Nauka

Polska łazikami marsjańskimi stoi

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 14:00
To nie żart. Od kilku lat jesteśmy potęgą, jeśli chodzi o budowę studenckich łazików. Zdobywają laury na międzynarodowych konkursach, chociaż za polskimi konstruktorami nie stoją wielkie firmy i pieniądze.
Audio
  • Tomasz Kuciński (Mars Society Polska) o polskich łazikach marsjańskich (Naukowy zawrót głowy / Jedynka)
Łazik Marsjański Magma 2. zbudowany na Politechnice Białostockiej zwyciężył w 2011 roku w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w USA.
Łazik Marsjański Magma 2. zbudowany na Politechnice Białostockiej zwyciężył w 2011 roku w prestiżowych, międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w USA. Foto: PAP/Paweł Supernak

Magma czy Hyperion to tylko dwa z kilka fantastycznych projektów polskich studentów, które zdobywały laury na zawodach University Rover Challenge.

Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Kosmicznego Jedynka zaprasza do poznania dwóch najnowszych projektów polskich studentów, łazików Magma White i Magma Laser.

Magma White to kolejna wersja Magmy, sześciokołowy łazik w białej karoserii. Magma Laser to z kolei łazik ze specjalnym modułem do badania życia, który przygotowywany jest w Innsbrucku. Dzięki światłu lasera będzie można stwierdzić, czy w danej próbce gleby znajduje się życie.

Dlaczego Polacy podjęli współpracę z Austriakami? - Austriacy posiadają duże doświadczenie we współpracy z ESA - wyjaśnia gość audycji, Tomasz Kuciński – wiceprezes do spraw naukowych, Mars Society Polska. Austriackie Alpy to  również analogon środowiska na Marsie, więc można tam sprawdzić funkcjonalność pojazdu i jego urządzeń.

8 października w Toruniu rozpoczyna się konferencja podczas, której  podjęta zostanie decyzja , gdzie odbędą się  zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge w 2014 roku. Czy nowe wersje łazika Magma znów odniosą sukces? Szczegóły w audycji.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" poprowadziła Dorota Truszczak.

(ew)

Zobacz więcej na temat: astronautyka kosmos NAUKA
Czytaj także

Jedynka leci w kosmos. Flotylla zbada najjaśniejsze gwiazdy na niebie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 20:25
10 grudnia zostanie wystrzelony polski satelita naukowy Heweliusz. Radiowa Jedynka pierwsza podaje tę informację. Na orbitę wyniesie go chińska rakieta Długi Marsz. Satelity Heweliusz i siostrzany Lem zostały zbudowane w międzynarodowym projekcie BRITE.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Bury: obecność w kosmosie świadczy o tym, jak nam się żyje na Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 07:59
- Telewizja cyfrowa, satelitarna, nawigacja, GPS - jeśli nie mamy tego własnego, kupujemy na zewnątrz i płacimy duże pieniądze - podkreślił Jan Bury, szef Klubu Parlamentarnego PSL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lord Paradoksu, czyli wspomnienie o Arym Szternfeldzie

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2013 13:00
Ary Szternfeld należy do grupy najważniejszych twórców podstaw naukowych lotów w kosmos. Jest pionierem astronautyki obok Konstantego Ciołkowskiego, Roberta Esnault-Pelterie, Hermanna Obertha i Goddarda Roberta Hutchingsa. Mija 80 lat od powstania jego przełomowego dzieła.
rozwiń zwiń