Nauka

Nowe odkrycia bliźniaczek Ziemi. NASA zaprasza na wakacje na egzoplanetach

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 15:00
"U sąsiada trawa jest zawsze bardziej czerwona", "Doświadcz grawitacji super-Ziemi" - zachęca NASA. To coraz mniej science-fiction, bo naukowcy odkryli właśnie nowe planety podobne do Ziemi.
Nowe odkrycia bliźniaczek Ziemi. NASA zaprasza na wakacje na egzoplanetach
Foto: NASA/wizja artysty.

Nowe Ziemie znaleziono dzięki danym z Teleskopu Keplera. To najbardziej podobne do naszej planety ciała, jakie do tej pory odkryto.

Techniczne nazwy nowych egzoplanet to Kepler 438 b i Kepler 442 b. Obie są skaliste i znajdują się w takiej odległości od gwiazdy centralnej, że może tam istnieć woda w stanie płynnym.

Oprócz nich astronomowie znaleźli wśród danych Keplera ślady czterech innych planet. Tym samym liczba egzoplanet odkrytych przy pomocy słynnego teleskopu NASA przekroczyła 1000, zwiększyła się też liczba znanych nam planet typu ziemskiego.

Obie nowe "ziemie" znajdują się setki lat świetlnych od nas. Orbitują wokół gwiazd słabszych i ciemniejszych niż nasze Słońce.

Jak większość planet znalezionych przez Keplera, także i one odkryte zostały metodą tranzytową, tj. na podstawie pomiarów zmian jasności ich gwiazdy centralnej (jeśli gwiazda okresowo ciemnieje, może to oznaczać, że po jej tarczy przesuwa się planeta).

Kepler 438 b jest 12 proc. większa od Ziemi, a Kepler 442 b - o 30 proc. Onie mogą być nieco cieplejsze niż znane nam wcześniej "ziemie" Kepler 186 f i Kepler 62 f.

NASA tymczasem rozpoczęła kampanię popularyzującą odkrycia Teleskopu Kepler. Na specjalnej stronie można oglądać foldery reklamowe, które prezentują skaliste egzoplanety jako cel wakacji.

(ew/ScientificAmerican/NASA)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronomia NASA
Czytaj także

NASA wybudziła sondę New Horizons

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 17:00
Amerykańska Agencja Kosmiczna zakończyła hibernację sondy, która w 2015 roku zbada Plutona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Curiosity znalazł metan na Marsie. Ślad życia?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 22:22
Rok temu NASA ogłosiła, że jej sztandarowy łazik nie znalazł metanu na Czerwonej Planecie. Teraz Agencja musi sprostować tamte dane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowy hit roku. Misja Rosetta na ustach wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 12:55
Do największych wydarzeń świata nauki w 2014 roku należało lądowanie modułu Philae na pędzącej komecie. W obserwowanej przez miłośników kosmosu z całego świata misji Rosetta swój znaczący udział mieli polscy naukowcy.
rozwiń zwiń