy rzeczywiście matematyka jest trudna?
Audio
  • Nowe metody nauki matematyki dla małych dzieci (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Pedagodzy przekonują, że nauka matematyki dla dzieci to dobry pomysł
Pedagodzy przekonują, że nauka matematyki dla dzieci to dobry pomysłFoto: Glowimages/Eastnews

Małgorzata Grymuza - pedagog-matematyk z Centrum Edukacyjnego MathRiders przekonuje, że wysłanie nawet 3-latka na zajęcia z matematyki to dobry pomysł. Bo w mózgu człowieka do 5. roku życia kształtuje się aż 80 procent struktury neuronalnej, a umysł przedszkolaka jest najbardziej chłonny.
- Praca z małymi dziećmi to głównie zabawa. Ale ćwiczenia, które przeprowadzamy powodują, że dzieci w bardzo młodym wieku zaczynają dostrzegać matematykę wokół siebie - wyjaśnia gość radiowej Jedynki.
Pedagog zapewnia, że jeśli dziecko rozpoczyna naukę od podstawowego poziomu, to ona gwarantuje późniejsze sukcesy w szkole. - To podstawowy cel, żeby matematyka kojarzyła się przyjemnie - mówi Małgorzata Grymuza.

Zauważa, że system szkolny nie jest nastawiony na uczenie dzieci wybitnie uzdolnionych. Dlatego, choć większość dzieci jest uzdolniona matematycznie, już po pierwszym roku nauki odsetek ten bardzo spada.
W audycji również relacja z zajęć matematycznych z małymi dziećmi.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Artur Wolski
Gość: Małgorzata Grymuza - pedagog-matematyk z Centrum Edukacyjnego MathRiders
Data emisji: 24.01.2015
Godzina emisji: 23.35

(ag, ac)

Zobacz więcej na temat: Artur Wolski matematyka NAUKA
Czytaj także

Matematyka w służbie biznesu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 17:00
Jak wykorzystać matematyczny sposób myślenia w biznesie? O tym opowiedzą w radiowej Jedynce eksperci z Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wzory i słupki, które mogą uratować biznes

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 04:26
Matematyka służy ludzkości od tysiącleci. Jednak w biznesie wykorzystywana jest od niedawna. Jak się okazuje, rozwijanie współpracy środowisk naukowych z firmami i instytucjami przynosi dużo korzyści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fizyka i demokracja, czyli każdy głos się liczy

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2014 09:45
- Wybory to doświadczenie, które trzeba zaplanować, przygotować, przeprowadzić, a później wykonać analizę błędy. Fizycy nie boją się liczb - podkreśla profesor Karol Życzkowski.
rozwiń zwiń