Nauka

Rozpoczyna się jesień

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 04:30
W tym roku astronomiczna jesień zaczęła się nocą, kiedy większość z nas jeszcze spała - we wtorek, 23 września o godz. 4.29.
Rozpoczyna się jesień
Foto: jaime101/sxc.hu/cc

- Od tej pory dni będą się stawać coraz krótsze, a noce dłuższe - mówi popularyzator astronomii Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Dla astronomów sytuacja jest jasna. Pierwszą chwilą jesieni jest moment, kiedy Słońce poruszając się po swojej drodze, zwanej ekliptyką, przetnie równik niebieski. W ciągu roku przekracza go tylko dwa razy: w punkcie Barana - wiosną i punkcie Wagi - jesienią. - Od tego momentu Słońce będzie coraz bardziej oddalało się od równika niebieskiego, przez co dni będą coraz krótsze, noce dłuższe i będziemy zbliżali się powoli do zimy - opisuje Wójcicki. Na południowej półkuli Ziemi sytuacja będzie dokładnie odwrotna.

Nadejście kolejnych pór roku jest zjawiskiem ruchomym. Rokrocznie zmienia się przede wszystkim godzina ich nadejścia, ale i z dniem bywa różnie. Choć wiadomo, że jesień następuje 23 września, a lato 21 czerwca, to jednak warto być czujnym - zauważył popularyzator - bo od czasu do czasu pora roku może się pospieszyć nawet o cały dzień.

Jesienią warto spojrzeć w niebo. Miłośnicy astronomii będą mogli na nim wypatrzeć przede wszystkim jesienne gwiazdozbiory np. Perseusza czy Andromedy, których nazwy nawiązują do mitologii starożytnej Grecji. W drugiej połowie nocy są one widoczne i pod koniec lata. Teraz będą nam towarzyszyły przez całą noc. Jedną z największych atrakcji sierpniowego nieba będzie jednak wielka Galaktyka Andromedy. - To najpiękniejszy i jeden z najodleglejszych obiektów, które za miastem można zobaczyć nawet gołym okiem - zachęca Wójcicki.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA
Czytaj także

Rosetta zrobiła sobie selfie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 15:08
Moda na robienie zdjęć samemu sobie dotarła do kosmosu. Zdjęcie w stylu ‘seflie’ wykonała europejska sonda Rosetta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obserwatorium kosmiczne Gaia odkryło swoją pierwszą supernową

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 20:30
Nazwano ją Gaia14aaa. Gaia została przygotowana przez Europejską Misję Kosmiczną (ESA) i została wystrzelona w kosmos w grudniu 2013 roku. Współodkrywcami supernowej są Polacy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

MAVEN już na orbicie Marsa

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 12:00
Po dziesięciu miesiącach lotu i ponad siedmiuset milionach pokonanych kilometrów amerykańska sonda MAVEN weszła na orbitę Marsa.
rozwiń zwiń