Nauka

Co po bozonie Higgsa? Z wizytą w CERN

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 18:20
W CERN fizycy zderzają ze sobą cząstki z prędkością bliską prędkości światła, aby poznać tajemnice Wszechświata. Dorota Truszczak odwiedziła ich, by porozmawiać o przyszłości fizyki. Reportaż z Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych pod Genewą.
Audio
  • Reportaż z Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych CERN pod Genewą (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
LHC i CERN z lotu ptaka
LHC i CERN z lotu ptakaFoto: CERN/Press Office Photo Selection

To w CERN  odkryto niedawno długo poszukiwaną "boską cząstkę". Tak nazywa się często bozon Higgsa, który odpowiada za to, że materia Wszechświata posiada masę. Odkrycie było możliwe dzięki LHC, urządzeniu w kształcie obwarzanka o obwodzie 27 km - największej maszynie do badań fizycznych, jaką dotąd skonstruowali naukowcy.

Po odkryciu bozonu Higgsa naukowcy nie mają jednak zamiaru spocząć na laurach. Obecnie trwa rozbudowa LHC, aby mógł zderzać z jeszcze większą energią. Ruszy ponownie w 2015 roku. Badacze myślą też o nowym urządzeniu, które zastąpi LHC za 20 lat. Jednym z kandydatów jest CLICK, żartobliwie nazywany "wielką rurą". To przyspieszacz liniowy o projektowanej długości nawet do 50 km. W CERN została podpisana umowa z pierwszym polskim instytutem, który będzie uczestniczył w tym projekcie - Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ).

CLICK to bardzo nowatorska technologia, która od razu może zostać wykorzystana w innych dziedzinach, na przykład medycynie, gdzie pomoże w walce z rakiem. - Naszym pomysłem jest wyhamowywanie jednej wiązki przy pomocy innej wiązki. To jakby zatrzymywanie tira, którego energia ma rozpędzić ziarnko piasku do wielkiej prędkości - mówi Piotr Skowroński z CERN.

Goście Doroty Truszczak opowiadają, jaki program badań będzie realizowany, co możemy dzięki niemu odkryć, a także co dzieje się w tunelu LHC. O przyszłości polskiej fizyki cząstek mówią minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka, prof. Agnieszka Zalewska – przewodnicząca Rady CERN, prof. Grzegorz Wrochna – dyrektor NCBJ, prof. Ewa Rondio (NCBJ), prof. Jan Królikowski (Uniwersytet Warszawski), prof. Marek Jeżabek – dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie, dr Andrzej Siemko (CERN), oraz pracujący w CERN polscy naukowcy, inżynierowie i technicy.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" przygotowała i prowadziła Dorota Truszczak.

(ew)

Zobacz więcej na temat: CERN fizyka NAUKA
Czytaj także

Hawking przyznaje: przegrałem zakład o bozon Higgsa

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 22:00
Podczas swojego wystąpienia na Caltech Stephen Hawking oficjalnie przyznał, że nie miał racji w sprawie bozonu Higgsa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zatrzymali światło na całą minutę

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 13:20
Najszybsza rzecz świata została zatrzymana. Tylko na chwilkę, ale mogłaby w tym czasie 20 razy okrążyć Księżyc. Mowa o świetle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka potwierdza istnienie pierwiastka numer 115

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 00:01
Międzynarodowy zespół fizyków z Uniwersytetu w Lund znalazł dowody, że superciężki pierwiastek o liczbie atomowej 115 rzeczywiście istnieje.
rozwiń zwiń