Nauka

Skarb z Marcinowic wkrótce w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 21:00
Zakończyły się prace badawcze i konserwacyjne znaleziska spod Krosna Odrzańskiego. Tak zwany skarb z Marcinowic został odkryty 3 lata temu podczas prac budowlanych.
Skarb z Marcinowic wkrótce w muzeum
Foto: Glow Images/East News

Robotnicy znaleźli około 40 naszyjników z brązu oraz elementy broni. Metalowe przedmioty przeleżały w ziemi 3 i pół tysiąca lat. Znalezisko przez kilka miesięcy badano i konserwowano. Pieniądze na prace wyłożyło ministerstwo kultury.

Ewa Przechrzta z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w podzielonogórskiej Świdnicy wyjaśnia, że dzięki specjalnej analizie można było się dowiedzieć, z jakich stopów wykonano biżuterię, a nawet jak były ułożone przez ówczesnego właściciela.

- Przedmioty układane były ciasno jeden na drugim, dlatego dzięki różnicy w wilgoci, która na nie działała jeden zabytek może mieć kilka barw - tłumaczy Ewa Przechrzta.

Skarb z Marcinowic wkrótce będzie można zobaczyć na wystawie w muzeum archeologicznym w Świdnicy. Placówka już teraz zaprasza szkoły i zorganizowane grupy zainteresowanych na bezpłatne lekcje muzealne.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia
Czytaj także

W naczyniu, które zachowało się na dnie Bałtyku, był gin

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 15:20
Po wykonaniu dodatkowych badań eksperci są niemal pewni, że kamionkowa butelka wydobyta z wraku żaglowca, który ok. 200 lat temu zatonął w Zatoce Gdańskiej, zawierała pierwotnie gin typu genever.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pochowano szczątki odkryte w najstarszej polskiej szkole

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 17:00
Część szczątków ludzkich z XIII do XVII wieku odkrytych podczas wykopalisk podczas remontu najstarszej polskiej szkoły, obecnie liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, złożono w specjalnie wybudowanym ossuarium.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Celtycka osada pod Tarnowem. Odkrycie archeologów

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 08:43
Dzięki kobiecej zapince do ubrania sprzed 2 tysięcy lat odnalezionej w osadzie w Pasiece Otfinowskiej udało się zidentyfikować jej mieszkańców.
rozwiń zwiń