Nauka

Czy Sokrates był bezbożnikiem?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 15:00
Zapraszamy na spotkanie wokół książki "Religia Sokratesa" Marka L. McPherrana, która już niebawem ukaże się nakładem Teologii Politycznej.
Sokrates
Sokrates Foto: Wikipedia/domena publiczna

Książka McPherrana wraca do źródeł filozofii Zachodu. Zastanawia się nad istotą filozofii Sokratesa. Czy rzeczywiście był bezbożnym racjonalistą? - Autor skrupulatnie uzasadnia oryginalną tezę: doświadczenie religijne przenika zamysł filozoficzny Sokratesa w niebywale zasadniczym stopniu. Lekceważenie tego zjawiska prowadzi do całkowitego wypaczenia misji ojca europejskiej antropologii i reformatora religii greckiej - wyjaśnia ks. prof. Jan Sochoń w swoim komentarzu do książki.

- „Religia Sokratesa” jest jedną z ważniejszych pozycji w ostatnich dwóch dekadach w światowej literaturze dotyczącej stosunku Sokratesa do religii. McPherran przeciwstawia się obrazowi Sokratesa jako konsekwentnego racjonalisty i dowodzi, że wypowiadał on sądy, których źródłem była religia i których nie dało się do końca uzasadnić ścisłym argumentem filozoficznym - pisze o książce prof. Ryszard Legutko.

Mark L. McPherran jest profesorem Simon Fraser University, autorytetem w zakresie filozofii religii. Należy do grona wybitnych filozofów specjalizujących się w filozofii starożytnej.

Spotkanie odbędzie się 23 października o 19:00 w Instytucie Myśli Józefa Tischnera, ul. Sławkowska 14 (I piętro) w Krakowie.

Portal Polskieradio.pl objął wydarzenie patronatem.

(ew)

Czytaj także

Leonardo da Vinci - człowiek totalny

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 20:00
Bohaterem audycji "Ćwiczenia z myślenia", był człowiek renesansu - Leonardo da Vinci, jeden z najgenialniejszych ludzi w dziejach świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiem, czy nic nie wiem. Czy Sokrates jest aktualny?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 17:00
Największym dziełem Sokratesa było jego własne życie. Miał powiedzieć "Wiem, że nic nie wiem". Czy w dobie społeczeństwa informacyjnego może to być ciągle aktualna dewiza?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Platon i jego szkoła. Jak ją dziś rozumieć?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 12:20
Grecki filozof założył szkołę, którą kierował przez 42 lata. Przeszedł do historii jako twórca idei idealnego państwa, w którym określone zadania są przypisane właściwym podmiotom.
rozwiń zwiń