Nauka

Archeolodzy odkryli dwa nieznane miasta Majów

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 22:00
Międzynarodowa grupa archeologów odkryła w meksykańskiej puszczy dwa nieznane dotychczas miasta Majów. Jedno z nich zostało nazwane Lagunita, a drugie Tamchen.
Audio
  • Odkryto dwa niezwykłe miasta Majów - IAR/Sylwia Mróz
Piramida w Chichen Itza
Piramida w Chichen ItzaFoto: Laslovarga/Wikipedia.

Nowe znaleziska mogą pomóc w lepszym poznaniu cywilizacji Majów.

Na ruiny dwóch starożytnych miast Majów składają się: piramidy, pałace z imponującymi ołtarzami i ogromnymi drzwiami. Lagunita została odkryta w latach 70-tych XX wieku przez amerykańskiego archeologa Erica Von Euwa, jednak nie pozostawił on dokładnej lokalizacji miasta.

Grupa naukowców pod przewodnictwem Ivana Sprajca ze ze Słoweńskiej Akademii Nauk odnalazła je na Półwyspie Jukatan. - Pomogły nam zdjęcia lotnicze - mówi Sprajc. Zarówno Lagunita, jak i Tamchen zajmują obszar ok. 12 hektarów.

W badanym rejonie Jukatanu nie ma innych stanowisk tego typu. Analiza stylistyczna zabytków z odkrytych właśnie miast wskazuje, że ośrodki kwitły w okresie 600 -1000 n.e. Jedna z odkrytych steli została już wydatowana na 711 rok. Oba miasta powstały jednak dużo wcześniej, zapewne w okresie 250 r. p.n.e. do 300 n.e.

Archeolodzy za największy sukces uważają znalezienie wielkich drzwi, na których zostały wyrzeźbione ogromnych rozmiarów usta. Mogą one reprezentować majańskie bóstwo płodności ziemi. Kierownik ekspedycji wyjaśnia, że te drzwi symbolizują wejście do jaskini oraz świat wodny, mityczne miejsce pochodzenia kukurydzy. - To miejsce pochodzenia świętych roślin i przodków - mówi Sprajc.

Badania międzynarodowej grupy ekspertów finansowały między innymi Stany Zjednoczone, Austria, Meksyk i Słowenia.

(ew/IAR/Discovery)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA
Czytaj także

Polacy odkryli w Gruzji rzymskie termy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 22:22
W Gonio, na południe od Batumi, polski zespół badawczy odkrył łaźnie zbudowane i użytkowane przez rzymskie wojsko ok. 2 tysiące lat temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wichury odsłoniły nowe ryty z Nazca

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 15:20
Słynne geoglify z płaskowyżu Nazca (Peru) do dzisiaj potrafią zaskoczyć badaczy. Właśnie zobaczyliśmy nowe, odsłonięte przez silne wichury i burze piaskowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spór Rosji i Ukrainy. Kto ma prawo do zabytków Krymu?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 19:00
Spór o muzealne eksponaty z Krymu. Rosja i Ukraina roszczą sobie prawo do złota wypożyczonego muzeum Allarda Piersona w Amsterdamie na tymczasową wystawę.
rozwiń zwiń