Nauka

Prastara woda głęboko pod ziemią. Czy coś w niej żyje?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 15:00
Jest zaskakująco stara i jest jej zacznie więcej niż sądzono. O podziemnych złożach wody międzynarodowi naukowcy piszą w tygodniku „Nature”.

Według nowych szacunków, tej wody jest 11 milionów kilometrów sześciennych. To więcej niż we wszystkich rzekach, jeziorach i moczarach razem wziętych. Woda ta jest rozproszona głęboko pod ziemią.

Najstarsze próbki, znalezione dwa i pół kilometra pod powierzchnią Kanady, mają od miliarda do ponad dwóch miliardów lat. - To, jak stara jest ta woda, jest chyba największym zaskoczeniem. Spodziewaliśmy się, że woda tam spłynie z powierzchni, a potem wróci. A ona została tak długo - mówi BBC jeden z autorów badań, profesor Chris Ballantine z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Ponadto te podziemne złoża reagują ze skałami, w wyniku czego powstaje wodór. To zwiększa prawdopodobieństwo istnienia życia głęboko pod ziemią - sugerują autorzy badań.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: biologia geologia NAUKA
Czytaj także

Szyb wulkaniczny sprzed 14 mln lat

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 23:55
Speleolodzy odkryli a Gran Canarii, największej z Wysp Kanaryjskich, szyb wulkaniczny sprzed 14 mln lat. W dodatku nie jest pusty: znajdują się w nim nieznane gatunki owadów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski dom pod biegunem. Jak żyje się na Spitsbergenie?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 10:00
W Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego rozpoczyna pracę 37. wyprawa badawcza PAN. Czego nasi naukowcy szukają w tych zimnych rejonach?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patriotyzm jest starszy od ludzkiej mowy

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 21:11
I także jest zapisany w genach. O nim i innych dziwnych cechach Homo sapiens mówi dr Marcin Ryszkiewicz.
rozwiń zwiń