Nauka

Szczecińscy archeolodzy znaleźli nieznane megality

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 22:22
Archeolodzy ze Szczecina znaleźli tajemnicze konstrukcje megalityczne sprzed kilku tysięcy lat znaleźli na terenie Ziemi Łobeskiej w woj. zachodniopomorskim.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Depositphotos


Dotychczas naukowcy nie zdawali sobie sprawy z obecności tego typu konstrukcji w tym rejonie.

Projekt inwentaryzacji megalitów na terenie Pomorza Zachodniego rozpoczął się w 2011 roku. Jego inicjatorami są dr Agnieszka Matuszewska i dr Marcin Szydłowski. 

Okazało się, że magalitówjest więcej niżnprzypuszczano. - Już sama kwerenda materiałów archiwalnych, dawnych niemieckich map, literatury i analiza toponomastyczna, polegająca na badaniu znaczenia dawnych (często ludowych) nazw miejscowych, w poszukiwaniu lokalizacji konstrukcji megalitycznych, przyniosły nadspodziewane rezultaty” – mówi dr Matuszewska.

Po wykonaniu skrupulatnej pracy gabinetowej, badacze udali się w teren, aby zweryfikować swoje ustalenia. Na razie weryfikacji terenowej poddano dotychczas 5 potencjalnych lokalizacji.

Jednym z nowo odkrytych stanowisk jest konstrukcja położona nieopodal miejscowości Czachowo. Na XIX-wiecznych mapach niemieckich zaznaczono Hünen Berg, czyli „wzgórze olbrzymów”. Dla archeologów był to sygnał, że na szczycie tak nazwanej formy terenowej mogła znajdować się konstrukcja megalityczna. - Weryfikacja terenowa pokazała, że faktycznie w tym miejscu, w lesie na niewielkim wyniesieniu, znajdują się pozostałości kamiennych konstrukcji otoczone kamiennym kręgiem – mówi badaczka.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA POLSKA
Czytaj także

Słowianie byli tu zawsze? Archeolodzy w szoku

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 10:00
Genetycy podważają teorię części polskich archeologów. Być może Słowianie wcale nie pojawili się w Polsce dopiero we wczesnym średniowieczu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wampiry z Drawska mogły umrzeć na cholerę

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 23:55
Tajemnicze groby z Wielkopolski mogą być pozostałością po epidemii. Na pewno byli to ludzie miejscowi - informują badacze z USA i Kanady na łamach "PLOS ONE".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa znalezisk spod autostrady

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 15:00
Budowa autostrad i związane z nią badania archeologiczne otworzyły nowy etap w naszej wiedzy o prehistorii. W Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu można oglądać najciekawsze znaleziska spod obwodnicy miasta.
rozwiń zwiń