Nauka

Dlaczego pamiętamy to, co pamiętamy?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 00:02
Naukowcy mają nowe wskazówki dotyczące tego, jak działa nasza pamięć. Szczegółowe obserwacje wyspecjalizowanych komórek w mózgu prowadzili badacze z amerykańskiego Uniwersytetu Northwestern.
Audio
  • Dlaczego pamiętamy to, co pamiętamy? - R. Motriuk/IAR
Dlaczego pamiętamy to, co pamiętamy?
Foto: Glow Images/East News

Naukowcy badali zachowanie żywego zwierzęcia w labiryncie, a jednocześnie, za pomocą specjalnego mikroskopu, śledzili działanie tak zwanych komórek miejsca. Setki tysięcy takich komórek wchodzą w skład systemu orientacji przestrzennej, zwanego potocznie biologicznym GPS-em. Ma go także człowiek. Za odkrycie tych komórek przyznano w tym roku Nagrodę Nobla.

Najnowsze obserwacje wykazały, że trwała pamięć powstaje tylko wtedy, gdy aktywne są tak zwane dendryty, czyli przypominające gałęzie drzew wypustki w komórkach mózgu. Gdy dendryty są nieaktywne, mózg nie zapamiętuje swych doświadczeń.

Ta wiedza może pomóc w walce z demencją, na przykład chorobą Alzheimera. Cierpiący na nią ludzie zwykle przestają pamiętać jak wygląda ich własny dom czy najbliższa okolica. Publikację naukową zamieszcza portal prestiżowego tygodnika "Nature".

(IAR)

Zobacz więcej na temat: biologia medycyna NAUKA
Czytaj także

Wybudzono wirusy z wiecznej zmarzliny. Czy są groźne?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 16:25
Naukowcy po raz pierwszy ożywili wirusy z gatunku Pithovirus sibericum, które zamarzły co najmniej trzydzieści tysięcy lat temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pod wpływem "hormonu miłości" makaki lepiej się komunikują

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 15:45
Czy to sposób na autyzm? Hormon miłości czyli oksytocyna. Sprzyja interakcjom społecznym młodych makaków rezus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy budują implant, który zastąpi oczy niewidomym

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 11:11
Zespół amerykańskich i polskich naukowców bada, jak pobudzać komórki oka z ogromną precyzją. Uczeni mają nadzieję, że dzięki temu w przyszłości da się opracować implant, który pozwoli osobom niewidomym zobaczyć świat z nieosiągalną wcześniej dokładnością. Będą mogli nawet czytać książki.
rozwiń zwiń