Nauka

E-papierosy gorsze od tytoniu?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 16:00
Elektroniczne papierosy mogą zawierać nawet dziesięć razy więcej substancji rakotwórczych niż zwykły tytoń, sugerują japońscy naukowcy.
Audio
  • E-papierosy „zawierają substancje rakotwórcze” (R. Motriuk / IAR)
E-papierosy bardziej rakotwórcze od zwykłych
E-papierosy bardziej rakotwórcze od zwykłychFoto: PAP/Panoramic/Patrice MASANTE

Ten rezultat badań jest jednak ograniczony - odnosi się do jednej tylko marki e-papierosów.Testy przeprowadzono w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego.

Naukowcy mówią, że w kilku olejkach znaleziono substancje uważane za rakotwórcze, na przykład formaldehyd czy aldehyd octowy. Autor badań Naoki Kunugita sugerował w rozmowie z agencją AFP, że w niektórych przypadkach poziom tych związków chemicznych był znacznie większy niż w zwykłych papierosach, a w jednym przypadku był wyższy ponad dziesięciokrotnie.

Stężenie to wahało się jednak w trakcie badań. Szczególnie dużo tych substancji powstawało, gdy przegrzewała się spirala do wytwarzania mgiełki.

Mimo braku twardych dowodów na stopień szkodliwości e-papierosów, Światowa Organizacja Zdrowia wezwała w tym roku do wprowadzenia zakazu ich sprzedaży nieletnim. Zdaniem części ekspertów elektroniczne papierosy są mniej szkodliwe niż tytoń.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA
Czytaj także

Nowa ptasia grypa w Europie. Nieszkodliwa

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 18:00
Nowa ptasia grypa wykryta w Europie zagraża fermom drobiu, ale jest nieszkodliwa dla ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-papierosy zawierają substancje rakotwórcze

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 13:25
Elektroniczne papierosy mogą zawierać nawet dziesięć razy więcej substancji rakotwórczych niż zwykły tytoń, sugerują japońscy naukowcy. Ten rezultat badań jest jednak ograniczony i odnosi się tylko do jednej marki - e-papierosów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obiecujące wyniki testu szczepionki na ebolę

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 23:00
Światełko w tunelu w walce z ebolą. Badania nad szczepionką z udziałem człowieka przyniosły, jak donoszą autorzy eksperymentu, obiecujące wyniki.
rozwiń zwiń