Nauka

Polacy znaleźli nowy minerał! Otrzymał nazwę piławit

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2014 15:50
Jest znalezionym w Polsce dwumilimetrowym ziarenkiem, wcześniej nieznanym nauce. Minerał o nazwie „piławit” odkrył profesor Adam Pieczka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Polacy znaleźli nowy minerał Otrzymał nazwę piławit
Foto: sxc.hu/cc.

Profesor Pieczka prowadził poszukiwania na Dolnym Śląsku, koło Dzierżoniowa w kopalni Piława Górna należącej do Dolnośląskich Surowców Skalnych. W badaniach pomagali mu naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Śląskiego, a także badacze z Kanady.

Minerał znajdował się w skale o nazwie pegmatyt, na głębokości kilkudziesięciu metrów. Pełna nazwa minerału to „piławit itrowy”, zawiera on bowiem rzadki metal o nazwie „itr”.

Badania objęły kilka etapów. - W momencie, kiedy mamy tę substancję rozpoznaną chemicznie, to staramy się jeszcze rozpoznać ją strukturalnie - tłumaczy Polskiemu Radiu profesor Pieczka. A ponieważ wykazano, co zawiera i jak zbudowany jest piławit, to jego istnienie potwierdzili formalnie międzynarodowi eksperci.

To czwarty nowy minerał odkryty w ostatnich latach w Polsce - podkreślają naukowcy. Próbkę piławitu przekazano do Muzeum Mineralogicznego UWr im. Kazimierza Maślankiewicza we Wrocławiu.

Specjalną publikację ma zamieścić pismo „Mineralogical Magazine”. W skład zepołu badawczego wchodzili: Frank C. Hawthorne (University of Manitoba), Mark A. Cooper (University of Manitoba), Eligiusz Szełęg (Uniwersytet Śląski), Adam Szuszkiewicz (Uniwersytet Wrocławski); Krzysztof Turniak (Uniwersytet Wrocławski), Krzysztof Nejbert (Uniwersytet Warszawski); Sławomir Ilnicki (Uniwersytet Warszawski).

(IAR)

Zobacz więcej na temat: geologia NAUKA
Czytaj także

Wulkany "chłodzą" klimat

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 12:00
Erupcje wulkanów mogą wyjaśniać, dlaczego - wbrew prognozom - temperatury na Ziemi od kilkunastu lat nie rosną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarszy ziemski minerał powstał wcześniej niż Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 16:35
Ma ponad cztery miliardy lat i jest najstarszym znanym fragmentem ziemskiej skorupy. Znaleziony kryształ naukowcy opisują na portalu prestiżowego tygodnika "Nature”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gigantyczny ocean pod ziemią?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 01:00
Pod ziemią może znajdować się gigantyczny naturalny rezerwuar, w którym jest tyle wody ile we wszystkich znanych oceanach razem wziętych.
rozwiń zwiń