Nauka

Giną nosorożce białe. Nauka w desperacji

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 22:22
Naukowcy desperacko próbują uratować ginący gatunek nosorożców. Jeśli się nie uda, nosorożec biały północny zginie na naszych oczach.
Audio
Nosorożec biały
Nosorożec białyFoto: ryan harvey/Wikipedia CC

Powód jest prosty: na świecie żyje tylko pięć okazów. Jedna samica mieszka w zoo w Czechach, jedna w Kalifornii, a w Kenii dwie samice i jeden samiec - ostatni żyjący samiec tego gatunku. Ma 43 lata i jest prawdopodobnie zbyt stary, by się rozmnażać.

Naukowcy mają kilka pomysłów - sztuczne zapłodnienie czy metoda in vitro. - Na razie nie wiemy, która z metod jest najlepsza i na którą się zdecydujemy - mówił podczas konferencji prasowej dyrektor czeskiego Zoo Dvur Kralove, Premysl Rabas.

Być może pomogą jakoś kuzyni - czyli zwierzęta z podgatunku o nazwie nosorożec biały południowy. Tych jest znacznie więcej. Na wszelki wypadek już wcześniej pobrano i zamrożono komórki rozrodcze tych nosorożców białych północnych.

Zoologowie do dziś spierają się, czy nosorożec północny biały i południowy to dwa osobne gatunki.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: biologia ekologia NAUKA
Czytaj także

Specjalne szczepionki mogą ratować płazy przed wyginięciem

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 22:22
Takiego zdania są badacze, którzy opisują swój pomysł w tygodniku „Nature”. Płazy są szczególnie zagrożone wyginięciem - bardziej niż gady, ptaki czy ssaki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niedźwiedzie polarne nie są zagrożone?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 12:00
Wbrew obiegowej opinii, niedźwiedzie polarne wcale nie są ofiarami globalnego ocieplenia - twierdzi kanadyjski naukowiec na brytyjskim portalu Mail Online.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brazylia buduje gigantyczną wieżę w sercu Amazonii

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 23:00
Brazylia rozpoczęła budowę gigantycznej wieży obserwacyjnej w sercu Amazonii. Konstrukcja ma służyć do obserwowania zmian klimatycznych w największej dżungli świata.
rozwiń zwiń