Nauka

Ślimaki przysmakiem od paleolitu

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 01:00
Ślimaki jedzono na Półwyspie Iberyjskim już w górnym paleolicie, 30 tysięcy lat temu - wynika z badań Katalońskiego Instytutu Paleontologii Człowieka.
Audio
  • Hiszpania: ślimaki - przysmak od czasu paleolitu - IAR/E.Wysocka
Ślimaki przysmakiem od paleolitu
Foto: Glow Images/East News

Oznacza to, że na terenie Hiszpanii stały się one częścią diety o 10 tysięcy lat wcześniej niż w Europie i północnej Afryce.

Z dotychczasowych wykopalisk - między innymi we Francji i południowej Hiszpanii - wynikało, że ślimaki były jedzone przez człowieka 20 tysięcy lat temu. Znaleziska z okolic Alicante na wschodzie Hiszpanii przesuwają tę datę o 10 tysięcy lat.

Odkrycia dokonano w jaskini Cova de la Barriada. Odnaleziono w niej szczątki 6 paleolitycznych ognisk, a obok nich setki skorupek ślimaków. Kiedy je wydobyto, kazało się, że muszle należą wyłącznie do dorosłych osobników.

Z przeprowadzonych badań wynika, że ślimaki były pieczone w wysokiej temperaturze i dodawano do nich sosnowej żywicy oraz jałowca. Naukowcy uważają, że przyczyną wprowadzenia do diety tego bezkręgowca był nagły przyrost ludności.

Jaskinia, w której prowadzone są wykopaliska, była zamieszkana przez 4 tysiące lat i przez cały ten okres ślimaki stanowiły część pożywienia.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia
Czytaj także

Wichury odsłoniły nowe ryty z Nazca

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 15:20
Słynne geoglify z płaskowyżu Nazca (Peru) do dzisiaj potrafią zaskoczyć badaczy. Właśnie zobaczyliśmy nowe, odsłonięte przez silne wichury i burze piaskowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spór Rosji i Ukrainy. Kto ma prawo do zabytków Krymu?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 19:00
Spór o muzealne eksponaty z Krymu. Rosja i Ukraina roszczą sobie prawo do złota wypożyczonego muzeum Allarda Piersona w Amsterdamie na tymczasową wystawę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy odkryli dwa nieznane miasta Majów

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 22:00
Międzynarodowa grupa archeologów odkryła w meksykańskiej puszczy dwa nieznane dotychczas miasta Majów. Jedno z nich zostało nazwane Lagunita, a drugie Tamchen.
rozwiń zwiń