Nauka

Wstydliwy problem - moczenie nocne u dzieci

18.06.2013 14:51
Moczenie nocne, według opinii nefrologów i urologów dotyczy około 300 tysięcy dzieci powyżej piątego roku życia. To powszechne zjawisko wywiera ogromny wpływ na jakość życia dziecka, a także funkcjonowanie całej rodziny.
Wstydliwy problem - moczenie nocne u dzieci
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
16'17 Diagnostyka i leczenie moczenia nocnego u dzieci (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
więcej

Dzieci dotknięte problemem moczenia nocnego odczuwają lęk przed kompromitacją wśród rówieśników, izolują się. W swoim środowisku, mają poczucie niższej wartości. Obawiając się reakcji otoczenia, nie uczestniczą w wyjazdach grupowych wiążących się z noclegiem.

Moczenie nocne stanowi problem nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. Ze względu na brak wystarczającej wiedzy oraz wyjątkowo wstydliwy temat rodzice często bagatelizują objawy, zamykają się na problem, nie potrafią o nim mówić. Tym samym nie wiedzą jak postępować z dzieckiem co potęguje frustracje, rozdrażnienie i utratę cierpliwości w walce z problemem.
Dzieci dotknięte problemem moczenia nocnego trafiają zbyt późno do lekarza lub wcale, tymczasem wczesna diagnostyka i leczenie pozwala uchronić je przed poważnymi psychicznymi i emocjonalnymi konsekwencjami tego schorzenia.

O diagnostyce i leczeniu moczenia nocnego u dzieci mówią: dr med. Hanna Szymanik-Grzelak i dr med. Grzegorz Paruszkiewicz.

Audycję prowadził Artur Wolski.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Jąkanie to nie wyrok, można je zlikwidować

04.06.2013 14:22
Wiele dzieci - pięcioro na sto - ma problemy z jąkaniem we wczesnym dzieciństwie. U czwórki ten problem minie, ale jeden procent wejdzie z nim w dorosłe życie.
Badanie u lekarza
Badanie u lekarzaFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
12'25 Anna Szerszyńska - jąkanie to nie wyrok (Cztery pory roku/Jedynka)
więcej

Jąkanie wywołuje wiele przyczyn, choć trzeba mieć też do niego predyspozycje. - Tę nieprawidłowość może rozwinąć wiele czynników - mówi Anna Szerszeńska, logopeda i neurologopeda. Radzi ona rodzicom, by nie zwlekali z wizytą u specjalisty, jeśli zauważą u dziecka jąkanie. Powinni pójść do eksperta od zaburzeń mowy, a nie do pediatry,

- Są pewne czynniki, które musimy wyeliminować - mówi gość "Czterech pór roku". Specjalista zrobi badanie logopedyczne, przyjrzy się dziecku, zbierze od rodziców informacje. Bo w zwalczaniu jąkania ważne może być nawet to, jak przebiegała ciąża. Anna Szerszyńska sugeruje, by na pierwszą wizytę rodzic przyszedł bez dziecka. Wówczas będzie mógł mówić bardziej otwarcie niż w obecności latorośli.
Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Bogdan Sawicki.
(ag)

Zobacz więcej na temat: dzieci zdrowie

Czytaj także

Połowa zgonów dzieci z powodu złego odżywiania

06.06.2013 15:19
Przyczyną prawie połowy wszystkich zgonów małych dzieci na Ziemi jest złe odżywianie. Tak alarmujące statystyki opublikowali międzynarodowi eksperci na łamach medycznego tygodnika "The Lancet”.
Połowa zgonów dzieci z powodu złego odżywiania
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'42 Rafał Motriuk o przyczynach zgonów dzieci na świecie/IAR
więcej

Co roku z powodu niedożywienia umiera na świecie ponad trzy miliony dzieci poniżej piątego roku życia. Oznacza to, że brak odpowiedniego pokarmu jest przyczyną 45% wszystkich tych zgonów - podkreślają eksperci. Dodają, że złe odżywanie to nie tylko brak kalorii, ale także ich nadmiar prowadzący do otyłości.

Problem dotyczy przede wszystkim krajów ubogich i średnio zamożnych. Koszt złego odżywania jest gigantyczny, wynosi trzy i pół biliona dolarów rocznie, to po pięćset dolarów na każdego mieszkańca Ziemi.

Koszty wynikają z niezbędnych nakładów na leczenie; traci też światowa gospodarka, bo osoby niedożywione w późniejszym życiu są mniej wydajne zawodowo.

Walka ze złym odżywianiem ma być tematem specjalnego międzynarodowego szczytu, który odbędzie się w Londynie; kwestia ta ma być także poruszana na szczycie państw G8 w przyszłym tygodniu w Irlandii Północnej.

To kolejny taki alarmistyczny raport w ostatnim czasie. Wczorajszy raport UNEP, agencji ONZ do spraw środowiska stwierdza, że na świecie marnowanych jest od trzydziestu do czterdziestu procent całej wyprodukowanej żywności.

Majowy raport charytatywnej organizacji Ocalić Dzieci wskazuje jednocześnie, że z powodu niedożywienia co czwarte dziecko na świecie może mieć problemy z czytaniem, pisaniem i liczeniem.

pp/IAR

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

''

Czytaj także

Dogoterapia. Miłość psa potrafi zdziałać cuda

14.06.2013 15:32
- Dogoterapia opiera się na niezwykłej więzi, jaką człowiek zawarł z psem tysiące lat temu - powiedziała w Jedynce Maria Czerwińska z Fundacji Przyjaźni Ludzi i Zwierząt "CZE-NE-KA”.
Dogoterapia. Miłość psa potrafi zdziałać cuda
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
14'52 Maria Czerwińska z Fundacji Przyjaźni Ludzi i Zwierząt "CZE-NE-KA” o dogoterapii (Jedynka/cztery pory roku)
więcej

Maria Czerwińska tłumaczy, że sam termin "dogoterapia" wymyśliła przed laty, na potrzeby konferencji dotyczącej efektów kontaktów niepełnosprawnych dzieci z psami, i wszyscy to podchwycili.

Jej zdaniem niezwykła więź człowieka z psem powoduje, że dziecko, nawet gdy jest malutkie, automatycznie wyciąga rączki do czegoś miękkiego i puchatego. A dogoterapia odpowiada na naturalne potrzeby chorego. - Nagle przychodzi pies, który niczego nie żąda, nie ocenia, po prostu bawi się, chce być szczęśliwy, przynosi radość. Radość powoduje wydzielanie tych hormonów, które są nam potrzebne do naturalnego funkcjonowania - przypomniała Czerwińska.

Nasz gość nie wyklucza, że kontakt dziecka z psem może się skończyć tragicznie. Jego zdaniem jednak jest to często wina rodziców. - Albo zbyt chronią dzieci, albo pozwalają im na zbyt wiele - powiedziała. Jej zdaniem trzeba dziecku uzmysłowić, że nie do każdego psa się podbiega, że się ich nie zaczepia.

Czerwińska rozróżniła też szkolenie od trenowania psów. Jej zdaniem to są dwie różne rzeczy. Wyjaśniła, że nie chodzi o \'małpki w cyrku\'. Tresura kojarzy się pejoratywnie z metodą "kija i marchewki", podczas gdy szkolenie jest pozytywne.

Nasz gośźć zauważa, że nie ma dwóch takich samych przypadków, takich samych spotkań z psem. Wszystko zależy od dziecka. - Mieliśmy przypadek chłopca ze stłuczonym pniem mózgu, bez możliwości porozumienia. Pies nawiązał z nim jednak więź, a tempo, w jakim młody człowiek wracał do zdrowia, zadziwiało lekarzy - powiedziała Czerwińska.

W sobotę obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dogoterapii.

Z  Marią Czerwińską z Fundacji Przyjaźni Ludzi i Zwierząt "CZE-NE-KA” rozmawiał Roman Czejarek

tj

Zobacz więcej na temat: dzieci zdrowie

Czytaj także

Epidemia czerniaka: masz zmiany na skórze? Zbadaj je obowiązkowo

17.06.2013 21:30
- Zasada jest prosta: zwracamy uwagę na każdą nową zmiany na skórze, która się pojawiła i zaczyna rosnąć, albo starą zmianę, która zaczyna się zmieniać. W takiej sytuacji trzeba pojawić się u dermatologa lub chirurga onkologa - zaleca onkolog prof. Piotr Rutkowski.
Epidemia czerniaka: masz zmiany na skórze? Zbadaj je obowiązkowo
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
32'53 Czerniak wcześnie wykryty jest łatwy do wyleczenia (Debata medyczna/Jedynka)
więcej

- Nowotwory skóry, to najczęstszy nowotwór u człowieka. W Polsce na czerniaki, czyli nowotwory o największym potencjale tworzenia przerzutów, zapada około 3 tysięcy osób rocznie. Niestety liczba ta znacząco rośnie, nie ma innego nowotworu, który miałby tak szybką dynamikę wzrostu - powiedział onkolog prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków (Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie).

Zdaniem dr Moniki Słowińskiej z Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie spowodowane jest to zmianą sposobu ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. - Jeżeli przypomnimy sobie nasze babcie i dziadków, to w ich czasach nikt nie rozbierał się tak, jak my to robimy opalając się i uprawiając sport - wyjaśniła. Ponadto dopiero od niedawna dostępne są preparaty, którymi możemy się chronić.

Jednocześnie wczesne wykrycie nowotworu skóry daje ogromne szanse na wyleczenie. Prof. Rutkowski przypomniał, że od lat 90. korzystamy także z solariów. - To jest wynalazek cywilizacyjny. Długo szukaliśmy z panią doktor, prowadząc różne badania, jakie są pozytywne cechy solariów, ja nie znalazłem. Jeżeli mówimy o paleniu tytoniu i innych czynnikach rakotwórczych, to promieniowanie ultrafioletowe jest chyba na trzecim miejscu. W kilku krajach solaria są już zakazane - podkreślił w rozmowie z dr. Mariuszem Gujskim.

Goście "Debaty medycznej" podkreślili, że najczęściej występujący typ czerniaka powstaje w wyniku krótkich, bardzo intensywnych ekspozycji na słońce.

Ile słońca potrzebuje nasz organizm i jak rozsądnie ze słońca korzystać? Jak rozpoznać czerniaka w jego pierwszym stadium i czy wystarczy wizyta u dermatologa raz do roku? Jak przebiega leczenie nowotworów skóry? Dlaczego tak dobre efekty leczenia nowotworów skóry udało się osiągnąć w Australii? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Zobacz więcej na temat: medycyna nowotwory zdrowie