Nauka

Nobel z fizyki nagrodził rewolucję w oświetleniu

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 10:00
Prace tegorocznych noblistów, prowadzone w latach 90., dały początek rewolucji oświetleniowej, określając kierunek rozwoju przemysłu oświetleniowego - mówi prof. Tadeusz Suski z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN.

Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura za wynalezienie wydajnej diody emitującej niebieskie światło otrzymają Nagrodę Nobla z fizyki.

Jak przypomniał prof. Suski, tegoroczni nobliści na początku lat 90. opracowali teoretyczne podstawy do stworzenia diod elektroluminescencyjnych (LED) emitujących światło niebieskie i zielone, a kilka lat później przeprowadzili pierwsze demonstracje takich przyrządów oraz ultrafioletowych diod laserowych. W tym celu zastosowali struktury kwantowe nowej rodziny półprzewodników: azotków galu, indu i aluminium.

Od tamtej pory zaczęło się wytwarzanie kolejnych urządzeń bazujących na tej technologii, np. produkcja urządzeń opartych o Blue-ray, tzn. gier komputerowych przez firmę Sony. Z czasem pojawiły się lasery niebieskie, potem zielone. Obecnie trwają prace nad laserem czerwonym, wykorzystującym te same półprzewodniki; jego opracowanie pozwoli mieszać bardzo efektywnie trzy podstawowe kolory i uzyskiwać wszystkie barwy. To oznacza wytwarzanie pełnokolorowego obrazu do nowej klasy telewizorów i projektorów obrazu.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA nagroda Nobla fizyka
Czytaj także

Co boskiego jest w bozonie Higgsa?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 20:03
Za zrozumienie mechanizmu powstawania masy i odkrycie tak zwanej "boskiej cząstki" dwaj naukowcy - Brytyjczyk, profesor Peter Higgs i pochodzący z Belgii Francois Englert - otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lindau: młodzi naukowcy oko w oko z noblistami

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 08:00
Na przełomie czerwca i lipca młodzi naukowcu spotkali się w Lindau z noblistami. W wydarzeniu wzięło udział pięciu polskich młodych badaczy, reprezentujących nauki medyczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nobel z fizyki 2014: od lat tego oczekiwaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 10:00
Przyznając Nagrodę Nobla twórcom niebieskich diod, doceniono badania nad azotkiem galu, półprzewodnikiem, który w skład takich diod wchodzi. Od lat tego oczekiwaliśmy - komentuje prezes Ammono, polskiej firmy produkującej azotek galu, dr Robert Dwiliński.
rozwiń zwiń